Wymiana oleju w samochodzie

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: Maurycy » czwartek, 5 października 2017, 11:52

Wiem, że lepiej byłoby zapytać na motoryzacyjnym forum, ale wolę tu :)

Silnik w moim aucie (z tego co mówił mi mechanik to on tak ma) zżera litr oleju w okresie 2-3 miesięcy. W takim tempie ja w ciągu roku dolewam powiedzmy 4 litry oleju. Pytanie czy jest w ogóle sens okresowo (co te 15k km) wymieniać cały olej, skoro ja ciągle dolewam świeży?
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Awatar użytkownika
Xamerith
The Division 2 Legionista
Posty: 97
Rejestracja: niedziela, 9 października 2016, 19:53
Medals: 1
Lokalizacja: Białystok, Polski fragment koła podbiegunowego.
Gender:
Status:
Offline

Mecenas IX Kohorty

Re: Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: Xamerith » piątek, 6 października 2017, 14:15

Jestem automatykiem, nie mechanikiem, ale też miewam styczność z tematem.
Krótka odpowiedź: Tak.
Dłuższa: Przy wymianie oleju usuwasz też ewentualne zabrudzenia, opiłki, cuda, wianki i pianki które mogły się tam zebrać i pływają sobie w tym oleju. Poza tym olej z wiekiem traci swoje właściwości i bezpiecznie jest zakładać, że ma takie działanie jak olej po upływie czasu od ostatniej wymiany a nie 'coś pośrodku pomiędzy takim a nowym'. Ot, prawo Murphy'ego.
Przypomnę, że funkcją oleju nie jest tylko smarowanie części ruchomych, ale też ich czyszczenie i odprowadzanie nadmiaru ciepła przy tarciu.
Przy czym, w brykach z małym przebiegiem warto zrobić czyszczenie całego układu smarowania (nie polecam metody chałupniczej; niektórzy ludzie mają dziwne pomysły z płynem do mycia naczyń), a po tym zalanie nowego oleju - na tej samej zasadzie co wymiana oleju po pierwszych paru x kilometrów po docieraniu. Wszystko celem wydłużenia żywotności silnika.
Zdania są podzielone czy powinno się to robić w starszych maszynach (bo jednak wtłaczasz coś w system który działał, żeby był czysty - a system czasem działa tylko dlatego, że jest brudny w swój odpowiedni sposób) i w dużej mierze zależy od wieku i przebiegu samochodu. Generalnie, im starsza bryka tym bardziej bym nie ryzykował czyszczenia, ale wymianę oleju co jakiś czas jak najbardziej, choć w takim wypadku będzie to miało mniejszy wpływ na żywotność.
To those at the crossroads of buying or not, I offer my 'nay, wait for that proper review, laddie'.

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: Maurycy » piątek, 6 października 2017, 14:28

Mam rocznik 2004 wiec dość stary. Ale filtr i tak musze wymieniać wiec olej chciał nie chciał też.

A który olej byś polecił mobil1 czy castrol? Uzywam 5w-30. Obecnie mam mobil1


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Awatar użytkownika
Avarrel
AO St. Legionista
Posty: 249
Rejestracja: wtorek, 9 sierpnia 2016, 16:55
Medals: 2
Gender:
Status:
Offline

AO Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: Avarrel » sobota, 11 listopada 2017, 15:55

Tak jak kolega mówił wyżej wymiany trzeba robić nawet jeśli regularnie dolewasz, ale jeszcze coś dorzucę.

Nie wiem jaki masz samochód ani jakie ma osiągi i jak nim jeździsz, ale przez głupi olej można zniszczyć silnik (wiem z doświadczenia)
Jeżeli lubisz jeździć bardziej agresywnie a zakręty bierzesz bokiem oraz wbijasz silnik na obroty 6-7k to pomyśl nad olejem np 10w60, który w wyższych temperaturach jest gęstszy oraz pamiętaj by poziom był zawsze na max a nawet leciutko ponad. Na zakrętach siła odśrodkowa powoduje ruch oleju w bloku co może spowodować że jeden z cylindrów nie będzie miał dostatecznego smarowania i się najzwyczajniej zatrze i w najlepszy wypadku będą panewki do wymiany.

Nawet jeśli nie jeździsz tak jak ja to nie pozwól by poziom oleju spadł poniżej połowy między minimum a maksimum. Regularne wymiany oleju co 10-15k i filtrów oraz utrzymanie płynów na normalnym poziomie przedłuża żywotność każdego silnika. Jeżeli chcesz by samochód Ci służył a silnik chodził bez usterek to to jest pierwszy krok by go odpowiednio konserwować.

Co do marki oleju się nie wypowiem bo to zależy od gustu. Przede wszystkim pójdź do sklepu i poproś o sprawdzenie rekomendowanego oleju do Twojego samochodu. To jest taki olej jaki zalewa producent samochodu.

zdzich9876
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 2 lipca 2019, 13:25
Status:
Offline

Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: zdzich9876 » środa, 18 listopada 2020, 13:39

Ja tam wymieniam olej wg przeglądu, co 15000 km. Ale moje auto jest na gwarancji jeszcze, więc rządzi się nieco innymi prawami.
________________________
https://fabskin.pl/zabieg-podcinanie-bl ... otransfer/

grazka112
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 21 października 2022, 13:36
Status:
Offline
Kontakt:

Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: grazka112 » piątek, 21 października 2022, 13:57

To chyba też sporo zależy od marki auta, bo w moim 15-latku nigdy nie było większych problemów, a w nowym 3-letnim już było sporo usterek :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości