IX Kohorta

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Samotnik
Posty: 26
Rejestracja: środa, 16 kwietnia 2008, 22:11
Status:
Offline

IX Kohorta

Post autor: Samotnik » czwartek, 17 kwietnia 2008, 01:42

Mam pytane o nazwe Gildii jeśli mogę Slid, a mianowicie czym sie kierowałeś wybierajac ją? Z czym ma się kojarzyć? Co dla Ciebie znaczy? Z jakiego założenia wychodziłeś? Może się to niektórym wydać bez znaczenia, ale mnie interesuje :) Nie odbieraj tego jako jakiejś krytyki bo nazwa mi się podoba, poprostu chciał bym wiedzieć ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 17 kwietnia 2008, 16:03 przez Samotnik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: IX Kohorta

Post autor: Slid » czwartek, 17 kwietnia 2008, 02:51

Dobrze, ze poruszasz ten temat, bo wiem, ze nie wszystkim slowo kohorta musi sie kojarzyc. Interesuje sie historia, kultura i sztuka starozytnego Rzymu. No i oczywiscie owczesna polityka.

Slowo 'kohorta' wywodzi sie wlasnie ze starozytnego Rzymu oznacza jednostke taktyczna wojska liczaca okolo 400 - 600 ludzi, dziesiata czesc legionu. Kohorta składała się z 3 manipułów po 2 centurie, a centuria to okolo 60 -100 zolnierzy.

Zatem Kohorta:
- nie jest nazwa banalna
- byla czescia poteznej starozytnej armii, tak jak gildia ktora tworzymy
- dzieki swej strukturze stwarza okazje dla ustanowienia roznorodnych rang np.:
GM - Trybun, Oficer - Centurion, Zolnierz - Legionista, Rekrut - Hastati.
- jest nazwa polska, aczkolwiek podobnie brzmi po angielsku 'cohort', czyli zrozumiala dla wszystkich

Wlasciwie pelna nazwa brzmi ' IX Kohorta - polska gildia dojrzalych graczy' :lol:
'IX' przed nazwa ma za zadanie wyrozonic nas z tlumu. Niewiele gildii ma numer w nazwie, wiec moze nasza IX zapadnie komus w pamieci.

Awatar użytkownika
Gradion
Posty: 91
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 14:14
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Gradion » czwartek, 17 kwietnia 2008, 14:54

A to cały skład armi Rzymu
Podstawową jednostką wojskową sił cesarstwa rzymskiego był legion liczący od 4200 do 5000 żołnierzy Dodatkowo w jego skład wchodziło około 500-1000 żołnierzy pomocniczych (obcych) nie będących obywatelami Rzymu Legion składał się z kohort i centurii Typowy legion liczył 10 kohort czyli około 4800 żołnierzy Pierwsza kohorta składała się z 5 podwójnych centurii pozostałe z 6 zwykłych centurii Centuria posiadała ok80 żołnierzy Dowódcą każdej centurii był centurion
Kohorta łac cohors jednostka taktyczna armii rzymskiej licząca 3 manipuły odpowiednik operacyjny współczesnego pułku Za cesarstwa rzymskiego pierwsza kohorta legionu cohors miliaria, liczyła 1100 żołnierzy pozostałe cohortes quingenariae po 480
Kohorta jako jednostka taktyczna powstała w wyniku reform Gajusza Mariusza przeprowadzonych około 105 roku pne Znosiła system manipułowy i podział legionistów na hastati principes i triarii (choć w nomenklaturze rzymskiej nazwy te pozostały lecz oznaczały po prostu poszczególne identycznie wyposażone kohorty0 Wraz ze zniesieniem "klas" żołnierzy ujednolicono uzbrojenie
Warto odnotować że pierwsza wzmianka o kohorcie pojawia się u Polibiusza a dotyczy walk w Hiszpanii prowadzonych przez Scypiona Afrykańskiego Starszego w czasie II wojny punickiej Wzmianka ta pokazuje że koncepcja większych związków taktycznych niż manipuł była znana wcześniej jednak wszyscy historycy są zgodni że był to jednorazowy zabieg
Tam, gdzie brak pokory, giną ludzie.
Christie Dame Agatha (1891-1976)

Awatar użytkownika
Samotnik
Posty: 26
Rejestracja: środa, 16 kwietnia 2008, 22:11
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Samotnik » czwartek, 17 kwietnia 2008, 16:17

Dzięki za książkowe definicje, ale wiem co to znaczy kohorta (interesowało mnie dlaczego akurat IX) :) Bardziej chodziło mi o to jaką wizje miałeś/masz chcąc tworzyć gildię/miasto bo przecież patrząc na nazwe odrazu przychodzi na myśl silna, honorowa, zorganizowana i zdyscyplinowana armia, zawsze gotowa do walki, nie znajaca strachu (jak najbardziej mi to pasuje ;) dlatego pisałem, że nazwa mi sie podoba), nie jakaś zbieranina oprychów bez zasad(no chyba, że by liczyć te trzy: napaść, zabić, ograbić :lol: ), gdzie kazdy ciagnie w swoją strone i robi co mu się żywnie podoba; Czy też wreszcie spokojna osada gdzie życie płynie sobie wolno i cicho, a mieszkancy bronią się tylko kiedy muszą. Może i przesadzam z tymi pytaniami ale dobrze by było jak by wszyscy mieli jednakową wizje naszego miasta... tak mi się wydaje ;)

Awatar użytkownika
Psychofan
Posty: 91
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 19:24
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Psychofan » czwartek, 17 kwietnia 2008, 17:35

Nazwa jest naprawdę ładna, ma swój klimat. Mnie osobiście bardzo się ona podoba.

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Arrima » czwartek, 17 kwietnia 2008, 22:36

Nazwa jest krótka, zwracająca uwagę i nasuwająca jednoznaczne skojarzenia
Samotnik pisze:patrząc na nazwe odrazu przychodzi na myśl silna, honorowa, zorganizowana i zdyscyplinowana armia, zawsze gotowa do walki, nie znajaca strachu
Właśnie nazwa spowodowała zainteresowanie się Metanica tworzącą się gildią, chociaż Slid napisał wtedy dopiero kilka początkowych postów.
I jak widzę innych też, chociaż może z innych powodów, oby tak dalej.
Bo jakoś wszyscy na razie do siebie pasują.........tak to czuję :)

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: IX Kohorta

Post autor: Slid » czwartek, 17 kwietnia 2008, 22:56

:lol: Jak na Samotnika to jesteś bardzo towarzyski, sądząc po aktywności na forum :mrgreen: Dobrze.

Oczywiście wizja była impulsem do stworzenia gildii, a stworzenie miasta jej fundamentalnym elementem. Z pewnością nie będziemy spokojną osadą, bo będziemy grać na serwerze PvE. Nie mam nic przeciwko pewnej dozie roleplay'ingu, ale sielanka niech panuje na serwerach RP. My będziemy agresywni, będziemy podbijać, palić, zabijać i gwał*** niewiasty wroga :o No dobrze, trochę sie zagalopowałem :oops: Mam nadzieję, że zaspokoi to potrzeby fanów PvP.

Wspomniałeś dwa kluczowe słowa: 'zorganizowana i zdyscyplinowana'. Tu od razu odpowiedź dla Voltresa. Myślę, że docelowo potrzeba nam 40-45 graczy ( 30-u aby mieć miasto i zapewnioną obsadę w czasie wspólnych wypadów ) po czym zamkniemy rekrutacje. Nie jest to zbyt mało, ani zbyt dużo zważywszy, że jeśli w jednym czasie w grze bedzie połowa z nich to już duży sukces. Dzięki temu powinno udać się zachować atmosferę ( 40 osób to taka lekko przeludniona klasa w gimnazjum, wszyscy się znają ;) ) i zapewni nam komfort w postaci wystarczającej liczby koleżanek i kolegów do wspólnej gry. Z drugiej strony to jednak sporo osób, nad którymi trzeba 'zapanować' i zorganizować.
Sam miewam dni, że wchodzę do gry i chcę troszkę sam polatać (a to oddać zaległego questa, a to skoczyć do auction house), rozumiem to, ale bez przesady. Chcę grać z Wami, a nie obok Was. Dlatego system rang jest niezbędny.
Po pierwsze, nie myślcie, że oficerowie będą mieć tylko przywileje. To przedewszystkim służba, w szczególności pomoc graczom na niższym levelu. Mam nadzieję, że znajdą się społecznicy chętni podjęcia się tego wyzwania.

Po drugie musi być ktoś jeszcze oprócz mnie, kto bierze czynny udział w 'życiu' gildii ( na forum i on-line ), aby rekrutować nowych graczy w grze.

Po trzecie wreszcie chcę żeby IX Kohorta skupiła sie na tzw. endgame, czyli raidowaniu i PvP głównie związanym z miastem. Wiem z praktyki, że często trzeba graczy motywować, umawiać, przypominać o wyjściach, koordynować działania w polu. Tym wszystkim będą zajmować się oficerowie.

Wiem, że nie wszyscy są zainteresowani raidami i PvP naraz i szanuje to. Mam jednak nadzieję, że w tej kwestii dojdziemy do porozumienia.

Podsumowując mój krótki ;) wywód:
Server PvE - tak
PvP - tak
Raidy - tak
Rangi - tak
Dyscyplina - tak, w granicach zdrowego rozsądku

Awatar użytkownika
Metan
Posty: 445
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 16:44
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Metan » piątek, 18 kwietnia 2008, 10:19

Nazwa IX Kohorta nieżle wtapia sie w świat AoC,brzmi nawet dumnie :) .Jak Kohorta to wiadomo że muszą być i rangi...bo Kohorta to nie jest luźna grupa pod wezwaniem :) .Nabyte przez nas rangi możemy przyjąć poważnie jak i z przymrużeniem oka,np:Centurionie Samotniku jak Ci tam leci ty stary Byku...bez urazy :) .Wiadomo że raczej bedziemy operowac naszymi nik-ami :) .Ponadto w oddziale takim jak Kohorta mają miejsce różne ceremonie ,np.:nadawanie rangi :) ,degradacje :evil: ,wycięcie co piątego legionisty za ucieczke z pola walki a o chloście nie wspominając :D .Tak więc mozemy stworzyć sobie niezłą atmosferkę..... .

Awatar użytkownika
Samotnik
Posty: 26
Rejestracja: środa, 16 kwietnia 2008, 22:11
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Samotnik » piątek, 18 kwietnia 2008, 11:19

Metan pisze:np:Centurionie Samotniku jak Ci tam leci ty stary Byku...bez urazy :)
Bez, bez hahahaha dobre :lol:

Awatar użytkownika
Noxferra
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 27 kwietnia 2008, 07:27
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Noxferra » niedziela, 27 kwietnia 2008, 18:45

Hmm, takie tam moje osobiste pierwsze odczucia co do nazwy.
9 od zawsze była to liczba oznaczająca śmierć. 6+6+6= :lol: , to najbardziej rzucający się w oczy przykładzik.
Jako jednostka o duszy poetycznej (tak sobie wmawiam) przetłumaczyłem to sobie jako "Szwadron Śmierci" co wprawiło w radosny łopocik moje liryczne serduszko.
Ciekawe czy myślałeś o takiej interpretacji nazwy 8-)
Dobra, a tak poważniej ładna nazwa.

Awatar użytkownika
Samotnik
Posty: 26
Rejestracja: środa, 16 kwietnia 2008, 22:11
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Samotnik » niedziela, 27 kwietnia 2008, 22:07

"Szwadron Śmierci" jak miło... normalny to Ty nie jesteś... tak to był komplement, bo dla mnie to plus... sam też nie jestem :lol: , ładna nam społeczność się tu tworzy, coraz bardziej mi sie podoba ;) :D

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: IX Kohorta

Post autor: Slid » niedziela, 27 kwietnia 2008, 22:29

Na szczęście mamy Arrimę, która łagodzi obyczaje... ;)

Awatar użytkownika
Samotnik
Posty: 26
Rejestracja: środa, 16 kwietnia 2008, 22:11
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Samotnik » niedziela, 27 kwietnia 2008, 22:45

No jak na razie to Arrima jest jedyną rodzynką w meskim serniku ;) więć zasługuje na specjalne wzgledy, a i wpływ na resztę rozwcieczonego stada bedzie miała zapewne ;) Nie wiem jak inni, ale ja mam słabość do inteligentych grających w MMORPG kobiet :roll: ;) Dobra, dobra Metan schowaj ten axe, ja nie miałem nic złego na mysli... aaaaa!!! hahaha :lol:

Awatar użytkownika
Metan
Posty: 445
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 16:44
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Metan » poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 11:13

Czytając Wasze przemyślenia zostane chyba architektem :) ,pierwszą moją budowlą to będzie wysoooka wieża... :D ..........................

a co do skojarzeń "IX Kohorta" przypomniala mi 9 KK,dawne w większosci przyjemne czasy :) dlatego też innym gildiom się juz nie przyglądałem :) .

Awatar użytkownika
Voltres
Posty: 343
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 20:44
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Voltres » poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 15:16

ehh... mi IX Kochorta kojarzy się z taką jedną mangą ;) nie jest to zbyt ,,trafne" skojarzenia, ale dla fana mangi takiego jak ja bardzo oczywiste.

Awatar użytkownika
Unicore
Posty: 398
Rejestracja: niedziela, 27 kwietnia 2008, 18:14
Lokalizacja: Stuttgart
Gender:
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Unicore » poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:07

hm... to ja też dorzuce moje dwa grosze

Nasza nazwa podoba mi się ponieważ ma prawdziwe historyczne podłoże które na dodatek dobrze pasuje do klimatów AoC.
Członków naszej gildy można nazywać legionistami 8-)
Oraz sama nazwa w sobie podoba mi się. Jest orginalna i ten akcent "hhhhhhhh" podoba mi się. Kohhhhorta 8-)

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Arrima » poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 20:02

Dziękuję za miłe słowa, mam nadzieję, że nie bedę za bardzo zrzędliwa, :) bo tego chyba najbardziej nie lubią Panowie. :evil: No i pomijając konotacje IX Kohorty do Imperium Rzymskiego dobrze, że nie interesuję się intrygami, w czym mistrzyniami były żony wysoko postawionych obywateli Rzymu, mogłabym mocno namieszać :D

Awatar użytkownika
Erskine
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:23
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Erskine » środa, 30 kwietnia 2008, 18:49

Jestem pewny, że każdy z nas będzie w świecie AoC na każde zawołanie Arrimy :D W końcu na razie to nasz rodzynek ;)
"Klęczę tylko przed Bogiem, a tutaj go nie widzę..."

Awatar użytkownika
Noxferra
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 27 kwietnia 2008, 07:27
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Noxferra » środa, 30 kwietnia 2008, 19:22

Hmm, ciekawe podejście.
Nie boję się gdy ciemno jest, bo mam latarkę i GPS.

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Arrima » środa, 30 kwietnia 2008, 22:15

Jak to sie mówi: jestem kobieta grająca i żadnego zajęcia w grze się nie boję :lol: No troche pvp u mnie kuleje, ale się podciągnę.
A mam już takiego co będzie w AoC na każde moje skinienie :D No ...........spróbowałabym tak mieć innych na zawołanie, to jak wczesniej pisał, wybuduje mi wysooooką wieżę. ;)

Awatar użytkownika
Gerdhard
Posty: 8326
Rejestracja: piątek, 2 maja 2008, 08:46
Medals: 34
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX AoC Legionista WAR Centurion
AION Centurion WoW Pretorianin LOTRO Pretorianin SWTOR Trybun WildStar Trybun
L2C Legionista Sekcja FE Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: IX Kohorta

Post autor: Gerdhard » piątek, 2 maja 2008, 11:15

9 kohorta to jak moja była jednostka 9 BKPanc brzmi dumnie honorowo. Pozatym myłśle że rangi powinny być jeszcze dopracowane i dodać moża by było jakiś stopień weteranów tak aby zwykły legionista to jeszcze mogł popracowac na weterana :D SLAVA!
Obrazek

Awatar użytkownika
Unicore
Posty: 398
Rejestracja: niedziela, 27 kwietnia 2008, 18:14
Lokalizacja: Stuttgart
Gender:
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Unicore » piątek, 2 maja 2008, 11:49

Nie wszyscy są tutaj zwolennikami rang. Niektórzy muszą zapewne się przekonać lub wyrobić sobie zdanie czy potrzebujemy tak wiele rang w naszej rodzinnej gildzie.

Moje osobiste zdanie: Lubie rangi, ale nie chcę poprzez moją range znacznie odgraniczać się od kolegi z gildy bo np. jestem dłużej w, i wspieram gilde.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 maja 2008, 11:54 przez Unicore, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Metan
Posty: 445
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 16:44
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Metan » piątek, 2 maja 2008, 11:51

Ave legionisto Sirrath ;) ,
jeżeli to nie tajemniczka to powiedz jaki masz stopień w 9 BKPanc .

Awatar użytkownika
Gerdhard
Posty: 8326
Rejestracja: piątek, 2 maja 2008, 08:46
Medals: 34
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX AoC Legionista WAR Centurion
AION Centurion WoW Pretorianin LOTRO Pretorianin SWTOR Trybun WildStar Trybun
L2C Legionista Sekcja FE Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: IX Kohorta

Post autor: Gerdhard » piątek, 2 maja 2008, 11:57

Unicore słuchaj nie chodzi mi o jakiś sztuczny podział miedzy ciebie a kolegów patrz kolezanki ale to dla mnie osiagniecie np veterana w Kohorecie znaczyc bedzie dla mnie tyle co patrzcie on jest starym członkiem zasłużonym w Kohorcie możan na nim polegąc zawsze pomoze itp. Dla mnie osobisći nie bedzie to jakiś wyznacznik wychwalania sie czy gania niższych rang :D
Ave legionisto Metan 9BKPanc to nie mniej nie wiecej tylko 9 Brygada Kawalerii Pancernej a dowodziłęm tam kompania żelaznych rumaków T-72 :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Metan
Posty: 445
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 16:44
Status:
Offline

Re: IX Kohorta

Post autor: Metan » piątek, 2 maja 2008, 12:52

Czołem legionisto Sirrath ;)
skróty typu 9 BKPanc są mi znane nie tylko z historii ... ;)
a osobiście to podoba mi sie T-72,przestarzałe ale jare ;) no cóż nie
od ich użytkowników zależy czym maja walczyc polu... :( ..rzeczy-
wistośc.. .
Co do Veterana..to zgadzam sie z Twoja wypowiedzią ...młodsi gracze,
nie tylko legioniści będą wiedzieli że to nie tylko stary rzeżnik ale postać
która wiele ( przejdzie),przeszła w świecie AoC i że kiedy wyniknie taka
potrzeba to wesprze i pomoże w trudnych sytuacjach ;) .
Jak juz IX Kohorta to trzymajmy sie starych obyczajów i ceremoniałów
a będzie ciekawiej i weselej... ;) .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości