Problemy z kompem

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Problemy z kompem

Post autor: Maurycy » piątek, 19 sierpnia 2011, 12:06

Ostatnio pierwszy raz od kiedy mam obecnego kompa (3 lata) zawiesił mi się, tak kompletnie. pomyślałem ze się przegrzał (stało się to w trakcie wielogodzinnej sesji w LOTRO ;)) otworzyłem skrzynkę i rzeczywiście radiatory na procku i grafice były zapchane kurzem. po wyczyszczeniu zawiesił mi się tak jeszcze jednokrotnie ale od paru dni już tak nie miewa, za to zdarza się, ze rano gdy odpalam kompa, po paru sekundach (jeszcze zanim odpali się monitor) wyłącza się i po chwili znowu włącza. i tak kilka razy aż w końcu za 5-10 razem załapuje.
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Kimosabe
Posty: 627
Rejestracja: piątek, 9 kwietnia 2010, 10:57
Lokalizacja: Esbjerg / Kiel
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Kimosabe » piątek, 19 sierpnia 2011, 12:22

No jest lepiej co jakis czas odkurzyc kompa ;) .. a tak to jak sie tobie wlaczy komp to jakie temperatury procesora i karty graficznej osiagasz ?

mozesz tez wgrac sobie program ktory jest za free i on tobie pokazuje aktualna temperature CPU i GPU.

naprzyklad SpeedFan ktorego na tej stronce sciagniesz http://www.almico.com/speedfan444.exe

Przyczyn moze byc pare, ciekawe jest ale tez wiedziec na ile twoj komp jeszcze chlodzi

Awatar użytkownika
Virven
Patrycjusz
Posty: 1735
Rejestracja: środa, 11 lutego 2009, 21:10
Medals: 16
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty ANNORVM IX WAR Legionista TERA Optio LOTRO Optio
SWTOR Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Virven » piątek, 19 sierpnia 2011, 12:27

A może paste na presor wrzuć nową? Jak się zwiesza to gdzieś musi być przepięcie, a kurz przy tym ładnie pomaga, bo prądy pełzające potrafią nieźle się po nim przemieszczac :)

Awatar użytkownika
Weles
Posty: 1080
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 20:33
Medals: 4
Lokalizacja: Legnica
Gender:
Status:
Offline

BF3 Trybun TERA Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Weles » piątek, 19 sierpnia 2011, 12:33

A ja ci odpowiem szczerze. Nigdy nie zadawaj takiego pytania bo ile ludzi, tyle ci tutaj problemow nawypisuja. Zrob formata i modl sie do bogow aby pomoglo :)
[ obraz zewnętrzny ]
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Dreghtor » piątek, 19 sierpnia 2011, 12:41

Przegrzewanie odpada skoro dzieję się w chwili uruchomienia.

Prądy pełzające sprawiły że spadłem z krzesła. Ale szybko się opanowałem żeby napisać - nie ruszaj sytemu operacyjnego!

Ciąg dalszy będzie dopisany przez edycję, żebyś powyższe zobaczył zanim kompa popsujesz.

[edit]
Maurycy pisze:Ostatnio pierwszy raz od kiedy mam obecnego kompa (3 lata) zawiesił mi się, tak kompletnie. pomyślałem ze się przegrzał (stało się to w trakcie wielogodzinnej sesji w LOTRO ;)) otworzyłem skrzynkę i rzeczywiście radiatory na procku i grafice były zapchane kurzem. po wyczyszczeniu zawiesił mi się tak jeszcze jednokrotnie ale od paru dni już tak nie miewa(...)
To że się przegrzał od długiej sesji to jedno. To że się grzał bo był zakurzony to drugie.
Ale dobrze że odkurzyłeś - teraz powinien dłużej chodzić pod obciążeniem, co przy Lotro oznacza że od nadmiernego grania prędzej przegrzej się Twój mózg niż komp. :)
Maurycy pisze:(...) zdarza się, ze rano gdy odpalam kompa, po paru sekundach (jeszcze zanim odpali się monitor) wyłącza się i po chwili znowu włącza. i tak kilka razy aż w końcu za 5-10 razem załapuje.
"po paru sekundach" to na 80% jeszcze się system nie zdążył zainicjować. A to oznacza że winnym jest albo sprzęt albo bios.

1. Coś nie tak ze sprzętem.
Może przy odkurzaniu coś zaczepiłeś, poluzowało się i nie zawsze kontaktuje (wskazuje na to nieregularna ilość restartów)? Otwórz kompa raz jeszcze i sprawdź czy wszystko jest na swoim miejscu i do końca wciśnięte.
Zostaw też na chwilę otwarty komp i zobacz wiatraki ruszają poprawnie - niektóre biosy monitorują ich pracę i nie pozwalają na uruchomienie sprzętu jeśli coś nie działa.
Możliwe (mała szansa, ale jednak) też, że przy otwieraniu poluzowały się elementy obudowy i teraz włącznik "nie odbija" po wciśnięciu co powoduje reset po kilku sekundach.

2. Sprawdź konfiguracje BIOSu.
Częstą przyczyną restartu przy uruchamianiu jest reset BIOSu do ustawień domyślnych, które są nie zgodne z zainstalowanym sprzętem. Być może po 3 latach pora wymienić bateryjkę podtrzymującą bios?

Bosch
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 12 lipca 2011, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Bosch » piątek, 19 sierpnia 2011, 13:25

Jeśli masz możliwość to spróbuj też sprawdzić na innym zasilaczu. Zasilacze z czasem lubią z wolna szwankować co powoduje różne objawy np. takie jak opisywałeś.

Amarris
Posty: 351
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 10:50
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Amarris » piątek, 19 sierpnia 2011, 13:36

za to zdarza się, ze rano gdy odpalam kompa, po paru sekundach (jeszcze zanim odpali się monitor) wyłącza się i po chwili znowu włącza. i tak kilka razy aż w końcu za 5-10 razem załapuje.
Sądząc po twoim opisie to komp nie przechodzi do ekranu post (podsumowanie tego co wykrył - taka dosowa ramka przed załadowaniem Windy).
- Jeżeli tak, to nie dotykaj Windowsa bo nic to nie da, na początek sprawdź BIOS (możesz wejść do niego i np. jeszcze raz zapisać konfigurację), ważne żeby zmusić kość do ponownego zapisania informacji.
- Nie wiem jaką masz płytę, ale jeżeli posiadasz dual BIOS, to jest wielce prawdopodobne ze podstawowy bios padł (ma błędy) i jak nie może się kilka razy podnieść to płyta przełącza się na backup.

Gdybanie czyli na co jeszcze rzucił bym okiem.
-sprawdź wizualnie czy na płycie nie masz wylanych kondensatorów (powodem resetów przy starcie, chociaż to mało prawdopodobne ale zawsze - mogą być skoki napięcia).
- nie zaszkodzi odpalić memtest (jeżeli komp miał słaby przepływ powietrza to mogły się przegrzać pamięci i paść, ale to też mało prowdopodobne)
- Możesz sprawdzić temp. na płycie (w biosie powinna być pozycja H/W monitor).

Kimosabe
Posty: 627
Rejestracja: piątek, 9 kwietnia 2010, 10:57
Lokalizacja: Esbjerg / Kiel
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Kimosabe » piątek, 19 sierpnia 2011, 13:43

Weles pisze:A ja ci odpowiem szczerze. Nigdy nie zadawaj takiego pytania bo ile ludzi, tyle ci tutaj problemow nawypisuja. .....
tu weles ma racje :lol:

Zanim uslyszysz cokolwiek za dorady, najlepsze bylo by uslyszec pierw jaki masz System, wtedy latwiej bedzie tobie pomoc/doradzic:

CPU:
Mainboard:
RAM:
Karta graficzna:
Windows:
Zasilacz:
Wentylator:

tak czy tak by mnie interesowalo jakie temperatury twoj komp osiaga. Po tym juz da sie wykluczyc sporo spraw

Awatar użytkownika
Virven
Patrycjusz
Posty: 1735
Rejestracja: środa, 11 lutego 2009, 21:10
Medals: 16
Lokalizacja: Gdańsk
Gender:
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty ANNORVM IX WAR Legionista TERA Optio LOTRO Optio
SWTOR Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Virven » piątek, 19 sierpnia 2011, 14:26

[quote="Dreghtor"]Prądy pełzające sprawiły że spadłem z krzesła. Ale szybko się opanowałem żeby napisać - nie ruszaj sytemu operacyjnego!
quote]

Racja, miały być prądy błądzące ;)

Awatar użytkownika
Mirage
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 30 czerwca 2011, 20:32
Lokalizacja: Czewa
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Mirage » piątek, 19 sierpnia 2011, 14:37

A ja ci powiem że sypie ci się płytka albo procek, ale to tylko domysły :P

ściągnij sobie Hirens bota wypal i odpal testy na dysk, pamiec, procek i plyte glowna :D - dobrze by bylo jak bys dorwał tester napiec an wtyczkach zasilacza i podlaczyl.

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Dreghtor » piątek, 19 sierpnia 2011, 15:09

Krótko mówiąc - albo naucz się z tym żyć albo kup nowy komputer.
No chyba że masz własny serwis komputerowy, ale przecież wtedy nie zadawał byś tego pytania :)

Awatar użytkownika
Aszua
Posty: 661
Rejestracja: niedziela, 23 sierpnia 2009, 01:00
Medals: 2
Status:
Offline

AION Legionista WoW Legionista

Re: Problemy z kompem

Post autor: Aszua » piątek, 19 sierpnia 2011, 15:18

Też bym stawiała na płytę główną, bo jakiś czas temu miałam podobnie + to, że komp zwieszał mi sie przy zamykaniu systemu. Tylko co ja tam się na tym znam? :P

Za to podłączę się pod temat i sama spytam - zaczął mi hałasować zasilacz ( sprawdziłam, ewidentnie to on, dziad jeden) wiem, że to nie dobrze, tylko mam pytanie - jak bardzo mam się bać? :D Odkurzyłam kompa, jak pochodzi kilka minut to przestaje tek rzęzić, ale nie ukrywam, że trochę się tym martwię. Jak uważacie to sprawa pilna i od razu wymieniać, czy niech tam sobie hałasuje? :)

Awatar użytkownika
Mirage
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 30 czerwca 2011, 20:32
Lokalizacja: Czewa
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Mirage » piątek, 19 sierpnia 2011, 15:22

Jesli jest na gwarancji - jest to powod aby go oddac :D
Jesli jest glosny ale nadal pracuje poprawnie (chlodzenie) da sie zyc :P

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Dreghtor » piątek, 19 sierpnia 2011, 15:33

A co hałasuje - wentylator (stuka, piszczy lub wydaje inne odgłosy) czy może brzęczą przeciążone cewki?

Jak na gwarancji to faktycznie się nie patyczkuj tylko wymień.

Jak nie na gwarancji i hałasuje wentylator to mały problem - można go względnie łatwo wymienić lub naprawić (wyczyścić, przesmarować, itp).
Jak cewki to problem może być większy. Aż tak to się nie znam, ale pewnie już trzeba zacząć odkładać na nowy zasilacz.

Awatar użytkownika
Marvik
Posty: 716
Rejestracja: piątek, 14 sierpnia 2009, 02:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Marvik » piątek, 19 sierpnia 2011, 16:07

Wyciągnąć płytę, pod pachę, do serwisu, przelutować za 50zł kondensatory.

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Maurycy » piątek, 19 sierpnia 2011, 16:53

wow
na tyle różnych odpowiedzi nie byłem przygotowany psychicznie :p
najpierw dam konfigurację sprzętową (kopiuję to co wykrył xfire ale raczej nie mija się to z prawdą)
Manufacturer:
MICRO-STAR INTERNATIONAL CO.,LTD
Processor:
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E7300 @ 2.66GHz (2 CPUs), ~2.7GHz
Memory:
DDR2 2x2GB PC6400 800MHz Goodram
Hard Drive:
1 TB Total (2x Seegate Barracuda 500GB)
Video Card:
ATI Radeon HD 4850 Series
Monitor:
BenQ E2200HD D-SUB
Sound Card:
Realtek High Definition Audio
Speakers/Headphones:
Logitech X-530 5.1 Surround Sound System / Creative Fatal1ty
Keyboard:
Microsoft SideWinder X6 Keyboard (IntelliType Pro)
Mouse:
Microsoft SideWinder X5 Mouse (IntelliPoint)
Mouse Surface:
Razer Goliathus™ Speed Edition
Operating System:
Windows 7 Home Premium 64-bit (6.1, Build 7600) (7600.win7_gdr.100226-1909)
Motherboard:
MSI P45 Neo-F
Computer Case:
CoolerMaster Centurion 534 black
AC:
Chiftec 450W

A tu temperatury (z everesta)

Temperatury:
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 47 °C (117 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 43 °C (109 °F)
Seagate ST3500320AS 36 °C (97 °F)
Seagate ST3500410AS 35 °C (95 °F)

Wartości napięć:
Napięcie rdzenia procesora 1.15 V

I nic mi nie hałasuje. Przyzwyczaić się nie przyzwyczaję bo dzisiaj zanim odpalił to z pół godziny minęło. te "kilka sekund" to dosłownie 3 sekundy, także na pewno nie system. Do biosu też ciężko się dostać skoro w ogóle monitora nie odpala :P a jak już odpala to wolę już nic nie dotykać tylko w końcu zobaczyć windowsa ;)
pierwszy raz się tak zawiesił przed czyszczeniem więc nic nie popsułem przy czyszczeniu. a kondensatory wyglądają ok.
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Kimosabe
Posty: 627
Rejestracja: piątek, 9 kwietnia 2010, 10:57
Lokalizacja: Esbjerg / Kiel
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Kimosabe » piątek, 19 sierpnia 2011, 17:11

Wszystko wyglada faktycznie za tym ze albo zasilacz jest walniety lub twoj Mainboard.

Jak masz mozliwosc podlaczenia innego zasilacza i sprobowania czy pomoglo, to to zrob. Bo tak to bedzie ciezko tobie z daleka podac dokladna diagnoze. Ale przynajmniej bedziesz wiedzial czy to zasilacz czy Mainboard.

Amarris
Posty: 351
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 10:50
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Amarris » piątek, 19 sierpnia 2011, 18:36

Płyta patrząc na zdjęcia z netu wygląda na porządną (sam mam taką na "twardych" kondensatorach) więc to nie ma prawa paść, może jak jakiś element SMD odpadł podczas czyszczenia.

Zrób tak, wybebesz kompa.
(zresetuj bios wyjmując baterie - opis jak to dokładnie zrobić masz w instrukcji di MB)

Podłączony zostaw tylko zasilacz, proca, w takiej konfiguracji (to jest minimum). Bios powinien piszczeć że nie wykrywa pamięci i karty graf.
Jeżeli nie dojdzie tego momentu - spróbuj podłączyć nowy zasilacz. Jak pomoże to wiesz co było, jak nie to na 90% padła płyta.

Jak będzie wstawał to dodaj pamięć i go pomęcz, jak wstaje to dodaj kartę graf i też pomęcz. Jak będzie normalnie wstawał to: albo coś źle było zamontowane( dociśnięte), albo kurde nie wiem :P

PS. każdy test powtórz kilka razy żeby się upewnić że na pewno przechodzi albo się zwiesza.

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Nishruu » piątek, 19 sierpnia 2011, 18:45

... i sprawdz czy nie masz zwarcia na wlaczniku zasilania komputera ...
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

Awatar użytkownika
Mirage
Posty: 507
Rejestracja: czwartek, 30 czerwca 2011, 20:32
Lokalizacja: Czewa
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Mirage » piątek, 19 sierpnia 2011, 19:10

Na zasilacz bym nie liczył - ponieważ robił by to non stop - a komputer wkońcu się uruchamia. Nadal stawiam nato ze procek/ plyta pada....

ps. Dla malego offa- miałem ostatnio serwis gdzie gosciu dotknol komputera gdzie kolwiek na obudowie i mu sie restartował :twisted: . Co lepsze u nas działał wyśmienicie, gosciu nagrał kamera to zebysmy przypadkiem za swira go niewzieli. i najlepsze jest to że jak montował naped przyciol sobie kabel od reseta - pykles kompa i restarcik.

(tylko dziwil mnie to ze unas to sie niedziało :ugeek: )

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Maurycy » piątek, 19 sierpnia 2011, 19:59

powtarzam jeszcze raz.. te objawy były jeszcze przed czyszczeniem. czyszczenie to następstwo owych objawów o których mowa.
BTW tym razem odpalił się za pierwszym razem -.-
jak jeszcze raz będą problemy spróbuję bios zresetować i kombinować z podłączaniem po kolei sprzętów tak jak radzi Amarris

póki co dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc :)
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Drovve
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 29 marca 2011, 01:46
Lokalizacja: Wrocław
Status:
Offline

Re: Problemy z kompem

Post autor: Drovve » sobota, 10 września 2011, 10:59

Ja bym sprawdził, czy wszystkie zworki na płycie głównej są na swoim miejscu.
Sprawdź również zasilanie na płycie głównej, może któryś z pinów nie jest dociśnięty?

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problemy z kompem

Post autor: Maurycy » sobota, 10 września 2011, 16:19

Spoko juz wszystko wyjasnione. Tasma zasilajaca karte graficzna czasem nie styka.
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości