Kryzys gospodarczy

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Kryzys gospodarczy

Post autor: Xionc » poniedziałek, 16 marca 2009, 11:19

"Posiadacze kapitału będą stymulować popyt klasy robotniczej na coraz większe ilości towarów, mieszkań i wytworów techniki.
Jednocześnie będą udzielać coraz więcej coraz droższych kredytów na zakup tych dóbr, aż rzeczone kredyty nie będą mogły być spłacane.
Niespłacalne kredyty doprowadzą do bankructwa banków, które z kolei zostaną znacjonalizowane.

To w rezultacie doprowadzi do powstania komunizmu".

Karol Marks, 1867 rok.
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Falka
Posty: 502
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 18:33
Lokalizacja: Mansfield
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Falka » poniedziałek, 16 marca 2009, 13:02

Polac mu wodki, bo slusznie prawi. :D Znacjonalizowac Vistrixa! Epiki wedlug potrzeb! ;)

Awatar użytkownika
Nijel
Posty: 732
Rejestracja: środa, 17 września 2008, 21:59
Medals: 3
Status:
Offline

WAR Optio BF3 St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Nijel » poniedziałek, 16 marca 2009, 16:34

Hmm ciekawe... muszę nad tym pomyśleć ;p

Nacjonalizacja nie oznacza komunizmu tylko wzrost kontroli nad system finansowym na pewien okres pewnie 30 lat. Raczej bliżej temu wszystkiemu do neokeynsizmowi (który właśnie nastaje po neoklasycyzmie, który trwał od 1973) niż komunistą.

Dalej bogaci są bogatymi, a biedni biednymi.... a nawet proporcje w wyniku kryzysu się pogłębiają, nie widać na horyzoncie komun.

Ale z pewnością fajny tekst ;p

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Arrima » wtorek, 17 marca 2009, 15:49

Niesłusznie Kapitał Karola Marksa utożsamia się z założeniami komunizmu.... Po prostu socjaliści posłużyli się tezami zawartymi w Kapitale aby uzasadnić przeprowadzenie rewolucji w Rosji.
Marks, a potem Lenin myśleli, że ludzie będą woleli mieć niewiele ale po równo, i że to niewiele i tak będzie więcej niż biedota w tamtych czasach miała. Nie przewidzieli jednak tak szybkiego skoku technicznego, a co za tym idzie cywilizacyjnego i zsocjalizowania się kapitalizmu (Niemcy, Szwecja). Gdzie zwykły śmiertelnik z byle jaką pracą ma zapewniony byt, ale zawsze może marzyć o tym, że jeśli nie on, to jego dzieci mogą być Rokefelerami. I te marzenia, które różni ludzie próbują wcielać w życie (z różnym skutkiem, ale mogą) powodują, że ten system (kapitalizm) jest chyba niezagrożony.
Właściwie komuniści oparli się na tym co na podstawie Kapitału wymyślił Lenin............Też na wiasem mówiąc pisał nie głupio...... ale czy ktoś czytał dzieła Lenina w komuniżmie???? Właściwie były niedostępne...... bo dopiero wtedy okazałoby się, jak ogarniająca nas rzeczywistość, nijak się ma do tego, co pisał.
Na całym świecie Kapitał Merksa jest omawiany na kierunkach związanych z ekonomią jako bardzo rzeczowa i prawdziwa analiza kapitalizmu............ Tylko u nas dzieła Marksa i Lenina są beeeee......
Zapomina się, jak umiejętnie wszelkiego rodzaju jednostki, podpierając się odpowiednim dziełem pisanym, potrafią za pomocą technik psychologicznych, namieszać ludziom w głowach, aby osiągnąć swój własny cel. Tak jest z interpretacją Koranu, Biblii, dzieł Marksa i Lenina i wszystkich innych. A nikt Koranu czy Biblii nie zakazuje czytać.
To interpretacje, mówienie ludziom co autor miał na myśli, rodzi wszelkiego rodzaju ekstremizm, fanatyzm, totalitaryzm...........Bo Ludzie z regóły są leniwi w myśleniu......większość woli, gdy inni mówią im, co mają myśleć i co robić.......Gdyby każdy myślał samodzielnie świat wyglądałby inaczej............
Dzisiaj tą rolę przejęli na siebie dziennikarze..........czemu wierzą, że są obiektywnymi przekaźnikami rzeczywistości?? Nie wiem........są instrumentem nastawiającym masy ludzi w odpowiednim kierunku......Jakim?.............a to już zupełnie inna historia ;)

Awatar użytkownika
Nijel
Posty: 732
Rejestracja: środa, 17 września 2008, 21:59
Medals: 3
Status:
Offline

WAR Optio BF3 St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Nijel » wtorek, 17 marca 2009, 16:44

Arrima czytałaś dzieła Marksa czy Lenina?

Osobiście nie czytałem ich dzieł, ale czytałem dokładne opracowania ich dzieł. Lenin nie był ekonomistą, był populistą. W przypadku Marska nie wiem gdzie według Ciebie on jest ble ,ale w naukach ekonomiczych jest to znacząca osoba, której poglądy są analizowany i opisywane na równi z innymi wielkimi ekonomistami (tak jak pisałaś).

Komunizm to utopia, nawet brak rozwoju technologicznego by uniemożliwił jego zaistnienie na trwałe. Pewien Lord z Anglii (musiałbym sprawdzić jego nazwisko), stworzył wioskę zaprosił tam ludzi i według Marska były tam zasady... kilka lat trwało zanim wszystko się rozpadło.

Reszta Twojej wypowiedzi to zabawy populistów, oraz teoria spiskowa... na tym się nie znam więc się nie wypowiem.

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Arrima » wtorek, 17 marca 2009, 17:55

Arrima pisze:Na całym świecie Kapitał Merksa jest omawiany na kierunkach związanych z ekonomią jako bardzo rzeczowa i prawdziwa analiza kapitalizmu............ Tylko u nas dzieła Marksa i Lenina są beeeee......
Miałam na myśli "naszą" awersję do wszystkiego co może kojarzyć się z komunizmem.

Dzieł nie czytałam, tylko tak jak Ty opracowania. Lenin był populistą, ale podejrzewam, że większość współczesnych polityków na stronę populizmu przechodzi - muszą czymś tę większość uwieść. Zresztą Lenin pod koniec życia chciał się wycofać z niektórych swoich pomysłów, widząc, że nie sprawdzają się w rzeczywistości, ale skutecznie odizolowano go od innych, tłumacząc to jego chorobą.

Nie ma systemów idealnych, każdy ma swoje wady. Kapitalizm jest chyba wieczny, bo daje ludziom poczucie (może złudne) wolności i pozwala im osiągać sukces (na małą lub dużą skalę), wyróżnić się, co jest ogromną siłą napędową.

W teorie spiskowe nie wierzę, jednak przeraża mnie łatwość z jaką można manipulować ludźmi. Łatwość z jaką rezygnują oni z odrobiny wysiłku, na rzecz szybkiego przyswojenia przemielonej już papki informacyjnej.
Wywiady dziennikarzy - to przeważnie lansowanie własnego intelektu i szukanie potwierdzenia własnych tez za wszelką cenę. Jeśli rozmówca skutecznie się przed tym broni..... dziennikarz w krótkim podsumowaniu na koniec i tak powie to, co miało być udowodnione...............ale szkoda czasu na rozważanie czegoś na co i tak nie mam wpływu.
Zawsze interesują mnie tylko motywy zachowania i postępowania ludzi i coraz częściej dostrzegam ich bezrefleksyjne powielanie podpatrzonych zachowań i zasłyszanych opinii.

Awatar użytkownika
Falka
Posty: 502
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 18:33
Lokalizacja: Mansfield
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Falka » środa, 18 marca 2009, 00:05

Hehe Herbert Marcuse "Czlowiek jednowymiarowy" sie klania. Polecam, choc traci juz nieco myszka, pewne aspekty ciagle aktualne. Jak kapitalizm. :D

Awatar użytkownika
Catgern
Posty: 287
Rejestracja: środa, 4 marca 2009, 10:12
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Catgern » środa, 18 marca 2009, 00:08

Bardzo ciekawa i pouczająca lektura. Jestem pod wrażeniem. Ale mam jedno pytanie: Lenin i Lenon - który jest który (jednego wykończył blady fan, a drugiego krętek blady).

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Xionc » środa, 18 marca 2009, 09:03

Arrima pisze: Zawsze interesują mnie tylko motywy zachowania i postępowania ludzi i coraz częściej dostrzegam ich bezrefleksyjne powielanie podpatrzonych zachowań i zasłyszanych opinii.
Sadzez e wynika to z coraz wiekrzego dostepu do coraz wiekrzych zasobow informacji. Ludzie sie gubie, nie potrafia analizowac i interpretowac informacji. Ale musza przyjac jakies stanowisko. Musza sie okreslic gdzies w czasoprzestrzeni. A robic pranie moosku coraz latwiej.
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Falka
Posty: 502
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 18:33
Lokalizacja: Mansfield
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Falka » środa, 18 marca 2009, 09:59

A moim zdaniem, to ludzie tak maja od niepamietnych czasow, ze wola aby inni za nich mysleli i decydowali. Zmienia sie tylko sposob uzasadniania narzucania im roznych pokretnych ideologii. ;)

Awatar użytkownika
Catgern
Posty: 287
Rejestracja: środa, 4 marca 2009, 10:12
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Catgern » czwartek, 19 marca 2009, 17:01

Birkart pisze:A moim zdaniem, to ludzie tak maja od niepamietnych czasow, ze wola aby inni za nich mysleli i decydowali. Zmienia sie tylko sposob uzasadniania narzucania im roznych pokretnych ideologii.
Nie potrafimy sobie radzić z wolnością, której mamy w nadmiarze. Przeto sami mnożymy struktury, religie, zakazy, zasady...
Szerzej o tym w "Wielkości urojonej" Lema (Golem XIV, Wykład inauguracyjny Golema).

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Arrima » czwartek, 19 marca 2009, 20:30

Catgern pisze:Nie potrafimy sobie radzić z wolnością, której mamy w nadmiarze. Przeto sami mnożymy struktury, religie, zakazy, zasady...
Zastanawiam się czy jest coś z czym sobie radzą :?: ..... nie mówię oczywiście o jednostkach radzących sobie z wybranym zagadnieniem ;)

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Xionc » czwartek, 19 marca 2009, 20:45

nikt ni emowil ze zycie bedzie leTkie i przyjemne
jak mawia murzynek z youtube - zapier..lac cieba
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Sarmata
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 18:17
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Sarmata » czwartek, 19 marca 2009, 23:50

Nie macie czasem wrażenia, że bez tych hmm norm, zakazów, nakazów i wzorów byłby niezły burdel -- człowiek chyba musi sobie uprościć życie, tak, żeby w wybranych zakresach je uszczegółowić
to może mieć coś wspólnego z mocą operacyjna ;)

każde z nas zachowuje się czasem jak baran
a tylko ci, którzy nie rozdrabniają wszystkiego
potrafią być bezrefleksyjnie szczęśliwi :P

Awatar użytkownika
Arrima
Posty: 1520
Rejestracja: wtorek, 15 kwietnia 2008, 17:37
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Arrima » piątek, 20 marca 2009, 08:56

Jakoś nie spotkałam takich bezrefleksyjnych - szczęśliwych, za to poszkodowanych przez taki sposób myslenia owszem. ;)
A jeśli chodzi o Lema, to był bardziej właśnie myślicielem i filozofem, niestety w czasach poprzedniego systemu, tylko w skórze SF mógł to przepchnąć przez cenzurę. Pomijając nieaktualność już pomysłów na naszą przyszłość (chociaż aż dziw ile się sprawdziło :!: ), to jego pytania o ludzkość i wyciągnięte wnioski są ciągle aktualne. Niestety te jego książki, które nie mają już formy SF, są trudniejsze do przebrnięcia.
Generalnie im był starszy tym był większym pesymistą jeśli chodzi o przyszłość ludzkości :(

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Xionc » piątek, 20 marca 2009, 09:12

ciezar wiedzy i doswiadczenia
jednostki wyksztalcone zawsze potrzebowaly wiecej do szczescia
odczuwaly ten wewnetrzny niepokoj
ludzie prosci latwiej osiagali szczescie

bosh jaki ja jestem nieszczesliwy :lol: :mrgreen: :geek:
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Catgern
Posty: 287
Rejestracja: środa, 4 marca 2009, 10:12
Gender:
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Catgern » piątek, 20 marca 2009, 15:44

Arrima pisze:Jakoś nie spotkałam takich bezrefleksyjnych - szczęśliwych, za to poszkodowanych przez taki sposób myslenia owszem. ;)
A jeśli chodzi o Lema, to był bardziej właśnie myślicielem i filozofem, niestety w czasach poprzedniego systemu, tylko w skórze SF mógł to przepchnąć przez cenzurę. Pomijając nieaktualność już pomysłów na naszą przyszłość (chociaż aż dziw ile się sprawdziło :!: ), to jego pytania o ludzkość i wyciągnięte wnioski są ciągle aktualne. Niestety te jego książki, które nie mają już formy SF, są trudniejsze do przebrnięcia.
Generalnie im był starszy tym był większym pesymistą jeśli chodzi o przyszłość ludzkości :(
Po pierwsze: Zwięzła i piorunująco trafna ocena twórczości Lema!!!
Ja tak nie potrafię a zatem po drugie...
Po drugie: Pozostaje mi tylko dodać, że śledząc (chronologicznie) dzieła tego autora można wyraźnie prześledzić drogę, jaką przebyła fantastyka (nie tylko polska SF) od zachwytu mnogością kolorowych lampek na konsoli sterowniczej statku kosmicznego (Eden) - po głębokie, nawet czasem ponure studium ludzkiej natury (Fiasko). Oczywiście Lem będąc autorem wybitnym (w moim mniemaniu) nie zmarnował na same tylko "lampki" ani jednej książki. Przeciwnie! Nawet najwcześniejsze jego pozycje niosą brzemię przesłania intelektualnego (w tej liczbie nawet "Dzienniki gwiazdowe" - przecież nie tylko śmieszą!!!)

P.S.
Czy to aby nie robi się już off top?
Ostatnio zmieniony sobota, 21 marca 2009, 09:58 przez Catgern, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sarmata
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 18:17
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Sarmata » piątek, 20 marca 2009, 21:35

hahaa
taaa.. kontynuując offtop ;)
przypomniała mi się anegdota jakoby K.Dick uważał Lema za sekcje komunistycznego politbiura :D
Ponoć nie wierzył, że jeden człowiek może pisać tyle i tak różnie :D
Insza inszość, że na wielu poziomach dostrzegam podobieństwo w ich pisaninie.

Awatar użytkownika
Aver
Posty: 625
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 20:31
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Aver » poniedziałek, 23 marca 2009, 16:17

Sarmata pisze:hahaa
taaa.. kontynuując offtop ;)
przypomniała mi się anegdota jakoby K.Dick uważał Lema za sekcje komunistycznego politbiura :D
Ponoć nie wierzył, że jeden człowiek może pisać tyle i tak różnie :D
Insza inszość, że na wielu poziomach dostrzegam podobieństwo w ich pisaninie.
Nawet złożył zawiadomienie w FBI :).
"Potrzebujesz w życiu jedynie dwóch rzeczy – WD-40 i taśmy klejącej. Jeśli coś się nie rusza, a powinno, użyj WD-40. Jeśli coś się rusza, a nie powinno, użyj taśmy klejącej."
:)

Awatar użytkownika
Sarmata
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 18:17
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Sarmata » czwartek, 26 marca 2009, 22:12

hahah cóż za dużo LSD :)

Awatar użytkownika
Xionc
Posty: 1549
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 18:21
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Xionc » poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 17:12

z sld zawsze brali duzo lsd
Imię przechowam, ojcom dorównam i pierwej się złamię niż zegnę. Henryk Sienkiewicz.
[ obraz zewnętrzny ]

Awatar użytkownika
Sarmata
Posty: 48
Rejestracja: niedziela, 15 marca 2009, 18:17
Status:
Offline

Re: Kryzys gospodarczy

Post autor: Sarmata » środa, 8 kwietnia 2009, 01:13

sądzisz, że należał do sld?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości