HDMI czy DisplayPort?

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Maurycy » czwartek, 19 października 2017, 14:13

kupiłem monitor który ma w zestawie kabel HDMI jednak ma też gniazdo display. pytanie czy wydać te 50zł na kabel display czy nie ma sensu i lecieć przez HDMI?
1920x1080, 75 Hz
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Awatar użytkownika
Jaroczaro
Pretorianin
Co-OP Optio
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 3 stycznia 2016, 12:56
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

RO Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Jaroczaro » czwartek, 19 października 2017, 17:02

To jest to samo


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Yeleana » czwartek, 19 października 2017, 19:15

no nie do końca... owszem, oba standardy są cyfrowe i podobne i oba zapewniają przepustowość około 10Gb/s ale HDMI jest standardem bardziej "domowym" a DisplayPort (DP) bardziej profesjonalnym... to znaczy nie znajdziesz domowych sprzętów, typu odtwarzacz DVD ze złączem DP, ani kart inżynierskich typu Quadro (nVidia) czy FirePRO, NVS (AMD) z HDMI
Ostatnio zmieniony piątek, 20 października 2017, 12:36 przez Yeleana, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Maurycy » piątek, 20 października 2017, 08:04

z tego co wyczytałem, główna różnica to to, że przez HDMI przy 4k odświeżanie przejdzie tylko 30Hz, ale ja mam jedynie full HD dlatego pytam czy dla mojego monitora będzie jakaś różnica
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Awatar użytkownika
Jaroczaro
Pretorianin
Co-OP Optio
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 3 stycznia 2016, 12:56
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

RO Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Jaroczaro » piątek, 20 października 2017, 10:36

Display port nie jest profesjonalny tylko został wyparty przez hdmi. Hdmi 2.0 nie ma tego ograniczenia częstotliwości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Yeleana » piątek, 20 października 2017, 12:23

Obrazek

Awatar użytkownika
Driam
Patrycjusz
Posty: 2897
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 21:25
Lokalizacja: Aberdeen/Łódź
Gender:
Status:
Offline

Re: HDMI czy DisplayPort?

Post autor: Driam » sobota, 21 października 2017, 16:44

Maurycy pisze:z tego co wyczytałem, główna różnica to to, że przez HDMI przy 4k odświeżanie przejdzie tylko 30Hz, ale ja mam jedynie full HD dlatego pytam czy dla mojego monitora będzie jakaś różnica
Nie, nie będzie żadnej różnicy. HDMI 2.0 i DP 1.4 przy 4K mają po 120 Hz spokojnie.
Generalnie, jeśli planujesz tylko połączenie karta graficzna - monitor to nie ma żadnego znaczenia co wybierzesz.
Jaroczaro pisze:Display port nie jest profesjonalny tylko został wyparty przez hdmi.
Nic nie zostało wyparte, oba są nadal rozwijane.
Yeleana pisze:no nie do końca... owszem, oba standardy są cyfrowe i podobne i oba zapewniają przepustowość około 10Gb/s ale HDMI jest standardem bardziej "domowym" a DisplayPort (DP) bardziej profesjonalnym... to znaczy nie znajdziesz domowych sprzętów, typu odtwarzacz DVD ze złączem DP, ani kart inżynierskich typu Quadro (nVidia) czy FirePRO, NVS (AMD) z HDMI
Nie znajdziesz sprzętów domowych z portem DP z jednej przyczyny... nie ma kanału zwrotnego audio. Czyli jeśli chcesz podłączyć do kompa kino domowe i rzutnik to musisz użyć dwóch kabli a na HDMI możesz łączyć je szeregowo.
Natomiast przewagą DP jest możliwość równoczesnej obsługi do trzech monitorów za pomocą jednego portu, do czego będziemy potrzebowali jedynie rozdzielacza. Więc dlatego używany jest w kartach "inżynierskich"...

Pogodziłem Panów? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość