Książka- co lubicie i polecacie

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Mexiss
Posty: 1480
Rejestracja: wtorek, 4 czerwca 2013, 20:05
Medals: 2
Lokalizacja: Gdynia/Rumia
Gender:
Status:
Offline

WildStar Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Mexiss » wtorek, 18 lutego 2014, 13:56


Awatar użytkownika
Tukan
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 14 lutego 2014, 23:50
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Tukan » wtorek, 18 lutego 2014, 19:01

To pozycje, które czytam bez końca:

Sołżenicyn - "Jeden dzień Iwana Denisowicza"
Martylologia opisująca jeden dzień życia w Gułagu.

Pearl S. Buck - "Pałac Kobiet"
Chiny czasy gdy "Zakazane Miasto" w pełni funkcjonuje - opowieść o stosunkach oraz relacjach pomiędzy żonami oraz nałożnicami Cesarza Chin.

Szklarscy - wszystkie pozycje ich podróży na biegun południowy i północny.
"Na białym szlaku", "Czy foka jest biała", "Okrutny biegun", "Nie prowadziła ich gwiazda polarna"
to tylko kilka ich tytułów a jest ich znacznie więcej.

Suworow - " Żołnierze Wolności " Beletrystyka opisująca absurdy w rosyjskiej armii.

Awatar użytkownika
Lady Ashi
Posty: 20
Rejestracja: środa, 20 listopada 2013, 20:08
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Lady Ashi » środa, 19 lutego 2014, 11:11

A ja polecam dla wszystkich książeczkę "Świetlik w ciemności" Jakuba Ćwieka. Wspaniały pomysł po pierwsze na prezent i powiem szczerze ze sama przeczytałam ją dwa razy.

A obecnie się zabrałam za czytanie ligth nowel, min SAO niestety tylko po angielsku.

Awatar użytkownika
Sungam
Posty: 819
Rejestracja: niedziela, 5 grudnia 2010, 12:25
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Sungam » środa, 19 lutego 2014, 17:14

LadyAshi pisze:A ja polecam dla wszystkich książeczkę "Świetlik w ciemności" Jakuba Ćwieka. Wspaniały pomysł po pierwsze na prezent i powiem szczerze ze sama przeczytałam ją dwa razy.

A obecnie się zabrałam za czytanie ligth nowel, min SAO niestety tylko po angielsku.
Kurcze Ćwiek tyle tych ksiazek plodzi, ze ta jakos mi umknela. Thx, wlasnie wrzucam do kolejki czytania :)

Ja ostatnio pozarlem pod rzad trzy ksiazki tego autora - Chlopcy, Chlopcy 2 i Dreszcz. Czytalo mi sie lekko, latwo i przyjemnie. Obecnie robie powtorke Czarnej Kompanii, ktorej chyba nie trzeba tu reklamowac i zasadzam sie na Imperium Grozy.
There is no such thing as innocence, only degrees of guilt.

Awatar użytkownika
Kali
Patrycjusz
Posty: 359
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 14:34
Medals: 5
Lokalizacja: K-drama-land
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista GW2 Optio WildStar Optio FF XIV Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Kali » wtorek, 11 marca 2014, 17:28

Dzisiaj na BookRage startuje nowy pakiet. Jak ktoś nie zna jeszcze twórczości Stefana Grabińskiego, to jest szansa by to nadrobić: 5 zbiorów z tekstami krótkimi i 2 powieści.
Moim zdaniem Grabiński jest genialny, podobnie zresztą pakiet, który powstaje na bazie rękopisów i pierwodruków nietkniętych przez PRLowską cenzurę.
Kali była najsmutniejszym dżinnem na świecie. Nie mogła płakać z tego powodu w kącie, bo imbryczek zwyczajnie żadnego nie miał.

Gryzipiórka na Emigracji

Awatar użytkownika
Xtrap
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 23 lutego 2014, 09:41
Medals: 1
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge St. Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Xtrap » środa, 12 marca 2014, 18:44

Lubię czytać fantasy i science fiction, polecam "Hobbit", "Diuna", "Pieśń Lodu i Ognia" no i oczywiście polecam Sapkowskiego i jego powieści o Wiedźminie. Aktualnie zabieram się za "Pan Lodowego Ogrodu" znajomi strasznie chwalą.

Awatar użytkownika
Sungam
Posty: 819
Rejestracja: niedziela, 5 grudnia 2010, 12:25
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Sungam » środa, 12 marca 2014, 18:54

Ostatnio przeczytałem Rycerza Siedmiu Królestw by George R. R. Martin. Na początku byłem przestraszony, że ponury klimat GOT zamienili na troskliwe misie ale szybko wszystko wróciło do normy. Akcja dzieje się jakieś 100 lat przed wydarzeniami z GOT. Oczywiście musimy przygotować się na 150 tysięcy opisów heraldyki poszczególnych postaci :)
There is no such thing as innocence, only degrees of guilt.

Awatar użytkownika
Valarauco
Posty: 15
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 18:24
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Valarauco » środa, 12 marca 2014, 18:59

Nie będę oryginalna sf i fantasy.
Obecnie odświeżam sobie "Player One" Ernesta Cline'a przygodową powieść sf osadzoną w realiach MMO. Z poważniejszych pozycji polecam "Perfekcyjną niedoskonałość" Dukaja, "Miasta pod skałą" Marka S. Huberatha i chyba wszystko China Mieville'a :)

Lilith
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 14:41
Lokalizacja: Łódź
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Lilith » środa, 12 marca 2014, 19:48

Oryginalnością nie grzeszę i też polecę fantasy. Trochę inne niż wszystkie, gdyż dzieje się we współczesnej Ameryce i opowiada o przygodach druida Atticus'a O’Sullivan'a. Jest to cały cykl książek (obecnie jest ich 7) autorstwa Kevin'a Hearne'a.

Z czystym sumieniem mogę też polecić cykl książek o Wojownikach Nocy Graham'a Masterton'a. Opowiada o ludziach, którzy w czasie snu potrafią "wychodzić" z własnych ciał i przenosić się do snów innych osób.

Sarvi
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 18 marca 2014, 09:51
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Sarvi » piątek, 21 marca 2014, 19:25

Niestety na czytanie czasu mi brakuje ale za to nałogowo słucham audiobooków. Jako że z racy wykonywanego zawodu sporo czasu spędzam w samochodzie jest to super opcja. Nie dość że droga się nie dłuży to i moim zdaniem skupienie na jeździe jest lepsze gdy w tle leci jakaś dobra książka.
Co do autorów to z czystym sumieniem mogę polecić: Marcin Ciszewski.
http://audioteka.pl/Marcin+Ciszewski,autor.html
Cykl www jest rewelacyjny. Pozostałe jego książki dzieją się w czasach obecnych i są luźnym spojrzeniem na naszą policję i służby specjalne. Polecam też "Gliniarz" tego autora. Ciszewski jest współautorem i opisuję faktyczne przygody policjanta.

Kolejna pozycja warta przeczytania/przesłuchania to: Więzienny prawnik Johna Grishama. Mistrz wraca w wielkim stylu.

Jeżeli ktoś lubi SF to polecam Orson Scott Card. Najbardziej znana jest Gra Endera, która zresztą ostatnio została przeniesiona na wielki ekran. Jak zwykle film nie dorasta do pięt książce. Warto też przeczytać kolejne części z cyklu. Daje do myślenia.

Awatar użytkownika
Sungam
Posty: 819
Rejestracja: niedziela, 5 grudnia 2010, 12:25
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Sungam » sobota, 22 marca 2014, 02:23

Sarvi pisze:Niestety na czytanie czasu mi brakuje ale za to nałogowo słucham audiobooków. Jako że z racy wykonywanego zawodu sporo czasu spędzam w samochodzie jest to super opcja. Nie dość że droga się nie dłuży to i moim zdaniem skupienie na jeździe jest lepsze gdy w tle leci jakaś dobra książka.
Co do autorów to z czystym sumieniem mogę polecić: Marcin Ciszewski.
http://audioteka.pl/Marcin+Ciszewski,autor.html
Cykl www jest rewelacyjny. Pozostałe jego książki dzieją się w czasach obecnych i są luźnym spojrzeniem na naszą policję i służby specjalne. Polecam też "Gliniarz" tego autora. Ciszewski jest współautorem i opisuję faktyczne przygody policjanta.

Kolejna pozycja warta przeczytania/przesłuchania to: Więzienny prawnik Johna Grishama. Mistrz wraca w wielkim stylu.

Jeżeli ktoś lubi SF to polecam Orson Scott Card. Najbardziej znana jest Gra Endera, która zresztą ostatnio została przeniesiona na wielki ekran. Jak zwykle film nie dorasta do pięt książce. Warto też przeczytać kolejne części z cyklu. Daje do myślenia.
Zgadzam się iż cykl www jest bardzo wciągający. Tak samo polecam cykl o Jakubie Tyszkiewiczu tego samego autora. Ja od siebie dorzucę pewną nowość, cykl Zwiadowcy, Johna Flangan'a. Jest to co prawa literatura dla wczesnej młodzieży ale miło sobie czasem odzipnąć od wszechobecnego zła, chamstwa i intryg dark fantasy. Czasem trzeba poczytać sobie dla odmiany coś z happy endem żeby odpocząć :)
There is no such thing as innocence, only degrees of guilt.

Awatar użytkownika
Kali
Patrycjusz
Posty: 359
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 14:34
Medals: 5
Lokalizacja: K-drama-land
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista GW2 Optio WildStar Optio FF XIV Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Kali » sobota, 22 marca 2014, 11:30

Sungam pisze:Ja od siebie dorzucę pewną nowość, cykl Zwiadowcy, Johna Flangan'a. Jest to co prawa literatura dla wczesnej młodzieży ale miło sobie czasem odzipnąć od wszechobecnego zła, chamstwa i intryg dark fantasy. Czasem trzeba poczytać sobie dla odmiany coś z happy endem żeby odpocząć :)
To nie nowość, teraz Jaguar chyba 3 wydanie puszcza - przynajmniej tak mi się wydaje, a seria jest dość popularna.
Ale zgadzam się - lit. dla młodszej młodzieży (czemu polski język czasami taki ubogi?) jest świetna. Ze swojej strony polecam prozę Diany Wynne Jones - takich zwrotów akcji to nawet Martin nie pisze ;)
Kali była najsmutniejszym dżinnem na świecie. Nie mogła płakać z tego powodu w kącie, bo imbryczek zwyczajnie żadnego nie miał.

Gryzipiórka na Emigracji

Awatar użytkownika
Bies
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 16:00
Medals: 1
Status:
Offline

AO Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Bies » czwartek, 27 marca 2014, 09:04

Frederic Martel "Mainstream" Co podoba się wszędzie na świecie.

Naprawde warto przeczytac jesli ktos ma ochote na powazniejsza lekture. Pozwala spojrzec zupelnie innym okiem na caly dzisiejszy biznes medialny. Do tego jest napisana znacznie bardziej przystepnym jezykiem niz inne publikacje tego typu. Autor opisuje zjawisko Mainstream w praktycznie wszystkich glownych rejonach geograficznych. W przeciwienstwie do Polityki kulturalnej Ameryki stara sie byc duzo bardziej obiektywny.


Nie polecam dla odmiany "Polityki kulturalnej Stanow Zjednoczonych" tego samego autora. W duzym skrocie Francuski model dobry, Amerykanski zly.
Battlemaster Doomsong Skyburner "This is not the bountyhunter grapling peoples in to acid pits you are looking for."

Awatar użytkownika
Mexiss
Posty: 1480
Rejestracja: wtorek, 4 czerwca 2013, 20:05
Medals: 2
Lokalizacja: Gdynia/Rumia
Gender:
Status:
Offline

WildStar Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Mexiss » czwartek, 27 marca 2014, 13:22

Ostatnio dowiedziałem się, że Fight Club jest na podstawie książki (ok, tak na prawdę to już dawno wiedziałem i po prostu sobie przypomniałem). Moja rada - jeżeli uwielbiacie film to nie czytajcie książki. Slogan "książka jest zawsze lepsza" ma tutaj swoje jedno z najlpeszych odzwierciedleń. 2/3 filmu były praktycznie adaptacją, ale później... mamy do czynienia z zupełnie innymi wątkami. Krótka pozycja do poduchy, która może zniszczyć Wam jeden z fajniejszych filmów ostatniej dekady (i pokazać, że mogło być znacznie lepiej).

Awatar użytkownika
Kali
Patrycjusz
Posty: 359
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 14:34
Medals: 5
Lokalizacja: K-drama-land
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista GW2 Optio WildStar Optio FF XIV Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Kali » czwartek, 27 marca 2014, 13:37

Mexiss pisze:Ostatnio dowiedziałem się, że Fight Club jest na podstawie książki (ok, tak na prawdę to już dawno wiedziałem i po prostu sobie przypomniałem). Moja rada - jeżeli uwielbiacie film to nie czytajcie książki. Slogan "książka jest zawsze lepsza" ma tutaj swoje jedno z najlpeszych odzwierciedleń. 2/3 filmu były praktycznie adaptacją, ale później... mamy do czynienia z zupełnie innymi wątkami. Krótka pozycja do poduchy, która może zniszczyć Wam jeden z fajniejszych filmów ostatniej dekady (i pokazać, że mogło być znacznie lepiej).
Dlatego czasami ważne jest, żeby do książki podchodzić jak do książki, a do filmu jak do filmu - czyli dwóch różnych dzieł, bez porównywania ich miedzy sobą.

Ja z kolei ostatnio dowiedziałam się, że jest ekranizacja "Rzeźni numer pięć" (i to ponoć bardzo zła ekranizacja) - książkę czytałam wieli temu, ale pamiętam ją do tej pory jako coś zupełnie innego. Ktoś czytał więcej Vonneguta? Polecacie może coś konkretnego na kolejne spotkanie?
Kali była najsmutniejszym dżinnem na świecie. Nie mogła płakać z tego powodu w kącie, bo imbryczek zwyczajnie żadnego nie miał.

Gryzipiórka na Emigracji

Awatar użytkownika
Orfiel V
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 11 marca 2014, 08:04
Medals: 1
Gender:
Status:
Offline

FF XIV Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Orfiel V » wtorek, 1 kwietnia 2014, 21:04

Jeśli ktoś ma duza doze cierpliwosci polecam serie Andre Norton "Świat czarownic" - tomow do przeczytania jest duuuzo, ale kazdy wciagajacy. Ja obecnie jestem w trakcie 9-go i podejrzewam, ze na tym nie poprzestane.

Awatar użytkownika
Morgh
Posty: 27
Rejestracja: środa, 12 marca 2014, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Morgh » czwartek, 3 kwietnia 2014, 12:25

[ obraz zewnętrzny ]
W temacie o książkach fantasy poleciłem już coś ciekawego, teraz spróbuję zrobić to samo tutaj ;)
David Weber stworzył znakomitą space operę, której bohaterką jest Honor Harrington. Całość liczy aktualnie (w polskim wydaniu) szesnaście tomów (plus kilka tomów opowiadań). Saga opowiada o młodej kobiecie która jest członkiem Królewskiej Marynarki wojennej. Wraz z kolejnymi tomami pnie się ona w hierarchii wojskowej i nie tylko, osiąga kolejne sukcesy, ponosi dotkliwe porażki, poznaje przyjaciół i wrogów. Świetnie dopracowane realia polityczne, wojskowe (struktura Królewskiej Marynarki wzorowana jest na realnych strukturach wojskowych), znakomite, zapierające dech w piersiach opisy bitew międzygwiezdnych czynią całość ucztą dla miłośników podobnych klimatów.

Belivia
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek, 31 marca 2014, 13:25
Medals: 2
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista ESO Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Belivia » czwartek, 10 kwietnia 2014, 10:04

ADHD - Tymon Tymański, Rafał Księżyk
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksi ... n-Tymanski

Dla osłuchanych trzydziesto- i czterdziestokilkulatków.
Młodsi czytelnicy, jeśli szukacie muzycznych inspiracji - będziecie czytać z ołówkiem w ręku!



Nie polecałem jeszcze książki, której sam nie przeczytałem.
Dla Was, Drodzy Towarzysze i Towarzyszki, zrobię wyjątek:

ANTOLOGIA 100/XX - ANTOLOGIA POLSKIEGO REPORTAŻU
http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/antologia-100-xx


PS: Już za 4 tygodnie będę w kraju: prosto z lotniska pobiegnę do księgarni po moje 2 cegły...
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 kwietnia 2014, 23:23 przez Belivia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gallar
Patrycjusz
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 15:22
Medals: 1
Gender:
Status:
Offline

FF XIV Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Gallar » piątek, 11 kwietnia 2014, 20:49

W przerwach pomiędzy kolejnymi książkami opisującymi odległe nam, w czasie i przestrzeni, światy lubię poczytać coś z naszego świata i niekoniecznie czasu.
Polecam serię kryminałów Marka Krajewskiego, którą rozpoczyna powieść "Śmierć w Breslau".
W scenerii mrocznego przedwojennego Wrocławia komisarz Eberhard Mock rozwiązuje wstrząsającą sprawę związaną z wersami krwi, młodymi kobietami i skorpionami pustynnymi.
Książki Krajewskiego uwielbiam ze względu na język opisów i styl prowadzenia czytelnika przez arkana śledztwa policyjnego z charakterystycznym dla przedwojennego Wrocławia anturażem.

Awatar użytkownika
Falka
Posty: 502
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 18:33
Lokalizacja: Mansfield
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Falka » niedziela, 13 kwietnia 2014, 12:53

Ja z kolei właśnie skończyłem "Wspomnienia żołnierza" Heinza Guderiana. Polecam. Na początku książka wydawała się odrobinę nudnawa, ale od momentu przegranej bitwy o Moskwę robi się naprawdę ciekawa.

Awatar użytkownika
Mimetka
Posty: 189
Rejestracja: poniedziałek, 10 lutego 2014, 02:37
Medals: 1
Lokalizacja: Berlin
Gender:
Status:
Offline

GW2 Legionista

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Mimetka » niedziela, 13 kwietnia 2014, 13:42

Tak bardziej dla kobiet (choć i mężczyzna jak ma ochotę to też) polecam książki Katarzyny Michalak z serii ,,Poczekajka''. Są to bardzo przyjemne romansiki, pisane z dużą dawką humoru i dość ciekawym stylem. Miło ją się czytało i do tej pory dobrze wspominam czas z tą serią.
Drugą pozycją jest ,,Kruchość porcelany'' Moniki Sawickiej. Książka ta traktuje o dość poważnym problemie kobiet, które mają problem z przemocą w domu. Mimo poważnego tematu całość jest pisana dość lekko z pierwszej osoby i mimo całkiem sporej liczby dość zabawnych gagów nadal nad czytelnikiem wisi poczucie bezradności dla bohaterki. Ładnie to pokazuje jak taka kobieta może bagatelizować owe problemy zamieniając je w błahostkę. Ogólnie książka jest świetna z całkiem miłym zakończeniem.
✿ ----- ✿

Kwiat Kamelii. Kwiat pozbawiony zapachu. Nawet gdy go nie zauważasz, on kwitnie.
A kiedy spotyka go przykry los, chwiejnie opuszcza płatki.

✿ ----- ✿

Awatar użytkownika
Debren
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 24 marca 2014, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Debren » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 17:51

Ze swojej strony mogę polecić książki Hubertha, może to efekt pierwszej miłości, ale najgłębiej w pamięć wryło się "Gniazdo Światów".

Z ostatnio przeczytanych "Kamienna ćma" Pawła Matuszka, okazała się być przyjemną lekturą.

Awatar użytkownika
Avalanh
Posty: 79
Rejestracja: niedziela, 13 kwietnia 2014, 16:05
Lokalizacja: Bytom
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Avalanh » poniedziałek, 14 kwietnia 2014, 22:47

A więc ja polecę coś swojego ;) Twórczość w 100% pisana przeze mnie, lecz ostrzegam tylko dla ludzi o mocnych nerwach ;)

https://www.facebook.com/pages/Skorzany ... 2167713042

Awatar użytkownika
Thorn
Co-OP Legionista
Posty: 1931
Rejestracja: poniedziałek, 3 października 2011, 13:16
Medals: 6
Lokalizacja: Andover, UK
Status:
Offline

SWTOR Optio GW2 Optio Mecenas IX Kohorty

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Thorn » środa, 16 kwietnia 2014, 13:39

To może ja polecę coś z innej beczki.
Jako, że jest w naszej IX sporo osób, które tak jak ja sobie coś od czasu do czsu pędzlem, czy też czymś innym mazną, chciałbym zaprezentować książkę, która jest absolutnym "must have", i która nadal okazuje się nieocenioną pomocą przy pracy nad jakimkolwiek obrazem.
Wydanie angielskie, gdyż tylko takie posiadam, ale jestem pewien, że polskie tłumaczenie gdzieś powinno być dostępne.


"Color and Light: A guide for the realist painter" by James Gurney


[ obraz zewnętrzny ]

Deliar
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2014, 18:27
Gender:
Status:
Offline

Re: Książka- co lubicie i polecacie

Post autor: Deliar » sobota, 10 maja 2014, 23:57

Ja polecam wszystkim, choć podejrzewam, że wiele z was juz to czytało ale mimo wszystko polecam Władce pierścieni :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości