Kilka pytan sprzetowych

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Nishruu » wtorek, 17 listopada 2009, 14:41

Z racji, ze jestem w tyle z nowosciami sprzetowymi od pewnego czasu to mam kilka pytanek:

Procesor
1) Jesli kupowac nowy to - Core 2 Duo, i5 czy i7 ?
2) Jesli mam juz C2D E8400 to czy warto robic upgrade do i5/i7 ?

Plyta glowna
Od zawsze uzywam plyt mATX, bo nie mam zamiaru nigdy uzywac SLI, a jedyna karta rozszerzen ktora uzywam jest karta muzyczna.
1) Czy jest jakis inny atut plyt ATX, ktorego nie zauwazam?
2) Jakie plyty glowne warto brac pod uwage aktualnie przy rozbudowie?

Grafika
1) Czy majac GeForce 8800GT ma sens upgrade do czegos aktualnego - jak GF260?

RAM
1) Warto isc w DDR3?

To chyba tyle - czekam na odzew i z gory dzieki :)
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

Awatar użytkownika
Pająk
Posty: 696
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:24
Lokalizacja: Częstochowa
Status:
Offline

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Pająk » wtorek, 17 listopada 2009, 14:51

Sam się nosiłem za zamiarem przesiadki z E8200 na coś z rodziny "i" i... doszedłem do wniosku, że to aktualnie raczej nie ma zbyt dużego sensu. Przepaść cenowa jest wręcz olbrzymia, a zwiększona wydajność znając życie nie warta tej kasy.
Na pytanie z płytami Ci nie odpowiem: osobiście posiadam Asusa (IMO tylko Asus i MSI powinny być brane pod uwagę) P5N32 E-SLI i wcale nie narzekam. Niewygórowana cena, dobra jakość, wysokie możliwości OC i stabilność to niewątpliwie jej wielkie zalety.
GF8800GT to jedna z lepszych kart "dawnej generacji", więc jeśli nie zależy Ci na tym, aby najnowsze gry działały w Full HD bez ścinek to jej nie zmieniaj.

Tyle oczami laika jakim jestem niewątpliwie - proszę o ewentualne sprostowanie przez osoby bardziej znające sie na rzeczy. ;)
Vanitas, vanitatum et omnia vanitas...

Obi
Posty: 1547
Rejestracja: środa, 1 lipca 2009, 14:27
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Obi » wtorek, 17 listopada 2009, 20:06

Jeli tylko grasz to zmiana na i5 lubi7 nie jest dobrym posunieciem, poniewaz malo ktora gra potrafi te procki wykozystac (Aion nie potrafi).

Jesli oprocz tego uzywasz komputera do obrobki video lub grafiki / renderingu - to programy beda w stanie wykozystac moc procesora.

Coraz wiecej gier bedzie wykozystywac i5 lub i7 ale to kwestia roku - dwoch zanim takie zjawisko bedzie naprawde powszechne. Ale to chyba Ci sie oplaca zrobic teraz upgrade, a potem upgrade za 2 lata - na cos co bedzie jeszcze lepsze niz i7 teraz i pewnie rowniez bedzie tansze.

Ja ostatnio kupilem komputer na i7 i jestem mega zadowolony, ale pomimo tego ze wlozylem tania karte to i tak kosztowal mnie ponad 5K. Tylko ja wyszedlem z zalozenia ze nie bede zmienial sprzetu przez najblizsze 3-4 lata (z wyjatkiem karty graficznej). No i sie czqasem bawie grafika 3d i obrobka video.

Co do plyty glownej to najpierw zdecyduj jaki procek bediesz bral - wtedy Barlu z pewnoscia poleci Ci cos dobrego.

Jesli pojdziesz w i7 to 8800GT bedzie waskim gardlem.
Mozesz kupic karte ATI seri 5000 - one juz iobsluguja DX11 - ale narazie gry ktore to wykozystuja mozna policzyc na palcach jednej reki kalekiego drwala :) Mozna je juz kupic ponizej 600zl, niewiele drozej niz 260, a zakup bardziej przyszlosciowy.

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Nishruu » środa, 18 listopada 2009, 12:18

Obi pisze:Jeli tylko grasz to zmiana na i5 lubi7 nie jest dobrym posunieciem, poniewaz malo ktora gra potrafi te procki wykozystac (Aion nie potrafi).
A potem zaraz
Obi pisze:Ale to chyba Ci sie oplaca zrobic teraz upgrade
To w koncu jak to jest?
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

Obi
Posty: 1547
Rejestracja: środa, 1 lipca 2009, 14:27
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Obi » środa, 18 listopada 2009, 12:31

Nishruu pisze:
Obi pisze:Jeli tylko grasz to zmiana na i5 lubi7 nie jest dobrym posunieciem, poniewaz malo ktora gra potrafi te procki wykozystac (Aion nie potrafi).
A potem zaraz
Obi pisze:Ale to chyba Ci sie oplaca zrobic teraz upgrade
To w koncu jak to jest?
Skrot myslowy - teraz upgrade na jakis szybki procek dwu rdzeniowy tanio, a za dwa lata kolejny upgrade na cos co bedzie wtedy korzystne wydajnosc/cena.

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Barlu » środa, 18 listopada 2009, 19:19

Ja bym poczekał na nowe procki pod gniazdo odpowiednie, mają wyjść niedługo 6 rdzeniowe procki więc reszta pójdzie w dół.

Jeżeli chodzi o Asusa nie każdy model jest super jeżeli chodzi o i5 rozmieszczenie elementów na płycie trochę nie przemyślane.

Drugie ale kiedy wreszcie Asus zacznie robić Cyfrowe Zasilanie... :> Liczba faz na zasilaniu to nie wszystko.

Asus jest dobrym wyborem jeżeli szukasz płyty która jest "lekka" jeżeli chodzi o konfiguracje w Biosie jak szukasz czegoś do hardcore Oc to DFI, EVGA, Foxcoon.

Średnia wydajność I5 najwyższa wydajność I7 na S1366.

Jeżeli chodzi o DDR 3 to powoli staje się już standardem.

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Emyl » środa, 18 listopada 2009, 19:38

Nishruu pisze:...
Od zawsze uzywam plyt mATX, bo nie mam zamiaru nigdy uzywac SLI, a jedyna karta rozszerzen ktora uzywam jest karta muzyczna.
1) Czy jest jakis inny atut plyt ATX, ktorego nie zauwazam?
2) Jakie plyty glowne warto brac pod uwage aktualnie przy rozbudowie?
Właśnie zmieniłem płytę z tym samym założeniem - mATX. Do tego formatu montują (w przypadku intela) chipsety serii Gxx (zintegrowana grafika) gdy pełny ATX jest wyposażany w Pxx (niby Preformance) - czyli niby różnią się wydajnością.

Pod kątem Aiona uznałem że istotne jest tylko taktowanie RAMu.
Nishruu pisze: RAM
1) Warto isc w DDR3?
j.w. - nowsze pamięci = szybsze taktowanie, osobiście pozostałem na DDR2 tylko szybszych.

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Kilka pytan sprzetowych

Post autor: Barlu » piątek, 20 listopada 2009, 18:51

Taktowanie to nie wszystko CL też się liczy im mniejszy CL tym szybciej reagują Pamięci. Mówię o sytuacji kiedy Mamy takie samo taktowanie :).

Taktowanie i CL do "OC" jeszcze przedział napięcia na jakim działają i chłodzenie. Obecnie najszybsze seryjne ramy mają taktowanie 2200 MHz I CL w okolicach "7".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości