Zestaw PC 4000zł

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Eolla
Posty: 192
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:34
Lokalizacja: Poznań
Status:
Offline

Zestaw PC 4000z

Post autor: Eolla » wtorek, 21 sierpnia 2012, 14:52

Witam serdecznie i proszę o opinię na temat zestawu, który sobie złożyłem :) Wersja kolorowa w formacie PDF jest tutaj. Poniżej chciałbym przedstawić kilka argumentów za każdym z podzespołów.
  • Procesor - Intel i5 3470 (770zł)
    Najnowsza seria Ivy Bridge, korzystałem ze stronki http://www.jaki-procesor.pl/ do wyboru najlepszego wariantu wydajność/cena i wyszedł ten 3470 - wg tej stronki minimalnie gorszy od 3570. Raczej od początku chciałem Intela, teraz już nawet nie pamiętam czy szukałem czegoś w AMD, ale Ivy Bridge jest raczej chwalone.
  • Grafa - GF 660 Ti (1337zł)
    Korzystałem z zestawienia na benchmark.pl. Z początku chciałem coś w okolicach 1000zł, ale później zacząłem jechać w górę cennika :P Ostatnimi dniami pojawił się nowy GeForce 660 Ti i wg testów ma dobrą wydajność w tej cenie. Mam natomiast problem z wyborem konkretnej karty z tym chipem, powiedzcie czy kierować się marką, czy liczyć każdy jeden megaherc różnicy, czy jak :D Z tego co wiem, to bazowo wszystkie GF 660 mają takie same taktowania, a różnice w parametrach to wyłącznie fabryczny overclocking, czy tak? W związku z tym, nieco losowo, w konfiguracji znalazł się Gigabyte.
  • Płyta główna - AsRock Z77 Pro3 (364zł)
    Słyszałem, głównie na tym forum, że AsRock w ostatnim roku/dwóch wyrósł na bardzo solidną markę i jest generalnie polecany do MoBo. Jeśli chodzi o chipset, to zdaje się, że Z77 jest teraz najnowszy/najlepszy (chyba się nie pogubiłem, trochę tego było :D ). Kolejne sprawa - czy dopłacać do płytki Pro4/jakiejś lepszej, czy mogę mieć jakiekolwiek problemy wydajnościowe z powodu tej płyty? Jeśli chodzi o jakiś dodatkowy slot w stylu piętnaste USB z kolei, to raczej nie mam takich wymagań... I jeszcze jedna kwestia, w przyszłości być może dokupię sobie drugą kartę i pobawię się w SLI, rozumiem, że ta płyta się nada również w tej dziedzinie. Chcę też dokupić tuner TV, jeszcze się nie rozglądałem, ale podejrzewam, że będzie ładnie pasował do zwykłego slota PCI.
  • RAM - 16GB Kingston (370zł)
    Pierwsze pytanie - czy marka OK, często widuję, że polecane są RAMy niby lepszych, droższych firm, ale mnie Kingston nigdy nie zawiódł. Druga sprawa - parametry kości, czy 1600MHz, czy timingi OK etc - szczerze mówiąc nigdy nie przykładałem wagi do tych parametrów, raczej mi kompa nie spowolni?
  • Zasilacz - Chieftec 750W (423zł)
    Nie jestem pewien, ile dokładnie W powinien mieć zasilacz (pamiętając, że w przyszłości może być SLI), ale i tak raczej muszę wydać te 300-400 złotych, więc myślę, że taki model może być. Oprócz marki i liczby watów nie wiem na co patrzeć, ten konkretny model wziąłem z dzisiejszej stronki CHIPa ;)
  • Pozostałe - HDD 2TB Seagate (428zł), DVD LG (75zł), obudowa CoolerMaster (187zł)
    Wybierane dzisiaj, bez większego oczytania. Nie za bardzo jest co komentować :D Czy przy wyborze obudowy powinienem się kierować jakimiś parametrami typu rozmiary, wielkość kratek do optymalnego chłodzenia etc?
Dzięki wszystkim, którzy dojechali do tego miejsca za poświęcony czas ^^

Awatar użytkownika
Sidagel
Patrycjusz
Posty: 471
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2012, 19:22
Medals: 10
Lokalizacja: Toruń
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Optio FF XIV Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Sidagel » wtorek, 21 sierpnia 2012, 16:20

Procek:
Kup lepiej już i7, ponieważ różnica jest kolosalna, a i tak wydajesz sporą sumkę.
Płyta:
Nie kupuj Asrocków:) to są odpady przemysłowe:) także w tej cenie, a może i nawet taniej kupisz jakąś firmówkę. Ja akurat jest zadowolony z Gigabyte'a płyt.
Pamięć:
Pamiątki kup lepiej parowane pod maszyny do grania. Ja jestem zadowolony z firmy Patriot, nawet fajne ceny mają, teraz używam Patriot Viper Xtreme LLK (PX538G1600LLK) (2x4GB)
Co do grafy to każdy ma różne upodobania, a ja raczej oscyluje w tych do 700zł:)
Zasilacze Chieftec jedne z lepszych moim zdaniem, choć sam używam Ocz'u bo był fajny model Silent i tańszy od Chieftec'a:)
Zobacz czy czasem nie kupisz fajnej obudowy Chieftec z dobrym zasilaczem w lepszej cenie, mają profesjonalne obudowy i czasem można trafić na komplet w promocji.

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » piątek, 24 sierpnia 2012, 10:11

W grach nie ma różnicy między i5 a i7, 7 tylko jeżeli dodatkowo pracujesz na pc.
Asrock ma najlepszy stosunek jakość/wydajność do ceny a od kiedy odlaczyli sie od asusa robią świetne plyty, proszę nie rozsiewac plot z przed 10 lat jeżeli nie ma sie o czymś pojęcia.
Ram w grach przy intelach nie ma znaczenia najtańsze kingstony mają taka sama wydajność co turbopowerspeedowned patrioty.

Canni
Patrycjusz
Posty: 175
Rejestracja: piątek, 11 listopada 2011, 23:37
Lokalizacja: Kielce
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Canni » piątek, 24 sierpnia 2012, 11:11

Z tym ze w grach miedzy i5 i i7 nie ma roznicy to sie osobiscie nie zgodze, jest i to wielka roznica a szczegolnie w grach mmo. Parametrami ktorymi roznia sie te procesory to ilosc pamieci cache L3 i hyperthredingiem. Waznym parametrem o ktory mi tu chodzi to cache L3 procesora, roznica niby 2 MB a jednak daje duzo, nie bede sie rozpisywal o technikaliach bo zajelo by to duzo miejsca, a mozna sobie na roznych forach gier mmo poczytac, gdzie ludzie pisza o swoich maszynach i porownuja.

Osobiscie celuje w takie cos Intel Core i7 3930K (ten procek to potega, z blokiem wodnym i podkreconym na 4.8 GHz), chyba ze Intel by cos wypuscil nowszego i w podobnej cenie na IvyBridge.

Awatar użytkownika
Drzewko
Posty: 288
Rejestracja: niedziela, 17 sierpnia 2008, 16:46
Lokalizacja: Kalisz
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Drzewko » piątek, 24 sierpnia 2012, 11:46

Po pierwsze - płyta na Z77 warta jest zakupu tylko wtedy, jeśli masz zamiar korzystać z zintegrowanej grafy z proca.

Natomiast druga sprawa jest ważniejsza... Jeśli nie bawisz się w oc, to wystarczy Ci płyta na H67. Po procku widzę, że w OC się raczej nie bawisz, bo ten ma zablokowany mnożnik, więc jedynie TurboBoost daje Ci tutaj niewielkie OC. Ale...

Zasilacz i płyta to podstawa, na tych 2 podzespołach nie powinno się oszczędzać. Dodatkowo, jeśli myślisz o CF/SLI to tym bardziej. Jednak weż pod uwagę, że dzisiaj pojedyncza karta zapewnia wystarczającą płynność w 99% tytułów, nawet jeśli grasz w fHD. Nie wszystkie tytuły dobrze z CF/SLI współpracują po prostu, często zdarzają się głupie babole a i wzrost wydajności nie jest o 100%, tylko czasami o 10-20%. Czasami jest to 50%, zależnie od gry. Niestety obecnie gry są multiplatformowe, więc cudów nie można się spodziewać.

Za każdą nieodkrytą tajemnicę, za każdą mon poznaną
Sprzedałbym resztki duszy, choćby spalała me ciało.
I wciąż wiedzy szukałem, co była dla wybranych
I znalazłem ją... lecz skończyłem zniszczony i złamany.

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » piątek, 24 sierpnia 2012, 12:34

Canni pisze:Z tym ze w grach miedzy i5 i i7 nie ma roznicy to sie osobiscie nie zgodze, jest i to wielka roznica a szczegolnie w grach mmo. Parametrami ktorymi roznia sie te procesory to ilosc pamieci cache L3 i hyperthredingiem. Waznym parametrem o ktory mi tu chodzi to cache L3 procesora, roznica niby 2 MB a jednak daje duzo, nie bede sie rozpisywal o technikaliach bo zajelo by to duzo miejsca, a mozna sobie na roznych forach gier mmo poczytac, gdzie ludzie pisza o swoich maszynach i porownuja.

Osobiscie celuje w takie cos Intel Core i7 3930K (ten procek to potega, z blokiem wodnym i podkreconym na 4.8 GHz), chyba ze Intel by cos wypuscil nowszego i w podobnej cenie na IvyBridge.
Jakikolwiek test poprosze, pogaduszki na forum to jedno a realne testy to 2 a te pokazują że jednak różnicy nie ma. Tera online chyba najładniejsze mmo 2 identyczne pc w 1 i7 w 2 i5 różnicy nie ma. nie było jeszcze gry która powodowała by użycie mojego procka ponad 50%. Pewnych spraw nie przeskoczysz powyżej i5 procek już nie powoduje wzrostu wydajnosci.

Awatar użytkownika
Nanautzin
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 września 2009, 12:37
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Nanautzin » piątek, 24 sierpnia 2012, 13:26

http://forum.pcformat.pl/Zestawy-komput ... ien-2012-t

Popatrz sobie tutaj. Chłopaki się znają i co miesiąc uaktualniają.

Canni
Patrycjusz
Posty: 175
Rejestracja: piątek, 11 listopada 2011, 23:37
Lokalizacja: Kielce
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Canni » piątek, 24 sierpnia 2012, 15:11

Yoschi pisze:
Canni pisze:Z tym ze w grach miedzy i5 i i7 nie ma roznicy to sie osobiscie nie zgodze, jest i to wielka roznica a szczegolnie w grach mmo. Parametrami ktorymi roznia sie te procesory to ilosc pamieci cache L3 i hyperthredingiem. Waznym parametrem o ktory mi tu chodzi to cache L3 procesora, roznica niby 2 MB a jednak daje duzo, nie bede sie rozpisywal o technikaliach bo zajelo by to duzo miejsca, a mozna sobie na roznych forach gier mmo poczytac, gdzie ludzie pisza o swoich maszynach i porownuja.

Osobiscie celuje w takie cos Intel Core i7 3930K (ten procek to potega, z blokiem wodnym i podkreconym na 4.8 GHz), chyba ze Intel by cos wypuscil nowszego i w podobnej cenie na IvyBridge.
Jakikolwiek test poprosze, pogaduszki na forum to jedno a realne testy to 2 a te pokazują że jednak różnicy nie ma. Tera online chyba najładniejsze mmo 2 identyczne pc w 1 i7 w 2 i5 różnicy nie ma. nie było jeszcze gry która powodowała by użycie mojego procka ponad 50%. Pewnych spraw nie przeskoczysz powyżej i5 procek już nie powoduje wzrostu wydajnosci.
Jak sie cos kupuje i na dlugi czas to zawsze warto troszke doinwestowac w sprzet, ofc jak ma sie takie mozliwosci. Testy syntetyczne daja tylko jako taki wglad, nie ma co porownywac gier single do multi bo to calkiem dwa inne światy gdzie sprzęt jest calkowicie inaczej wykorzystywany. Zakładam że kolega nie ma zamiaru pogrywać tylko w single, ale także jakies mmo zachaczyć, jak do single to spoko mu ten i5 wystarczy no i do jakiś tam mmo starej generacji pewnie też, ale juz w mmo nowych generacji np. GW2 gdzie moze bedzie chcial sie pobawic w WvWvW to te pare klatek wiecej mu sie napewno przyda i i7 bedzie lepszym wyborem.

W grach mmo grafika nie ma tak wielkiego znaczenia jakie ma procesor, w wielkim skrocie: jezeli znajdujesz sie w lokacji gdzie znajduje sie duza liczba awatarów graczy, awatary te nie są skryptami i nie poruszają sie po z góry oznaczonych ścieżkach, co chwila zmieniają swoja pozycje itd. to w takich sytuacjach miedzy twoim komputerem a serwerem gry caly czas wędruje olbrzymia liczba danych czyt. pakietów, za przetworzenie tego wszystkiego odpowiedzialny wlasnie jest procesor i to jak on sobie z tym nawałem danych poradzi w glownej mierze zalezy od naszego komfortu gry.

Dosadny przykład:
Rolnik posiada wóz (program) pełen jabłek (bajtów danych) i musi przenieść jabłka do ciężarówki (monitor - wyjście). Aby to zrobić, ma do dyspozycji 3 kosze które wykorzysta do przeniesienia ich do ciężarówki. W jeden zmieści się 6 jabłek, w drugi 8 jabłek, w trzeci 12. Zakładając ze ładujesz kosze do pełna i w tym samym czasie tymi trzema koszami ładujesz ciężarówkę to:
przy założeniu ze jeden cykl trwa 10sec:
na początku kosz A przeniesie 6 jablek, kosz B 8 jabłek, kosz C 12 jabłek
po minucie kosz A przeniesie 36 jabłek,kosz B 48 jabłek, kosz C 72 jabłka
po godzinie kosz A przeniesie 2160 jabłek, kosz B 2880 jabłek, kosz C 4320

Procesory działają w ten sposób, tylko że robią to tysiące razy na sekundę. Dlatego większy bufor przeniesie wiele więcej potencjalnych danych, i przetworzy większe kawałki danych na cykl.

Awatar użytkownika
Eolla
Posty: 192
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:34
Lokalizacja: Poznań
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Eolla » piątek, 24 sierpnia 2012, 17:33

Dzięki za wpisy (zwłaszcza ten o jabłuszkach ;-) ), niestety do końca tygodnia jestem na androidzie, także mam ograniczone możliwości googlania...

1) Co do procesora, raczej zostanę przy i5, argument z wydajnością w MMO do mnie trafia, ale i7 są trochę za drogie jak na mój gust. Gram w WoWa i raczej nie mam w planach innego MMO, jak skończę kiedyś z WoWem to będę grał w SC2 i czytał książki ;-P

2) Nie będę używał zintegrowanej grafy i nie zamierzam podkręcać niczego. Czy to znaczy, że zamiast Z77 powinienem brać coś innego ( nie chodzi mi tu bynajmniej o oszczędności rzędu 20zł)?

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » piątek, 24 sierpnia 2012, 18:03

Canni pisze:
Yoschi pisze:
Canni pisze:Z tym ze w grach miedzy i5 i i7 nie ma roznicy to sie osobiscie nie zgodze, jest i to wielka roznica a szczegolnie w grach mmo. Parametrami ktorymi roznia sie te procesory to ilosc pamieci cache L3 i hyperthredingiem. Waznym parametrem o ktory mi tu chodzi to cache L3 procesora, roznica niby 2 MB a jednak daje duzo, nie bede sie rozpisywal o technikaliach bo zajelo by to duzo miejsca, a mozna sobie na roznych forach gier mmo poczytac, gdzie ludzie pisza o swoich maszynach i porownuja.

Osobiscie celuje w takie cos Intel Core i7 3930K (ten procek to potega, z blokiem wodnym i podkreconym na 4.8 GHz), chyba ze Intel by cos wypuscil nowszego i w podobnej cenie na IvyBridge.
Jakikolwiek test poprosze, pogaduszki na forum to jedno a realne testy to 2 a te pokazują że jednak różnicy nie ma. Tera online chyba najładniejsze mmo 2 identyczne pc w 1 i7 w 2 i5 różnicy nie ma. nie było jeszcze gry która powodowała by użycie mojego procka ponad 50%. Pewnych spraw nie przeskoczysz powyżej i5 procek już nie powoduje wzrostu wydajnosci.
Jak sie cos kupuje i na dlugi czas to zawsze warto troszke doinwestowac w sprzet, ofc jak ma sie takie mozliwosci. Testy syntetyczne daja tylko jako taki wglad, nie ma co porownywac gier single do multi bo to calkiem dwa inne światy gdzie sprzęt jest calkowicie inaczej wykorzystywany. Zakładam że kolega nie ma zamiaru pogrywać tylko w single, ale także jakies mmo zachaczyć, jak do single to spoko mu ten i5 wystarczy no i do jakiś tam mmo starej generacji pewnie też, ale juz w mmo nowych generacji np. GW2 gdzie moze bedzie chcial sie pobawic w WvWvW to te pare klatek wiecej mu sie napewno przyda i i7 bedzie lepszym wyborem.

W grach mmo grafika nie ma tak wielkiego znaczenia jakie ma procesor, w wielkim skrocie: jezeli znajdujesz sie w lokacji gdzie znajduje sie duza liczba awatarów graczy, awatary te nie są skryptami i nie poruszają sie po z góry oznaczonych ścieżkach, co chwila zmieniają swoja pozycje itd. to w takich sytuacjach miedzy twoim komputerem a serwerem gry caly czas wędruje olbrzymia liczba danych czyt. pakietów, za przetworzenie tego wszystkiego odpowiedzialny wlasnie jest procesor i to jak on sobie z tym nawałem danych poradzi w glownej mierze zalezy od naszego komfortu gry.

Dosadny przykład:
Rolnik posiada wóz (program) pełen jabłek (bajtów danych) i musi przenieść jabłka do ciężarówki (monitor - wyjście). Aby to zrobić, ma do dyspozycji 3 kosze które wykorzysta do przeniesienia ich do ciężarówki. W jeden zmieści się 6 jabłek, w drugi 8 jabłek, w trzeci 12. Zakładając ze ładujesz kosze do pełna i w tym samym czasie tymi trzema koszami ładujesz ciężarówkę to:
przy założeniu ze jeden cykl trwa 10sec:
na początku kosz A przeniesie 6 jablek, kosz B 8 jabłek, kosz C 12 jabłek
po minucie kosz A przeniesie 36 jabłek,kosz B 48 jabłek, kosz C 72 jabłka
po godzinie kosz A przeniesie 2160 jabłek, kosz B 2880 jabłek, kosz C 4320

Procesory działają w ten sposób, tylko że robią to tysiące razy na sekundę. Dlatego większy bufor przeniesie wiele więcej potencjalnych danych, i przetworzy większe kawałki danych na cykl.
Doskonalę zdaję sobie z tego sprawę ale poraz kolejny dodam że nie ma różnic "W GRACH" miedzy i5 a i7, nigdzie nie wspomniałem o testach syntetycznych bo jak każdy wie można sobie je włożyć w dziuple.
Wnioski są wyciągnięte z doświadczenia miałem okazje porównywać swojego i5 2500k do i7 2600k tak na stockowych zegarach jak i po podkręceniu, bardzo chciałem dobrze wybrać sprzęt nakierowany na mmo i bez najmniejszych problemów mogłem kupić i7 ale to "do gier" nie ma najmniejszego sensu, pieniądze można zainwestować w coś innego.

Kolega nie bierze pod uwage 1 bardzo ale to bardzo ważnej sprawy, w dzisiejszych czasach Rolnik(gry single jak i mmo) do przewożenia skrzynki jabłek podjeżdża pod sad tirem z naczepą(intele z seri sb/ib) proszę zobaczyć w jakim stopniu dzisiejsze gry nawet i mmo wykorzystują procesory intela powyżej i5 2400. W moim przypadku Tera online mass pvp 30/40% Lineage 2 20/25% Bf3 Ultra max co się da full HD 30% Gw2 nie testowałem ale czytając posty na forach też nie wyciąga za dużo %.

Dzisiejsze czasy to niestety niedorobione silniki graficzne ze zbyt mocnym sprzętem do ich uciągnięcia.
Nie chce żeby ktoś pomyślał że mam coś do i7 po prostu próbuje ustrzec ludzi przed nadmiernymi wydatkami, pieniądze można zainwestować w coś co naprawde się przyda.


Eolla pisze:
2) Nie będę używał zintegrowanej grafy i nie zamierzam podkręcać niczego. Czy to znaczy, że zamiast Z77 powinienem brać coś innego ( nie chodzi mi tu bynajmniej o oszczędności rzędu 20zł)?
P67 b3 starsza ale sprawdzona przez wiele tysięcy ludzi, stabilna z dobrą sekcją zasilania i dobrymi możliwościami podkręcania, nie chcieć podkręcać nowych intelów to jak kupić ferrari i założyć blokadę na 40km/h.

Canni
Patrycjusz
Posty: 175
Rejestracja: piątek, 11 listopada 2011, 23:37
Lokalizacja: Kielce
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Canni » piątek, 24 sierpnia 2012, 19:15

@ Yoshi

Z brakiem optymalizacji to sie zgodze w 100%. Niech będzie tutaj przykładem SW:TOR i tzw. open PvP na planecie Ilium. Dużo osób grających tam w starciach ok.100v100 często dostawało dc, albo poważny spadek klatek nawet do 1fps. Dużo osób narzekało na to i omijało Ilium. Za to My IXKohorta mężnie stawialismy opór Imperium i nie straszne nam były te lagi :). Mogę nawet powiedzieć ze niezłego łupnia wtedy od nas dostawali :) Ale wracając do tematu to jak mnie pamieć nie myli to nasz wódz i miłościwie panujący Cezar :) Gerdhard własnie w tym czasie kompa zmieniał na i7 i w jakimś stopniu rozgrywka jego jak nam mówił się poprawiła. Sam mam i7 i w tego typu starciach dc nie miałem a klatki oscylowały pomiędzy 5-10 fps co uważam dobrym wynikiem.
W Tere nie gralem, ale za to gram w Rifta w tej chwili, silnik gry tez nie jest jakis nowy ale w czasie eventow, czytaj inwazji i biciu ostatniego bossa bez problemu moge naparzać i nie odczuwam laga z powodu spadku fps, gdzie stoi kolo mnie ze 100 luda. Zobaczymy jak to bedzie w GW2 na WvWvW, ale to juz niebawem w sobote headstart :).

W sumie to sie zrobil offtop teraz zamiast doradzać koledze. Wracajac do glównego tematu, ja ze swojej strony i doświadczenia dodam ze kręgosłupem każdego komputera jest płyta główna i nie warto na tym elemencie oszczedzac :). Co do tego czy wybrac na chipsecie P67 czy Z77 to sam nie wiem, maja te same podstawki i obsluza procki sandy bridge i ivy bridge. Ponieważ składasz kompa od nowa to proponowałbym Z77 chociazby dlatego że jest tam już zintegrowany kontroler usb3.0 SuperSpeed, a nie wiadomo czy za jakis czas nie kupisz czegos co bedzie w tym standardzie.
Proponowałbym Gigabyte Z77X-D3H.

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » piątek, 24 sierpnia 2012, 20:20

Zmieniał ale z czego? z i5 na i7? ze starej seri na sb/ib? z Amd na i7? róznica między prockami to pamięć l3 i HT, l3 gry w pełni nie wykorzystują a HT nie daje w grach nic i o dziwo w niektórych przypadkach pogarsza wydajność.

Awatar użytkownika
Eolla
Posty: 192
Rejestracja: środa, 27 kwietnia 2011, 10:34
Lokalizacja: Poznań
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Eolla » niedziela, 26 sierpnia 2012, 09:55

Ech, niełatwo zrobić double quote na androidzie, więc zacytuję tylko model płyty poniżej ^^

1) Co do podkręcania, Ferrari z blokadą etc. Nigdy tego nie robiłem, ani co gorsza nigdy się nie interesowałem, więc złożony PC w ogóle nie uwzględnia, czy grafa/proc się dobrze/źle kręci ( z tego co przypadkiem do mnie dotarło, to raczej ani procesor, ani GF 660Ti nie są demonami OC). Pytanie: gdyby jednak chciał trochę podkręcać, co w tym zestawie jest do wymiany? Pytanie 2: czy robiąc nieudolnie OC można coś zjarać, można stracić gwarancję, czy w najgorszym razie będę jedynie dostawał zwiechy kompa co 5min?

2) Mobo
Canni pisze:Proponowałbym Gigabyte Z77X-D3H.
Chyba nie zdążyłem napisać, że w międzyczasie zmieniłem wybór z AsRocka na GA Z77-D3H, a więc płytę o "1 model tańszą" niż Twoja sugestia. Zdecydowanie nie zamierzam oszczędzać na płycie, gdybyś jednak mógł mi wytłumaczyć jakie są istotne różnice pomiędzy GA Z77 a GA Z77X, byłbym wdzięczny. Ja jak porównuję powiedzmy płyty tego samego producenta, jedna za ok 400zł, druga za ok. 500zł, to widzę jedynie różnice w portach, których i tak nawet nie wiem, do czego użyć ^^

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » niedziela, 26 sierpnia 2012, 13:00

Podkręcanie w dzisiejszych czasach to smiech na sali, w intelach z "k" w nazwie operujesz mnożnikiem, przykład mojego i5 2500k
-w biosie zakładka OC 33x100mh czyli standardowe 3.3ghz i napięcie(juz nie pamiętam) dajmy na to 1.2v.
Zmieniasz mnożnik w górę 34,35,36 każda liczba więcej da ci dodatkowe 100mhz, dalej opcje są takie:

-Po zmianie mnożnika pc się uruchamia:
zapodajesz jakiś test obciążający procek np. OOCT i sprawdzasz temp i czy się nie restartuję, jak wszystko ok lecisz coraz więcej i za każda zmianą sprawdzasz parametry.
-Po zmianie pc się nie uruchomi:
podbijasz napięcie o drobną wartość np do 1.215
itd.
Jest parę opcji w płycie do włączenia/wyłączenia ale to jak się zdecydujesz na OC ktoś ci wytłumaczy(PM do mnie i pogadamy).

Jak coś zwalisz z ustawieniami Windows się po prostu nie włączy.

Podkręcanie kart działa na takiej samej zasadzie: instalujesz jakiś program do podkręcania i jedziesz suwakami w górę co pare mhz, po każdej zmianie sprawdzasz np. 3d markiem stabilność i temperatury, jak przesadzisz to zobaczysz dziwne rzeczy na ekranie lub karta się zresetuje i sama zbije taktowanie.

W moim przypadku płyta asrock p67 b3, po złożeniu pc poleciał od razu na 4.2 ghz bez bawienia się w stopniowe podkręcanie(wiedziałem jakie są możliwości tych procków), temperatury po 30 minutowych testach to około 60 stopni przy chłodzeniu za 80zł, jeszcze spory zapas mu pozostał.

Dodam że nie było jeszcze gry przy której użycie procesora byłoby większe niż 50% więc temperatury przy takim obciążeniu oscylują w granicach 40/45 stopni.

Awatar użytkownika
Vasilius
Posty: 304
Rejestracja: sobota, 19 września 2009, 13:18
Lokalizacja: Chmielno
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Vasilius » niedziela, 26 sierpnia 2012, 13:20

Ja mam aktualnie płytę Asrock P67 Fatal1ty i nie mam żadnych zastrzeżeń co do niej, zrobiona dla graczy, więc polecam.

Co do procka to też mam i5 2500k i w grach przy mega obciążeniu też niewykorzystuje więcej niż 50%, czasami dochodzi do 60%, bez podkręcania.
Więc Yoschi mam takie pytanko. Czy jak podkęciłeś swój procek to uzyskałeś znaczącą poprawę wydajności w grach? dodam że posiadam Geforca GTX 680 i nie narzekam na FPS-y?
[ obraz zewnętrzny ]
Nie ten kto z tobą tańczy, nie ten, który się śmieje
A ten kto z tobą płacze, jest twoim przyjacielem
Tylko tych prawdziwych w biedy obliczu poznasz

Awatar użytkownika
Yoschi
Posty: 127
Rejestracja: piątek, 2 marca 2012, 05:41
Lokalizacja: Białystok
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Yoschi » niedziela, 26 sierpnia 2012, 13:32

Żadną, sztuka dla sztuki, gry mmo mają niedorobione silniki przez co nie wykorzystują mocy procka.

Awatar użytkownika
Vasilius
Posty: 304
Rejestracja: sobota, 19 września 2009, 13:18
Lokalizacja: Chmielno
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000z

Post autor: Vasilius » niedziela, 26 sierpnia 2012, 20:09

No właśnie, tak myślałem, dzięki.
[ obraz zewnętrzny ]
Nie ten kto z tobą tańczy, nie ten, który się śmieje
A ten kto z tobą płacze, jest twoim przyjacielem
Tylko tych prawdziwych w biedy obliczu poznasz

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Dunkan » czwartek, 13 grudnia 2012, 15:23

http://wstaw.org/m/2012/12/10/zrzut_ekranu1.png

wybaczcie że nie rozpiszę się a wrzucę screna ;)

to jest mój zestaw pod archeage w tym msc idę kupować ;)
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Hauva
Posty: 1466
Rejestracja: poniedziałek, 14 lutego 2011, 08:07
Medals: 9
Lokalizacja: Kraków
Gender:
Status:
Offline

SWTOR St. Legionista GW2 Optio ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Hauva » czwartek, 13 grudnia 2012, 16:32

Tyle kasy ... taki sprzęt ... a brak dysku ssd :) no wstydził byś się :)

Feyy
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2010, 02:02
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Feyy » piątek, 14 grudnia 2012, 13:39

kupujesz kompa pod gre, i bierzesz i7 zamiast i5 mimo ze w tym temacie zostało wykazane ze w grach roznica w wydajnosci jest minimalna?
do tego bierzesz i7k z plyta oparta na h77, co prawda na h77 mozna uzywac odblokowanego mnoznika dla prockow ib, ale nie masz pewnosci czy bedziesz mogl sterowac napieciem VCore.

ja bym wolal zamiast tego i7k kupic i5k dolozyc do plyty opartej na z77 z dobra sekcja zasilania, i powalczyc o fundusze na ssd ;). Nastepnie podkrecilbym procka :twisted:

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Dunkan » sobota, 15 grudnia 2012, 08:19

Feyy płyta główna jest dobrana specjalnie z takim a nie innym chipsetem, dlatego że ma obsługę PCIE trzeciej generacji (stąd też procesor trzeciej generacji oraz radek z 384 bitową szyną :P), a chipset który proponujesz jej nie ma. Poza tym ArcheAge jest oparta na silniku CryEngine 3, a ten zaś wspiera wieloprocesorowe rozwiązania w komputerach. Dodatkowo liczę na to że w końcu producenci silników zaczną używać wielu wątków w swoich produkcjach co sprzyja mojemu zestawowi :P Co do SSD no cóż droga zabawka :)

@Edit
Feyy przekonałeś mnie do tego i5-3570k (też 3 generacji) nie dość że tańszy o ~400zł to w zamian dorzucę sobie drugi dysk i zrobię raid 0 :) Dzięki!
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

Feyy
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2010, 02:02
Status:
Offline

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Feyy » sobota, 15 grudnia 2012, 13:37

z77 tez obsluguje pcie3.0

Awatar użytkownika
Thorn
Co-OP Legionista
Posty: 1931
Rejestracja: poniedziałek, 3 października 2011, 13:16
Medals: 6
Lokalizacja: Andover, UK
Status:
Offline

SWTOR Optio GW2 Optio Mecenas IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Thorn » sobota, 15 grudnia 2012, 14:31

Dorzuć SSD. Zobaczysz, różnica w wydajności ogromna.

Awatar użytkownika
Gwalch
Crowfall Centurion
Posty: 5573
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 20:21
Medals: 14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX WAR Pretorianin Aion Pretorianin WoW Trybun
SWTOR Pretorianin WildStar Centurion GW2 Weteran BD Legionista AO Legionista
Mecenas IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Gwalch » sobota, 15 grudnia 2012, 16:54

Thorn pisze:Dorzuć SSD. Zobaczysz, różnica w wydajności ogromna.
+1

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Zestaw PC 4000zł

Post autor: Dunkan » sobota, 15 grudnia 2012, 17:06

Dorzuć grosza z wypłaty to chętnie ssd dorzucę :P
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości