CrossFireX a karty różnych producentów.

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Sajra
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 21:24
Lokalizacja: Wrocław / Piotrków Tryb.
Status:
Offline

CrossFireX a karty r

Post autor: Sajra » niedziela, 29 stycznia 2012, 11:23

Witam.
Otóż sprawa wygląda następująco: ku mojemu szczeremu zdziwieniu serwis zaakceptował naprawę mojej grafiki, jednak czas oczekiwania mam jeszcze 50 dni, a tyle czekać nie będę, bo mi sie PrePaid marnuje, więc wykminiłem kupić sobie 2gą kartę na chwile obecną, a jak tamta naprawiona mi wróci połączyć obie w CrossFireX.

Problem natomiast polega na tym, że w chwili obecnej nigdzie w tym kraju nie mogę znaleźć identycznej karty jak moja - PowerColor HD4890 PCS+ 1024MB gDDR5 - we wcześniejszej generacji miałem połączone 2 karty i pięknie śmigały, ale były to dwie identyczne karty. W chwili obecnej znalazłem coś takiego - HIS HD 4890 Fan Turbo 1 GB - i tu moje pytanie.

Czy ktoś łączył już 2 karty tego samego modelu ale od różnych producentów? Różnice między nimi są właściwie nieznaczne, z wyjątkiem dużej różnicy prędkości taktowania pamięci (HIS ma 4000MHz, PowerColor tylko 1050 :/). Czy downgrade wydajności z połączenia tych dwóch kart będzie znaczny i czy taka operacja jest w ogóle opłacalna? I najważniejsze, czy to w ogóle będzie śmigać - jak mówiłem, łączyłem dotąd tylko identyczne karty - wiem, że CrossFireX pozwala łączyć ze sobą różny sprzęt, downgadeując mocniejszy do poziomu słabszego, ale wiem również, że przy takich operacjach często pojawiają sie problemy przy poszczególnych specyfikacjach.

EDIT: Zapomniałbym o ważnej sprawie ;P Reszta specyfikacji ;P
Mobo: ASUS P7P55D LE
RAM: 4GB 2000MHz
Procek: i5 650 3.2 GHz
Zasilacz - Chieftec 750W, więc spokojnie uciągnie ^^

Dzięki za wszelką pomoc i porady
Pozdrawiam
Sajra

Kimosabe
Posty: 627
Rejestracja: piątek, 9 kwietnia 2010, 10:57
Lokalizacja: Esbjerg / Kiel
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Kimosabe » niedziela, 29 stycznia 2012, 15:07

Hmm sprawa wyglada tak ze nie ma na to 100% odpowiedzi. Trzeba sprobowac. Technicznie ale powinno sie dac podlaczajac te same HD 4890 karty w trybie crossfire (tu producent nie gra wielkiej roli). Tylko ze ta silniejsza karta zostanie hamowana przez ta wolniejsza. Czasem ale jest lepiej miec jedna szybsza karte w systemie niz dwie ktore sie hamuja. Musisz sprawdzic jak wypadnie tobie benchmark i czy system jest dosyc stabilny ...

Awatar użytkownika
Sajra
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 21:24
Lokalizacja: Wrocław / Piotrków Tryb.
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Sajra » niedziela, 29 stycznia 2012, 15:15

@Kimosabe - wiem, to jest wlasnie downgrade, o ktorym wspominalem, jednak przy identycznym taktowaniu chipsetu, jedyną bolesna rzeczą jest ostry downgrade taktowania RAM'u, - i tu wlasnie moje pytanie - czy jest wogole sens laczenia czegos takiego w CFX - czy lepiej 2 rdzenie (bo tu ograniczenie wlasciwie nie wystapi) i 2 x 1 GB DDR5 zdowndgadeowane do 1050 MHz, czy 1 rdzeń 900MHz i 1GB 4000MHz. bo przyznam szczerze, ze na sprzecie az tak dokladnie to sie nie znam, jestem programistą, moja znajomość Hardware'u ogranicza się do złożenia kompa i lekkiego przekręcenia procka w BIOS'ie ;P

Athcore
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Athcore » niedziela, 29 stycznia 2012, 16:23

powercolor to specyficzny producent, nie porownuj karty na tym samym rdzeniu z z karta hisa , sprawdz taktowanie rdzenia, pamieci rodzaj pamieci ,najprosciej chyba bedzie zrzucic bios i zobaczyc co w trawie piszczy i porownac oba.

kiedys jesli karty mialy podobny rdzen , podobne taktowania, i ten sam rodzaj pamieci to nie mialo znaczenia czy jedna gigabajta a druga szafira,
powercolor ma problemy ze stabilnoscia, generalnie to moze wygladac tak jak sloty ramu obsadzone 2 x ddr o jednym taktowaniu a pozostale 2 o innym , bedzie dzialac ale to nie ta sama efektywnosc co 4 pamieci tego samego rodzaju,

w sumie dziwne ze nie dostales karty zastepczej na okres naprawy, ale to chyba kwestia umowy gwarancyjnej.

Awatar użytkownika
Sajra
Posty: 72
Rejestracja: wtorek, 13 grudnia 2011, 21:24
Lokalizacja: Wrocław / Piotrków Tryb.
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Sajra » niedziela, 29 stycznia 2012, 16:42

@Athcore - otoz wlasnie problem w tym, ze kupowalem PowerColor'a od resellera, ktory na chwile obecna nie prowadzi juz sprzedazy kart tej firmy (esc.pl) i ogolnie mialem duze problemy z wyegzekwowaniem od nich czegokolwiek z umowy gwarancyjnej (probowali mi wmowic, ze skoro juz nie maja umowy z PowerColor, nie sa odpowiedzialni za sprzet, mimo, ze nadal obowiazuje na niego gwarancja), po tygodniu batalii mailowych i telefonicznych po zastraszeniu ich Urzędem Ochrony Konsumenta w końcu przyjęli i wysłali do serwisu zewnętrznego, ale jak łatwo sie domyślić, po takich jazdach to już kwestii karty zastępczej nawet nie było...
Co do specyfikacji obu kart: taktowanie rdzenia jest bardzo podobne (PowerColor 950MHz, HIS 900MHz), obie pamięci są w standardzie gddr5, tylko Powercolor taktowany jest 1050MHz, a HIS 4000MHz. Cokolwiek w p[raktyce sprawdzić nie mam atm możliwości, bo jak wspominałem Powercolor w servisie może siedzieć jeszcze zgodnie z gwarancją do 50dni, a HIS'a mam zamiar ewentualnie kupić dopiero jutro.
Że efektywność nie ta sama, co 2 karty o taktowaniu 4000MHz zdaje sobie w pelni sprawe, jednak zastanawiam sie w chwili obecnej, czy bardziej oplaca mi sie wydajnosciowo zainwestowac w tego HIS'a, czy dolozyc 2-3 stowy, kupic jakiegos OC z juz z generacji 5XXX, a po otrzymaniu naprawionej karty PowerColor sprzedac ja jako uzywke za 250-300 ;P Od rzau zaznacze, ze nie interesuje mnie dalsza inwestycja w laczenie 2xHD5XXX, bo po wakacjach i tak sie przesiadac bede na 6900, wiec mnie interesuje czy optymalniejsze osiagi bym mial z CFX tego HIS'a z PowerColorem (i czy wogole sie dogadaja), czy z pojedynczego radka 5,8k OC.

EDIT: Ok, większość problemów rozwiązana, więc temat nieaktualny :) Dla ciekawskich rozwiązanie problemu:
Po 1sze obie karty mimo, że od różnych resellerów mają ten sam rdzeń (jedyna różnica że jeden mocniej przekręcony, ale fabrycznie ten sam), więc nie ma zadnych problemów ;P Po drugie co do znacznych różnic taktowania RAM - okazuje się, że są po prostu 2 szkoły nazewnictwa - effective i real - jedna podaje sumę, a druga średnią taktowań wszystkich kart - i tak effective 4000MHZ HIS'a jest równe 1000MHz real, więc karty nawet osiągami minimalnie się różnią, i żaden downgrade nie będzie nawet miał miejsca, bo rzeczonego HIS'a podkręcę o te 50 MHz ^^ Co do wydajności jeszcze nie wiem - tabele CF'a dla tej serii kończą się na łączeniu 4870, więc jak z servisu przyjdzie mi PowerColor to połączę i zupdate'uje dane dla potomności ;)

Wielkie dzięki dla Kimosabe i Athcore za zainteresowanie tematem ;)
Sajra Out :)

Kyre
Posty: 291
Rejestracja: piątek, 6 maja 2011, 19:37
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Kyre » niedziela, 29 stycznia 2012, 20:54

rozni producenci oczywiscie ze moga byc...tylko musi byc igb 4890 i drugi 1gb 4890...:)

Athcore
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Athcore » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 09:17

o pamiec chodzilo mi np na jednym jakies no name a na drugim np hynixy, jesli masz dobra markowa pamiec na karcie to i np 4850 i rdzen ten sam co 4870 to wystarcza wgrac bios z 4870 i voila, z reszta wystarczy pogrzac troche karte na oc i jesli ma dziwne pamieci w ciagu godziny do 3 sypnie sie sterownik pod winda ( nie testowac pod torem tam tak czy siak sie sypnie ).

Kyre
Posty: 291
Rejestracja: piątek, 6 maja 2011, 19:37
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Kyre » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 11:46

Athcore pisze:o pamiec chodzilo mi np na jednym jakies no name a na drugim np hynixy, jesli masz dobra markowa pamiec na karcie to i np 4850 i rdzen ten sam co 4870 to wystarcza wgrac bios z 4870 i voila, z reszta wystarczy pogrzac troche karte na oc i jesli ma dziwne pamieci w ciagu godziny do 3 sypnie sie sterownik pod winda ( nie testowac pod torem tam tak czy siak sie sypnie ).

jak chce cos popalic to moze tak robic:)

Athcore
Status:
Offline

Re: CrossFireX a karty r

Post autor: Athcore » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 19:36

Kyre pisze:
Athcore pisze:o pamiec chodzilo mi np na jednym jakies no name a na drugim np hynixy, jesli masz dobra markowa pamiec na karcie to i np 4850 i rdzen ten sam co 4870 to wystarcza wgrac bios z 4870 i voila, z reszta wystarczy pogrzac troche karte na oc i jesli ma dziwne pamieci w ciagu godziny do 3 sypnie sie sterownik pod winda ( nie testowac pod torem tam tak czy siak sie sypnie ).

jak chce cos popalic to moze tak robic:)
jesli masz rdzen , pamieci identyczne jak z modelu z 'wyzszej' polki to nie popalisz, zmodowalem tak 2 radki i gfa 7600, co innego jak modujesz jakiegos szczurka biosem od markowego topowego producenta bez sprawdzenia napiec .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość