Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Slid » środa, 20 stycznia 2010, 23:36

Proszę o radę. Mój brat przymierza się do zakupu laptopa, a ja niestety z laptopami 'nie jestem w kursie' i nie czuję się na siłach mu cokolwiek podpowiedzieć. Bierze pod uwagę Asusa, Acera i MSI (które osobiście skreśliłbym w przedbiegach). Która marka lepsza i dlaczego? Jak z trwałością i bateriami? Jak z gwarancją i serwisem? Z tego co się orientuję to budżet wynosi około 3-3.5 tyś zł. Laptop ma służyć do zastosowań multimedialnych z delikatną dozą współczesnych gier.

Przykłady:
1. http://www.allegro.pl/item882845904_ace ... _17_3.html
2. http://www.allegro.pl/item892419922_lap ... _ddr3.html
3. http://www.allegro.pl/item877738427_moc ... i_gra.html

Może macie inne, ciekawsze propozycje w podobnym przedziale cenowym?

Awatar użytkownika
Gwalch
Crowfall Centurion
Posty: 5573
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 20:21
Medals: 14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX WAR Pretorianin Aion Pretorianin WoW Trybun
SWTOR Pretorianin WildStar Centurion GW2 Weteran BD Legionista AO Legionista
Mecenas IX Kohorty

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Gwalch » czwartek, 21 stycznia 2010, 00:05

Osobiście brałbym ASUSa. To sprawdzona marka i firma. O Acerach dużo się dawniej złego nasłuchałem od bliższych znajomych i nie tylko, choć może się poprawili, nie wiem, bo nikt ich laptopów ze znanych mi osób po raz drugi nie kupił. ;) MSI nie znam i jest to dla mnie ogólnie mało znana na rynku polskim firma. To tak na wstępie.

Ogólnie procesor w porządku, gfx ATI w MSI lepszy trochę od rozwiązań z GT240M - choć obydwie karty są solidne, i pociągną pewnie wszystkie gry (choć na pewno nie na najwyższych detalach). Prawdę mówiąc trochę wadzi mi wielkość tych laptopów (wolę 15'' i mniejsze), ale jeśli brat nie planuje dużo go nosić, to czemu nie.

Proponuję zapoznać się z recenzjami ww. notebooków:
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-As ... 256.0.html
http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Ac ... 287.0.html
[Niestety tego modelu MSI nie znalazłem, co też o czymś świadczy]

Zastrzegam, nie jestem specem, ja po prostu na laptopach dużo pracuję i gram od paru lat. ;)

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Slid » czwartek, 21 stycznia 2010, 08:36

Dzieki Gwalch za odpowiedz. Wlasnie na opiniach innych uzytkownikow zalezy nam bardziej niz na branzowym zargonie. Jesli ktos chcialby jeszcze cos dodac do tego co napisal Gwalch lub sie z nim nie zgodzic to zapraszam do dyskusji, braciszek na pewno sledzi z uwaga ten temat :)

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Emyl » czwartek, 21 stycznia 2010, 09:31

Krótko:
Lapki z tej serii Acera naprawiam często.... zbyt często - pada grafika lub cała płyta główna, i mowa o drugim roku od zakupu (po gwarancji).
MSI tylko markuje laptopy, które są w istocie jedną z gorszych konstrukcji na rynku - ten sam laptop spotykamy pod kilkoma egzotycznymi markami jak Clevo, Advent, a także niestety Fujitsu-Siemens (to co innego niż niezłe kilka lat temu laptopy Fujitsu).
Z tego zestawu najlepszy technicznie wydaje się Asus - niemniej: WSZYSTKIE LAPTOPY SIĘ PSUJĄ.

Jeśli mam coś polecić (w rozsądnej cenie) to będzie to Toshiba (najlepiej z wykioną przedłużoną gwarancją) i tylko ze względu na serwis i dostępność tanich części zamiennych - nawet teraz dostępna jest każda śrubka do Toshiby z Pentium III.

Jakikolwiek laptop kupicie należy o niego dbać. Używać tak by nie zasłaniać otworów wentylacyjnych, które często są pod spodem - takiego laptopa załatwia praca na kocu lub nawet na kolanach (o ironio - laptop to komputer "na kolana"). Co najmniej raz w roku oddać do fachowca na konserwację, a w przypadku modeli z silną grafiką powinno to nastąpić dużo częściej.

Powyższe dotyczy w szczególności modeli z silną grafiką. Pakowanie potężnych układów graficznych do komputera przenośnego to IMO nieporozumienie - zżerają baterię i nigdy nie mają wydajnego chłodzenia, z tego powodu pad grafiki jest najczęstszą krytyczną usterką takiego laptopa. Ponieważ producentom zależy bardziej na sprzedaniu kolejnego cena grafiki (gdy jest osobnym modułem) jest wyższa niż całej pozostałej elektroniki (sic!).

Awatar użytkownika
Dejagore
Posty: 82
Rejestracja: wtorek, 3 listopada 2009, 14:12
Lokalizacja: Katowice
Gender:
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Dejagore » czwartek, 21 stycznia 2010, 10:07

Ja zakupiłem rok temu laptopa MSI gx600 i niestety właśnie szukam serwisu dla niego :-(. Z niewiadomych przyczyn temperatura na procesorze w idle wynosi po 60-70'C, a w czasie np. puszczenia xvid'a temperatura skacze do 100'C i film się tnie. W każdym razie drugi raz bym chyba MSI nie kupił...

Awatar użytkownika
Jilwah
Posty: 1035
Rejestracja: środa, 24 września 2008, 13:35
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Jilwah » czwartek, 21 stycznia 2010, 10:27

Ja powiem tak, każde laptopy się psują i każdy z producentów ma lepsze i gorsze modele. Acer kiedyś i teraz to już nie to samo - z poprawą na lepsze, co do Toshiby to nowe modele są bardziej awaryjne od tych starych. Ja bym proponował jakiegoś Dell'a.

Awatar użytkownika
Cashaan
Posty: 806
Rejestracja: poniedziałek, 7 września 2009, 20:01
Lokalizacja: Warszawa
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Cashaan » czwartek, 21 stycznia 2010, 11:15

Witam,
Jak ja to lubią jak wszyscy z miejsca objeżdżają lapki Acera.. ja kiedyś miałem jednego, sprzedałem go kumplowi, ponieważ wymieniałem na nowszy, nigdy nie był w serwisie, aktualnie ma jakieś 5 lat i śmiga bez żadnego problemu. Ten drugi rzeczywiście pojechał do serwisu 2 razy ze spalona płytą główną jednak - serwis trwał max 4 dni (w poniedziałek wysyłałem - czwartek/piątek miałem spowrotem), po drugie po ostatniej naprawie wysyłałem go jeszcze raz do serwisu, ponieważ bateria siadła (to było jakieś 2 lata po zakupie - zwalona bateria to moja wina :P), i przy okazji chciałem go spalić.. no cóż, wszystkie wentylatory zatkane, odpalony 3D Mark i Prime Orthos maksymalne obciążenie i nawet się nie spocił.. od tamtej pory śmiga bez zająknięcia.. a baterię mi wymienili po prostu (baterie mają teoretycznie 6 miesięcy gwarancji).

Podsumowując miałem 2 laptopy Acera i gdybym miał kupować sobie kolejny też bym Acera kupił - zawsze jak szukałem lapa to stosunek podzespoły do ceny jedne z najlepszych były właśnie w Acerach.
Happily Never After.
For the Kohorte!!

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Xionc » czwartek, 21 stycznia 2010, 11:53

Ja uznaje tylko Thinkpady ewentualnei HP lub Asusy.
Acera w zyciu nie wezme do reki - od kalwy zaczac na reszcie skonczyc.
Msi nei znam.
a i toshiby nie polecam satelite serii
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Jilwah
Posty: 1035
Rejestracja: środa, 24 września 2008, 13:35
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Jilwah » czwartek, 21 stycznia 2010, 12:16

HP ok tylko z dala od Pavillonów

Awatar użytkownika
Gwalch
Crowfall Centurion
Posty: 5573
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 20:21
Medals: 14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX WAR Pretorianin Aion Pretorianin WoW Trybun
SWTOR Pretorianin WildStar Centurion GW2 Weteran BD Legionista AO Legionista
Mecenas IX Kohorty

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Gwalch » czwartek, 21 stycznia 2010, 12:18

To jeszcze ja z cyklu rad dobrego wujka: proponuję kupić od razu podkładkę chłodzącą (szczególnie, jeśli laptop będzie stał w jednym miejscu i będzie używany do gier). Osobiście kupiłem sobie i Aniewiel po Zalmanie NC-2000 (http://www.nokaut.pl/szukaj/zalman-nc2000.html). Miałem też NC-1000, ale prawdę mówiąc tamten model był za mały nawet na laptopa 15''. W każdym razie podkładki Zalman dobrze chłodzą i estetycznie wyglądają. Trochę drogie w porównaniu z resztą rynku podkładkowego, ale płacimy za jakość wykonania i moc wentylacji.

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Emyl » czwartek, 21 stycznia 2010, 13:16

dejagore pisze:...Z niewiadomych przyczyn temperatura na procesorze w idle wynosi po 60-70'C...
Przyczynę masz podaną wyżej
Cashaan pisze: Jak ja to lubią jak wszyscy z miejsca objeżdżają lapki Acera..
Ja objeżdżam wszystkie - bo wszyscy producenci obniżyli jakość - to jakby ktoś jeszcze nie wiedział.
Cashaan pisze:Witam,
.. ja kiedyś miałem jednego...
W każdym razie drugi raz bym chyba MSI nie kupił...
Jak ja nie lubię jak ludzie tworzą kategoryczne opinie na bazie jednego (słownie) egzemplarza / jednej historii sprzed kilku laty.

Cashan, Xionc mam dla Was złą wróżbę - już nie robią takich, i tak tak, dotyczy to wszystkich - Thinkpady od Lenovo to już nie to samo.

@Gwalch - i to jest dobra rada. Każde wspomaganie minimalistycznego chłodzenia w laptopie przedłuży jego żywot.

Awatar użytkownika
Cashaan
Posty: 806
Rejestracja: poniedziałek, 7 września 2009, 20:01
Lokalizacja: Warszawa
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Cashaan » czwartek, 21 stycznia 2010, 13:41

Emyl, w sumie aktualnie posiadam drugiego lapa Acer, wcześniej posiadałem Acera z serii Aspire, od 5 lat działa bez jednego problemu ani wizyty w serwisie, aktualnie od 3 lat posiadam z serii Travelmate, i jak napisałem, jakbym miał go zmieniać (chociaż nie planuję ponieważ wystarcza mi do wszystkiego - włącznie z uruchomieniem na nim Aiona) to kolejnego też bym kupił Acera :)
Happily Never After.
For the Kohorte!!

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Slid » czwartek, 21 stycznia 2010, 13:49

Z dyskusji wynika, ze Asusy sa godne uwagi. Czy jest cos na co trzeba zwrocic szczegolna uwage przy zakupie konkretnego modelu? Jak wyglada sprawa z systemami operacyjnymi u poszczegolnych producentow? Gdy 3-4 lata temu kupowalem moja Toshibe ( lekko zmeczona zyciem, ale wciaz zipie Biedaczka ;)) dostalem obraz systemu na dvd. Ostatnio doszly mnie sluchy, ze niektorzy producenci zaprzestali tej praktyki i plytek juz nie daja, co jak wiadomo moze miec niemile konsekwencje w przypadku awarii windy i koniecznosci reinstalacjii.

Awatar użytkownika
Cashaan
Posty: 806
Rejestracja: poniedziałek, 7 września 2009, 20:01
Lokalizacja: Warszawa
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Cashaan » czwartek, 21 stycznia 2010, 13:53

Slid,
Ja osobiście pierwsze co robię w nowym laptopie to całkowity format z usunięciem wszystkich partycji i poukładanie ich wg własnych wymagań oraz instalacja czystego systemu bez udziwnień dodawanych w preinstalowanej wersji. Później tylko ewentualne dogranie sterowników :)
Happily Never After.
For the Kohorte!!

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Slid » czwartek, 21 stycznia 2010, 14:21

Cashaan pisze:Slid,
Ja osobiście pierwsze co robię w nowym laptopie to całkowity format z usunięciem wszystkich partycji i poukładanie ich wg własnych wymagań oraz instalacja czystego systemu bez udziwnień dodawanych w preinstalowanej wersji. Później tylko ewentualne dogranie sterowników :)
Zgoda, tylko szkoda zastepowac oryginalny system systemem oryginalnym inaczej. W koncu ten windows to jakastam skladowa ceny. Partycje mozna zawsze dorobic na zywym systemie, ale trzeba byc z tym ostroznym, bo niektore plytki ratunkowe potrafia zlikwidowac partycje i zoztawic tylko C:
Poprostu zastanawia mnie czy ten trend z brakiem systemu na dvd jest powszechny, czy tylko dotyczy niektorych producentow.

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Xionc » czwartek, 21 stycznia 2010, 14:23

Zrob zapasowa kopie startowa systemu i bedziesz mial instalke bez otrzymania jej od sprzedawcy.
Instalke mzona sciagnac tez z reoznych zrodel a esencja jest naklejka z numerem sderyjnem musi byc naklejona na obudowie kompa reszta to kosmetyka.

Thinkpady rzadza jesli chodzi o kompy asus to rozwiazanie drugorzedne imo. kwestia budzetu i zapotrzebowania.
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Cashaan
Posty: 806
Rejestracja: poniedziałek, 7 września 2009, 20:01
Lokalizacja: Warszawa
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Cashaan » czwartek, 21 stycznia 2010, 14:34

Slid, tak jak napisał Xionc - system używa nadal oryginalnego klucza seryjnego naklejonego na obudowie, tylko bez śmieci, których w większości i tak się nie używa :)
Happily Never After.
For the Kohorte!!

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Emyl » czwartek, 21 stycznia 2010, 14:53

@Cashan - cieszy mnie Twoje szczęście z Acerami i nie zamierzam zmieniać Twego przekonania - kup sobie kolejnego na zdrowie. Jednak mimo iż "wzruszyła mnie Twoja historia" to nie jest ona miarodajna dla zainteresowanego. Tematem wątku jest wybór NOWEGO laptopa.
Naprawiamy KILKANAŚCIE sztuk Acerów tygodniowo, przytoczony model jest z serii, na którą lecą gromy serwisantów, poza wymienionymi wyżej padami grafiki i m/b zdarzają się bzdurne usterki jakich być nie powinno np. czytnik linii papilarnych (pomińmy dyskusję nt jego celowości) czy niewyjaśnione autoblokady (brak obrazu już na starcie systemu) wymagające głębokiego resetu BIOS (nie nie - użytkownik tego nie wykona). Do tego serwis Acera to obecnie nic podobnego do Twego opisu - gwarancyjne trwają do miesiąca (niejednokrotnie kończą się zwrotem pieniędzy), a dostępność części po gwarancji wygląda tak:"minimum miesiąc oczekiwania na każdą część pod warunkiem że będziemy mieć ich pod dostatkiem dla napraw gwarancyjnych ponieważ mamy ich obecnie bardzo dużo" (ponad 12-cy trwa to "obecnie"). Nie uwierzę że w Polsce jest inaczej.
Dlatego opinie laików nt awaryjności uważam generalnie za absolutnie niemiarodajne i wybacz jako serwisant wiem o czym mówię.
Zaznaczam iż nie generalizuję i nie skreślam Acera całkowicie - jak pisałem wyżej MSI jest większą wtopą - dystrybutor części w ogóle NIE ISTNIEJE.

@Slid - W warunkach UK Asus, którego konstrukcje są technicznie całkiem niezłe jest problematyczny w serwisie z powodu tego samego problemu - brak części. Nie wiem jak jest w Polsce.
Odnośnie dysków instalacyjnych - one nie zniknęły tylko pod pozorem ekologii producenci oszczędzają kilka groszy na ich tłoczeniu. Po prostu trzeba je sobie nagrać zaraz po zakupie laptopa programem znajdującym się na dysku. Płyty te nazywane płytami odzyskania systemu, a nie instalacji zawierają pełny obraz dysku z gotowym systemem oraz wszystkimi aplikacjami jakie znajdziesz w nowym komputerze. Nie zadziałają na komputerze innej marki, a nawet na innym modelu tej samej firmy. Dodatkowo na dysku w ukrytej zazwyczaj partycji znajduje się taki sam obraz dysku systemowego i w razie rozwalenia systemu można uruchomić przywracanie do stanu fabrycznego nawet bez użycia powyższych płytek - oczywiście w przypadku awarii twardziela płytki są niezbędne.
Co do "kaszankowej" instalacji od zera to mimo iż słuszne jest pozbycie się ogromu smiecia wciskanych triali, o których krzyczą naklejki promocyjne (ach ile razy dziennie muszę tłumaczyć że Office nie jest w cenie laptopa zwracając uwagę na drobniutki druk pod szumnym "Office preinstalled" żenująco informujący że to 60-dniowy trial) to jednak tego nie polecam.
Instalując od zera "zwykły" system na laptopie często tracimy nieliczny cenny pre-instalowany software NIEDOSTĘPNY w dziale download producenta. Nie rzadko jest to system zarządzania zasilaniem, którego brak owocuje zmniejszeniem pracy na baterii nawet o połowę. Ponadto specyficzne dla konkretnych modeli zarządzanie przełączaniem wyjścia video, czy choćby firmowy odtwarzacz Blu-ray znajdziemy tylko w instalacji producenta.
Osobiście polecam pozostać przy fabrycznej instalacji uważnie usuwając zbędne programy.
Niemniej "Windowsa w cenie" nie tracisz w obu przypadkach - CD-key na spodzie laptopa działa ze "zwykłą" płytą instalacyjną i nawet użycie kopii "od kolegi" jest w pełni legalne.
Oczywiście polecam Windows 7 broń boże Vistę.

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Barlu » czwartek, 21 stycznia 2010, 19:03

Asus ( całkiem ),Lenovo (IMB również dobrze się prezentuje i cenowo nie zabija ) Toshiba ( to shidba) ;> , Appel niestety drogi, Dell...zapewne też będzie drogi

Zależy co ci bardziej leży...MSI i Acer troszku oszczędzają na jakości materiałów...

Awatar użytkownika
Slid
Posty: 1945
Rejestracja: piątek, 11 kwietnia 2008, 04:04
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Laptop: Asus, Acer, czy MSI?

Post autor: Slid » czwartek, 21 stycznia 2010, 23:55

Dziękuję w imieniu brata za wszystkie komentarze, które pomogły mu podjąć decyzję. Wybór padł na Asusa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości