Karta graficzna?!

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Mysza
Posty: 312
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2013, 15:27
Medals: 1
Lokalizacja: Bemowo-Jelonki
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Legionista

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Mysza » wtorek, 17 czerwca 2014, 07:18

Dunkan pisze:Mimetka, chcesz grać na fulldetalach na fullhd? Bierz 770 i nie słuchaj się Szczura.

Procka masz FX-8350 czy tego lepszego 9590?
Jeśli masz zamiar być złośliwy to chociaż używaj adekwatnych do umieszczonych na forum nicków. Chyba, że mówiąc szczur miałeś na myśli siebie :evil: Tym bardziej, że kolejny raz dajesz przykład na forum, że wyrywasz zdanie z kontekstu i robisz z tego problem. Tak było w przypadku doradzania Vi'Tani w kwestii CPU, tak jest i teraz. Gdzie ja napisałem aby nie brać GTX 770? Odradzałem tylko i wyłącznie kartę z 4GB pamięci.

@Mimetka

Bardzo bym się zdziwił gdyby pierwszy użytkownik wytrzymał na tym FX-ie ze stockowym chłodzeniem :D
Vjun? Isn't that just a big, dead rock?"―Kyle Katarn

Awatar użytkownika
Eirene
Posty: 188
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 12:08
Medals: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Eirene » wtorek, 17 czerwca 2014, 08:06

Mysza pisze:Gdzie ja napisałem aby nie brać GTX 770? Odradzałem tylko i wyłącznie kartę z 4GB pamięci.
@TU DUNKAN
Mysza, to porszę Cie teraz o zestawienie zużycia ramu w grach na kartach graficznych. Przy różnych ustawieniach szczegółów w grach. Tak, grach MMO.
"Chciałabym odlecieć w dal"

Awatar użytkownika
Mysza
Posty: 312
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2013, 15:27
Medals: 1
Lokalizacja: Bemowo-Jelonki
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Legionista

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Mysza » wtorek, 17 czerwca 2014, 08:11

Owszem całkowicie zgodzę się ze stwierdzeniem, że gry MMO używają znaczne ilości PAMIĘCI RAM. Jednak RAM-u, nie pamięci karty graficznej i nadal będę uważał brak zasadności 4GB na karcie przy współczesnych produkcjach. Tekstury nie są aż tak duże przy używanych obecnie rozdzielczościach. Obserwując rynek nie sądzę aby tendencja się zmieniła w najbliższym czasie, a karta z większą ilością pamięci to zbędne wydawanie środków.

Edit: Strasznie stary artykuł, miałem anglojęzyczny z tego roku jednak nie mogę znaleźć, ale wnioski końcow były takie same. Jakby kogoś interesowały wnioski i przykładowe testy różnicy między 1Gb a 2GB.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 19100.html?
Vjun? Isn't that just a big, dead rock?"―Kyle Katarn

Awatar użytkownika
Maleficii
Patrycjusz
Posty: 417
Rejestracja: środa, 11 lipca 2012, 19:52
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Order Odrodzenia Imperium Uczestnik zlotów IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Maleficii » poniedziałek, 23 czerwca 2014, 17:50

http://www.tomshardware.com/reviews/gra ... 694-5.html

Polecam cały artykuł, a w szczególności tą część o ilości pamięci. Bo tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to czy więcej ramu czy mniej na karacie. Wszystko zależ od rozdzielczości, jakości tekstur i efektów w grze. Jeżeli szybkiej karcie będzie brakowało pamięci i cały czas będą przesyłane tekstury to gra będzie się cięła. Natomiast wolniejsza karta z większą ilością pamięci nie wygeneruje dużego fpsu ale za to przy większych teksturach nie będzie czuć ich przeładowywania, co poprawi płynność.

Jest natomiast jedna prawidłowość, słabsze karty graficzne często przez "wspaniałych" marketingowców były wyposażane w większą ilość ramu. Miało to na celu wyłącznie naciągnięcie klienta, bo jak GPU było wolne to nawet 8 GB nie pomoże. Często i gęsto było tak, że dodatkowa ilość ramu odbijała się na jego jakości (np. GDDR3 zamiast GDDR5). Szybka pamięć graficzna jest droga, więc musi się to odbić na cenie karty.

Moim subiektywnym zdaniem ilość pamięci powinna mieć drugorzędne znaczenie przy wyborze karty. W pierwszej kolejności moce GPU, później szybka pamięć i dopiero na końcu jej ilość. Na dzień dzisiejszy nie ma większego problemu z wyborem gpu, ponieważ czasy kiedy wkładali wolną pamięć (nawet wąską szynę np. 128 bit zamiast 256) minęły. Jeżeli natomiast kupujemy GPU i za cenę dodatkowej pamięci można mieć model wyższy GPU to chyba lepiej wybrać taką opcję.

Jedna kwestia odnośnie kart na jakiś czas do przodu. Na chwilę obecną PS4 posiada 8 GB pamięci z czego 5 GB jest dostępna dla programistów. Pamięć ta działa trochę inaczej niż w PC bo jest wspólna dla GPU i CPU. W przypadku PC tekstury są przerzucane do pamięci karty z ramu. Patrząc na lenistwo programistów (żeby daleko nie szukać WD) należy mieć na uwadze, że ilość pamięci graficznej wykorzystywanej przy tytułach na PC będzie podobna jak na nowych konsolach a to oznacza, że za jakiś czas 2 GB to będzie za mało ( na PC możemy włączyć lepsze tekstury i detale co zwiększa apetyt na pamięć). Nie wiem czy jest sens kupować coś na przyszłość, bo tak naprawdę nie za bardzo wiadomo w jakim kierunku powędrują gry na PC.

Awatar użytkownika
Gogit
Posty: 478
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 09:50
Medals: 3
Lokalizacja: Wa-wa
Gender:
Status:
Offline

TERA Legionista ArcheAge Trybun Mecenas IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Gogit » poniedziałek, 14 lipca 2014, 18:57

Hej chciałbym trochę wznowić temat :) mianowicie chce sobie kupić nową kartę bo stara mi siadła miałem Gforce MSI 540Ti chyba coś takiego (nie znam się zbytnio;p) polecało mi pare osób kupić to http://allegro.pl/amd-radeon-r9-270-2gb ... 63281.html chciałbym się spytać was o poradę czy to podoła chodzi mi o najnowsze gry aby ta karta już dawała radę na przyszłoroczne produkcje na maxa.
Szukam czegoś w przedziale 500-700zł bo więcej raczej nie ma sensu kto pomoże kto doradzi ;) chodzi mi głównie o odniesienie się do tego co podałem powyżej.

Dodam że oczywiście chodzi mi o granie głównie tyczy się to mmo i może jakiś fpsów (o ile takowe się ukarzą)
"Nie znam się, nie rozumiem... Więc się wypowiem! :D"

[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Dunkan » wtorek, 15 lipca 2014, 07:30

Gogit pisze:już dawała radę na przyszłoroczne produkcje na maxa.
To kup najnowszą w przyszłym roku, serio.

Jeżeli chcesz grać na fullach bez przycinki to licz się z kosztem 2k za grafe np r9 290x, a w przyszłym roku dokup drugą.
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Maleficii
Patrycjusz
Posty: 417
Rejestracja: środa, 11 lipca 2012, 19:52
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Order Odrodzenia Imperium Uczestnik zlotów IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Maleficii » wtorek, 15 lipca 2014, 16:42

W tej cenie nie ma za dużego wyboru. Albo GF 660 albo Radeon R9 270 ze wskazaniem na tą drugą konstrukcję.

Tutaj fajna wersja:

http://proline.pl/?p=R9270-DC2OC-2GD5

Awatar użytkownika
Mysza
Posty: 312
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2013, 15:27
Medals: 1
Lokalizacja: Bemowo-Jelonki
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Legionista

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Mysza » wtorek, 15 lipca 2014, 18:05

R9 270 jest fajna, ale jak nie masz zamiaru jej wyciągać to może lepiej 270X? Ja osobiście wziąłbym 270 bez "X" jednak na 100% bym ją kręcił w górę ile się da. Słyszałem że 270 się nie najgorzej podkręcają. Swojego Radka 7850 z bazowych 860/1200 wyciągnąłem na 1050/1400 i można spokojnie cały dzień grać. Pewnie dało by się bardziej, ale wolę już nie ruszać napięć ;)

Edit: Bierz bez "X" ;)

Z drugiej zaś strony mógłbyś znaleźć jakieś używane 7850 i podkręcić to byś miał zbliżoną kartę do R9 270. Masz porównianie 7850 vs R9 270.
Vjun? Isn't that just a big, dead rock?"―Kyle Katarn

Awatar użytkownika
Maleficii
Patrycjusz
Posty: 417
Rejestracja: środa, 11 lipca 2012, 19:52
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Order Odrodzenia Imperium Uczestnik zlotów IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Maleficii » wtorek, 15 lipca 2014, 18:26

Wersja z X to fabrycznie podkręcona karta, nie opłaca się za to dopłacać tylko wziąć kartę 270 z dobrym chłodzeniem i sekcją zasilania, samemu podkręcić.

Awatar użytkownika
Mysza
Posty: 312
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2013, 15:27
Medals: 1
Lokalizacja: Bemowo-Jelonki
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Legionista

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Mysza » wtorek, 15 lipca 2014, 20:39

Maleficii pisze:Wersja z X to fabrycznie podkręcona karta, nie opłaca się za to dopłacać tylko wziąć kartę 270 z dobrym chłodzeniem i sekcją zasilania, samemu podkręcić.
Wiesz to zależy od klienta. Nawet nie wiesz jak ciężko walczyć z głęboko zakorzenionym przeświadczeniem, że podkręcanie jest niebezpieczne. Ja zawsze mówię wprost, że może Pan sobie kilkoma suwakami i kliknięciami zrobić kartę całkiem bezpiecznie znacznie wydajniejszą albo dopłacić i kupić wersję podkręconą. Ty wiesz, że OC jest dziś bezpieczne ja to wiem, ale nie wygrasz z przeświadczeniem niektórych osób. Zaufaj mi pracuje z ludźmi więc mam z tym do czynienia na codzień. Pierwsze co w życiu podkręciłem to było Pentium 166 MMX i szałem udało mi się zrobić 188MHz :) Choć jak przypomnę sobie Celerona 300A śmigającego na 450MHz to łezka się kręci. Koniec offtopu :P
Vjun? Isn't that just a big, dead rock?"―Kyle Katarn

Awatar użytkownika
Maleficii
Patrycjusz
Posty: 417
Rejestracja: środa, 11 lipca 2012, 19:52
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Order Odrodzenia Imperium Uczestnik zlotów IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Karta graficzna?!

Post autor: Maleficii » wtorek, 15 lipca 2014, 23:47

Mysza pisze:
Maleficii pisze:Wersja z X to fabrycznie podkręcona karta, nie opłaca się za to dopłacać tylko wziąć kartę 270 z dobrym chłodzeniem i sekcją zasilania, samemu podkręcić.
Wiesz to zależy od klienta. Nawet nie wiesz jak ciężko walczyć z głęboko zakorzenionym przeświadczeniem, że podkręcanie jest niebezpieczne. Ja zawsze mówię wprost, że może Pan sobie kilkoma suwakami i kliknięciami zrobić kartę całkiem bezpiecznie znacznie wydajniejszą albo dopłacić i kupić wersję podkręconą. Ty wiesz, że OC jest dziś bezpieczne ja to wiem, ale nie wygrasz z przeświadczeniem niektórych osób. Zaufaj mi pracuje z ludźmi więc mam z tym do czynienia na codzień. Pierwsze co w życiu podkręciłem to było Pentium 166 MMX i szałem udało mi się zrobić 188MHz :) Choć jak przypomnę sobie Celerona 300A śmigającego na 450MHz to łezka się kręci. Koniec offtopu :P
Pentiom 75 @ Pentium 90 :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości