Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Asahel
Posty: 87
Rejestracja: środa, 7 września 2011, 21:21
Status:
Offline

Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Asahel » wtorek, 18 grudnia 2012, 11:03

Witam.
Mam mały problem z kompem stacjonarnym:
wIndows 7 64bit
procek intel core2duo E8200 2.66 GHz
płyta asus P5K pro
Grafika msi radeon 6850
zasilacz corsair 520 wat

Po nocy lub po dłuższej kilkugodzinnej przerwie uruchamiam go i zawiesza się na ekranie "zapraszamy" lub po pokazaniu pulpitu. Robię restart i wszystko działa bez problemu. Wlaczam go i wylaczam go i przez cały dzień nie ma problemów. Tylko problem jest przy pierwszym rozruchu.
Ma ktoś jakiś pomysł?

Przeglądałem dziennik zdarzeń i nic specjalnego tam nie widzę.

Zastanawiam się nad formatem ale na myśl przychodzi mi mój młody który wiele razy robił reset przez przycisk i myślę sobie że tym razem coś nawalilo, może płyta, przegrzany mostek, ram.

Miał ktoś podobny problem?

z góry dzięki za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Andarist
Posty: 2722
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 11:05
Medals: 13
Lokalizacja: Szczecin
Status:
Offline

AION Legionista TERA Centurion WoT Legionista SWTOR Legionista FF XIV Legionista
Skyforge Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Andarist » wtorek, 18 grudnia 2012, 11:10

Obstawiam płytę główną lub zasilacz. Otwórz obudowę i sprawdź stan kondensatorów (czy mają górną pokrywkę wklęsłą czy wypukłą - w drugim przypadku płyta do wymiany albo kumpel elektronik co kondensatory wymieni)

Jak masz możliwość wymiany zasilacza i przetestowania to też warto zrobić

jeśli komp był radośnie resetowany to windows jest pewnie lekko "rozwalony". Reinstalcję należy i tak zrobić

Powiedz, czy gdy na dłużej odłączysz komp od prądu, jak wygląda sytuacja z czasem systemowym? jest prawidłowo wyświetlany, czy też się resetuje?

edit
[ obraz zewnętrzny ]

[ obraz zewnętrzny ]
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." -Albert Einstein

Awatar użytkownika
Asahel
Posty: 87
Rejestracja: środa, 7 września 2011, 21:21
Status:
Offline

Re: Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Asahel » wtorek, 18 grudnia 2012, 16:01

Wróciłem z pracy do domu - komp nie chodził przez ponad 8 godzin:
Przed włączeniem:
- wyłączyłem zasilacz
- sprawdziłem kondensatory - nie ma żadnych widocznych zmian;

włączyłem zasilacz i kompa - zegar w biosie wskazuje poprawne dane;
I tu dziwne odpalił się od razu;

Gdzieś wyczytałem że tak się działo w przypadku wadliwości zasilacza (wyłączenie zasilacza lub listwy i ponowne włączenie); Przyjrzę się temu w ciągu najbliższych dni;

Awatar użytkownika
Andarist
Posty: 2722
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 11:05
Medals: 13
Lokalizacja: Szczecin
Status:
Offline

AION Legionista TERA Centurion WoT Legionista SWTOR Legionista FF XIV Legionista
Skyforge Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Andarist » wtorek, 18 grudnia 2012, 16:10

Mogę jeszcze zasugerować sprawdzenie RAM oraz pozostałych kabelków. Z czasem styki śniedzieją lub ulegają zabrudzeniu przez kurz (lub wkręconego w wentylator chomika ;) )

Odłącz od prądu, wyjmij RAM (po uprzednim uziemieniu siebie o kaloryfer) przetrzyj go palcami (RAM), sprawdź czy kable sata dobrze siedzą itp Możesz też odpalić jakiś soft (memtest) do skanowania RAM, może coś tam szwankuje

Wiem, kolejne kroki to trochę szukanie na oślep, ale powodów takiego zachowania kompa może być kilka
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." -Albert Einstein

Awatar użytkownika
Asahel
Posty: 87
Rejestracja: środa, 7 września 2011, 21:21
Status:
Offline

Re: Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Asahel » poniedziałek, 24 grudnia 2012, 09:32

Przedmuchałem kompa, wyczyściłem wszystko i zrobiłem format; Po 2 dniach uruchamiania jest OK i za pierwszym uruchomieniem odpala się dobrze;

Natomiast udało się zlokalizować poniższy problem po uruchomieniu:

Microsoft-Windows-WMI:

"Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected."

Próbuje coś znaleźć ale nie do końca rozumiem czy w win7 trzeba zrobić to samo:

http://support.microsoft.com/kb/950375

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Problem z uruchomieniem komputera po dłuższej przerwie

Post autor: Dunkan » środa, 26 grudnia 2012, 23:13

Możesz jeszcze użyć tego programu:

http://wiki.eveonline.com/en/wiki/Logserver

Może Ci coś powie co w trawie piszczy. Przyznam że cierpliwość masz jak użytkownik linuxa. Jak mnie się winda sypie to reinstal. A jak sypie się mnie linux, to grepujemy /var/log w poszukiwaniu świętego grala :P
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości