biblioteka legionistow...

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Malakhai
Posty: 524
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 17:31
Status:
Offline

biblioteka legionistow...

Post autor: Malakhai » sobota, 17 stycznia 2009, 13:40

Napiszcie tytuly/sagi ktore zrobily na was najwieksze wrazenie i ktore sa godne polecenia. Na dzien dzisiejszy moja top lista wyglada tak:

1. Terry Goodkind - 'Miecz prawdy'
2. Robert Jordan - 'Kolo czasu'
3. Donaldson, Stephen R. - "Kroniki Thomasa Covenanta Niedowiarka"
4. George R. R. Martin - "Pieśń Lodu i Ognia"
5. Clive Cussler - wszystko (nie fantastyka)

Oprocz powyzego czytalem duzo innych rzeczy, ktore bardzo mi sie podobaly. Prawda jest taka, ze zalozylem ten topic zeby znalezc cos nowego. Inspirowany nickiem zony Gerda kupilem 3 tomy Achaji. Pierwszy tom byl super. W 2gim pominalem czesc zwiazana z czarodziejem a w 3ciej poprostu utknalem w polowie hehe

Awatar użytkownika
Helevorn
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 23:54
Lokalizacja: Szczecin
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Helevorn » sobota, 17 stycznia 2009, 15:01

1. Piekara - Wszystko o Mordimerze, Świat jest pełen chętnych suk, Przenajświętsza Rzeczpospolita, i ogólnie wszystko co mozna dostac.
2. Grzedowicz - Pan Lodowego Ogrodu 1,2. Popiół i kurz.
3. King - Mroczna wieża 7 tomów.
4. Magdalena Kozak - Nocarz, Renegat, Nikt.
5. Dragonlance - co w łapy wpadnie to czytać (autorow nie pamietam :P)

Miecz prawdy i Piesń Lodu i Ognia bardzo dobre, Jordan mi nie przypadł do gustu.

Marduk
Patrycjusz
Posty: 1599
Rejestracja: poniedziałek, 5 maja 2008, 12:23
Medals: 1
Status:
Offline

ANNORVM IX

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Marduk » sobota, 17 stycznia 2009, 21:43

Konrad
Trójkolorowi, Zielono Biało Czerwoni

Awatar użytkownika
Kasjusz
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 17 stycznia 2009, 17:53
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Kasjusz » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 20:00

1. "Diuna" Franka Herberta - kawał dobrej sf.
2. "Gra Endera" Orsona Scotta - polecam.
3. "Paragraf 22" Josepha Hellera - Dla miłośników paradosku i ironi... po prostu świetna książka.
4. "Ja Klaudiusz" Roberta Gravesa. Ledwo ją skończyłem, miejscami zasypiałem z nudów ;)
5. "Kroniki Amberu" Rogera Zelazny - Bodajże jakieś 10 tomów.

Awatar użytkownika
Nijel
Posty: 732
Rejestracja: środa, 17 września 2008, 21:59
Medals: 3
Status:
Offline

WAR Optio BF3 St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Nijel » poniedziałek, 19 stycznia 2009, 23:10

Gra Endera" Orsona Scotta - polecam - cudowne wręcz ale tylko pierwsza część każda kolejna to porażka

Piekara i jego cykl o Mordimerze - bardzo bardzo fajne polecam

Dragonlance - bardzo fajna saga

Terry Goodkind - 'Miecz prawdy' - nie polecam, chyba, że ktoś lubi czytać jak główny bohater wiecznie obrywa po dupie.

Najbardziej ukochany mój - Terry Pratchett - wszystko polecam jak leci

William King - opowieści o Gotreku i Felixie - wszystko obowiązkowe dla graczy Młotka i nie tylko :)

Nethar
Posty: 49
Rejestracja: środa, 14 maja 2008, 13:20
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Nethar » wtorek, 20 stycznia 2009, 02:53

G. Cook - Czarna Kompania
W. Gibson - Neuromancer, Mona Liza Turbo i inne
D.Edigins - Belgariad ( 5 szt. ), Malorea ( 5 szt. ), Elenium ( 5 szt. ) Tamuli ( 3 szt. )
Forgoten Realms - wszystko co wpadnie w łapki :)
R. Zelazny - wszystko co sie znajdzie
Danikena - wszystko co sie znajdzie :)
popieram TYLKO siebie i Korwina Mikke

Awatar użytkownika
Mezt
Posty: 1431
Rejestracja: wtorek, 2 września 2008, 17:40
Medals: 9
Lokalizacja: Lubliniec
Gender:
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty WAR Pretorianin AION Centurion LOTRO Pretorianin SWTOR Pretorianin
WildStar Legionista Mecenas IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Mezt » wtorek, 20 stycznia 2009, 10:14

Robert Jordan - "Kolo czasu"
George R. R. Martin - "Pieśń Lodu i Ognia"
Jacek Piekara - Cykl o Mordimerze Madderdinie
Franka Herberta - "Diuna" klasyk!
Terry Pratchett - wszystko, podbnie jak Nijel polecam, zwłaszcza cykl o straży.

Amnel wczesniej wymienił Achaję, niestety 1 tom jest super, potem już niestety coraz gorzej. Takie szybkie i lekkie czytadło.
Jakoś nie zauważyłem żeby ktoś wymienił Jarosława Grzędowicza i jego cyklu "Pan Lodowego Ogrodu", takie fantasy przeplatane sf. Dobra lektura którą zresztą polecam.
"You can run, but you'll only die tired."

―Boba Fett

Awatar użytkownika
Malakhai
Posty: 524
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 17:31
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Malakhai » wtorek, 20 stycznia 2009, 12:08

Sluchajcie a moze ktos z was chcialby sie pozbyc tych ksiazek za rozsadna cene bo im zalegaja?

Ja wlasciwie zaczalem od Drgonlanca, super! Mam nadzieje, ze kiedys uda mi sie uzbierac wszystko co wyszlo.

Nijel w 'Mieczu Prawdy' becki jakie zbiera Richard to jeszcze nic w porownaniu do Thomasa Covenanta, ten to dopiero mial przechlapane hehe (PS wlasnie niedawno wyszedl ostatni tom 'Miecza prawdy' mam nadzieje, ze wkoncu wszystko sie ulozy bo on dobry chlopak byl i malo pil : )

Awatar użytkownika
Nijel
Posty: 732
Rejestracja: środa, 17 września 2008, 21:59
Medals: 3
Status:
Offline

WAR Optio BF3 St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Nijel » wtorek, 20 stycznia 2009, 12:47

Mnie osobiście obrzydził Miecz Prawy wiem jak się saga kończy, ale dla mnie coś nie tak z autorem jeśli głównego bohatera zamęcza psychicznie i fizycznie przez kilka tomów. Opisy jego męczarni to 80% oraz 18% normalne i 2% jak niby tak jakiś sukces osiąga, ale tak naprawdę to nie ma sensu. Ale kazdy lubi co lubi..
amnel pisze:Sluchajcie a moze ktos z was chcialby sie pozbyc tych ksiazek za rozsadna cene bo im zalegaja?

Ja wlasciwie zaczalem od Drgonlanca, super! Mam nadzieje, ze kiedys uda mi sie uzbierac wszystko co wyszlo.

Nijel w 'Mieczu Prawdy' becki jakie zbiera Richard to jeszcze nic w porownaniu do Thomasa Covenanta, ten to dopiero mial przechlapane hehe (PS wlasnie niedawno wyszedl ostatni tom 'Miecza prawdy' mam nadzieje, ze wkoncu wszystko sie ulozy bo on dobry chlopak byl i malo pil : )

Awatar użytkownika
Ezin
Patrycjusz
Posty: 1778
Rejestracja: piątek, 26 września 2008, 01:26
Medals: 24
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

ANNORVM IX WAR Legionista AION Optio WoW Legionista BF3 Legionista
SWTOR Legionista GW2 Optio ArcheAge Legionista FF XIV Legionista L2C Trybun
AO Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Ezin » piątek, 23 stycznia 2009, 19:23

tylko sie nie smiac prosze :), chcialbym zaczac sobie czytac lore mlotka, a takze nadrobic troche jesli chodzi o literature dd, fantasy. Od czego zaczac? Licze na szybka pomoc bo jutro cos sobie na droge musze kupic.

Awatar użytkownika
Daneth
Posty: 64
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2008, 10:13
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Daneth » piątek, 23 stycznia 2009, 22:30

erm.... zdaje sie, ze gdzies juz takie pytanie widzialem.... i bylo z roznych stron wiele propozycji... tylko nie pamietam watku... zdaje sie ze moze on lezec gdzies w zamknietej dla ludzi z zewnatrz czesci forum...
Pozdrawiam
Daneth vel Eriond

[ obraz zewnętrzny ]
[ obraz zewnętrzny ]
"quid te non necaverit, certe confirmabit"

Plutonka
Posty: 198
Rejestracja: czwartek, 16 października 2008, 23:39
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Plutonka » poniedziałek, 23 lutego 2009, 21:09

Na zlocie troche gadalam o ksiazkach, napisze tutaj dokladniej o ktorych:

Jose Carlos Somoza

Czytalam wszystkie pozycje i wszyskie mogę polecić przyszlym fanom, z zaznaczeniem, ze nie podchodzą one pod jeden gatunek i znacznie się od siebie różnią.
Moje ulubione:
- Klara i półmrok
- Jaskinia filozofów
- Trzynasta dama
- Zygzak

Somoza pisze książki krwawe oraz przesycone erotyzmem, jednocześnie poruszając bardzo ciekawe problemy - jak np. pytanie o granicę sztuki, czy bawiąc się samą literaturą (Jaskinia filozofów).

Haruki Murakami
W sumie, jak wyżej - też czytałam każdy tytuł i o każdy można mnie pytać. Warto sobie zerknąć na wiki i o nim poczytać, żeby jakoś chronologicznie czytać jego ksiązki. W jego przypadku trudno po prostu wybrać jakąś pozycję, osobiście uważam, że
Przygoda z owcą
będzie odpowiednia.
Powieści Murakamiego generalnie są ksiązkami obyczajowymi, chwilami jednak spotkać się w nich można z elementami realizmu magicznego, lub nawet sci-fi (Koniec świata i Hard-boiled wonderland).
Nieważne jednak do jakiego gatunku sie zaliczają, traktują o samotności we współczesnym świecie, rozumianej nie dosłownie, lecz jako organiczną wręcz niemożność do nawiązania stałych, głebokich relacji miedzyludzkich. Być może brzmi to odstęczająco, ale naprawdę można się w tych utworach zakochać. Nie dadzą nam odpowiedzi o sens życia, ani nie nazwą z dużej litery zjawisk, z którymi i tak spotyka się każdy (jak czynią powieści Coelho, he he he), ale dzięki wspaniałej narracji przeniosą nas w egzotyczne dla nas społeczeństwo, pełne norm i przesądów, z którymi nigdy nie mieliśmy do czynienia oraz pozwolą nam poznać bohaterów, którzy są świetnie skonstruowani.

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Szept » wtorek, 24 lutego 2009, 10:38

i przygodę z Somoza mam zacząć od:
- Zygzak?
S.

Plutonka
Posty: 198
Rejestracja: czwartek, 16 października 2008, 23:39
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Plutonka » wtorek, 24 lutego 2009, 11:19

Zygzak jest 'lekki' - to po prostu thriller, ktory sie fajnie czyta. Takze dobry na poczatek. Za najlepsza pozycje uwazam Klarę i półmrok i ten tytul tez bylby dobrym otwarciem. 'Klara' imho lepiej prezentuje to, na co Somozę stać.

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Szept » wtorek, 24 lutego 2009, 11:31

oki doki to co mówiłaś na zlocie zaintrygowało mnie.
wiec się skusze.
S.

Plutonka
Posty: 198
Rejestracja: czwartek, 16 października 2008, 23:39
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Plutonka » wtorek, 24 lutego 2009, 19:34

Pamietam, ze Ty, Szept, albo Rouland, zadaliscie mi pytanie, co tak wlasciwie niemoralnego jest w ogladaniu obrazow przeszlosci, ktorego podejmuja sie bohaterowie 'Zygzaka'. Nie bardzo sie czulam na silach to tlumaczyc, ale moze to zrobie, zeby zachecic jeszcze bardziej.

'Zygzak' jest thrillerem i mozna go traktowac tylko i wylacznie jako powiesc sensacyjna. Ociera sie jednak takze o pare innych spraw - jedna z nich jest pytanie o granice poznania, czyli po prostu o moralnosc w nauce. Ale mnie osobiscie najbardziej podoba sie jeszcze inna warstwa tego utworu - a mianowicie rozwazania o czasie.

Kiedy fizycy decyduja sie na eksperyment pozwalajacy im 'otwierac' kanal pomiedzy terazniejszoscia i przeszloscia, aby pochwycic jej obraz, wiekszosc z nich jest tym szalenie podekscytowana i nie widzi w tym zadnego problemu. Jedynie jednego z nich wizja ta przeraza. Dlaczego? Swoimi zmyslami jestesmy w stanie doswiadczyc 4 wymiarow - 3 przestrzennych i jednego czasowego. Wszystkie razem pozwalaja nam zaistniec w sensie fizycznym, ale to czas - tylko czas - daje nam mozliwosc zaistnienia jako czlowiek w sensie metafizycznym. To czas jest srodowiskiem, w ktorym przechodzimy cykle nauki, winy oraz kary, w ktorym sie rozwijamy lub degenerujemy - i pod tym wzgledem czas jest święty, natomiast wszelkie proby zlamania jego porzadku sa świętokradztwem.
Ów fizyk, ktory nie zgodzil sie na eksperymenty zauwazyl, ze Bóg nie po to wygnal nas z Raju stawiajac na straży anioły, abyśmy tam wracali. Oczywiście nikt z nas nie doswiadczyl biblijnego Edenu, ale prawie każdy z nas przezyl takie chwile, ktore stanowią nasz własny, intymny Raj, zwykle bardziej nawet pożądany niż ten, w którym mieszkali Adam i Ewa. I nie możemy do nich wracać - przeznaczeniem człowieka jest owe 'raje' budować i tracić, ale nigdy nie możemy ich odzyskać.

Poniewaz czlowieczenstwo zyskujemy dopiero dzieki zaistnieniu w Czasie, nikt z nas nie jest w pelni czlowiekiem w ułamku sekundy. W zwiazku z tym, naukowcy operujacy na najmniejszych stosowanych w fizyce jednostkach, po drugiej stronie 'struny' cząsteczek mogą znalezc wszystko, ale na pewno nie czlowieka.

I to by bylo na tyle.

Awatar użytkownika
Querulous
Posty: 792
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 22:14
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Querulous » środa, 25 lutego 2009, 19:11

Mimo wszystko zacznę od polecenia Trylogii Mrocznego Elfa i Trylogii Doliny Lodowego Wichru* i jeśli się spodoba - dalsze serie dotyczące Drizzta oraz później, Jarla i Artemisa.
Jeśli ktoś lubi świat FR to książki czyta się naprawdę świetnie. Nie jest to coś `ambitnego`, czysta rozrywka ale naprawdę polecam. Kiedyś dostępne z marszu w Empiku teraz trzeba poszperać.

*można zacząć od dowolnej trylogii.

Polecić też mogę cykl książek o Koniaszu autorstwa Miroslava Žambocha.
Naprawdę ciekawa postać chociaż autor zaczynał już odpływać w późniejszych tomikach.

Jako, że niedługo Slayer zawita w WAR to można spróbować przeczytać "Zabójce Trolli" ze świata Warhammera chociaż - jest naprawdę beznadziejna* wg mnie, NIE KUPOWAĆ, pożyczyć jak ktoś ma ;)

* nie mogę się wciągnąć, idzie mi jak krew z nosa

Sexton
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 26 lutego 2009, 04:27
Status:
Offline

Re: biblioteka legionistow...

Post autor: Sexton » czwartek, 26 lutego 2009, 05:22

Polecam "Malazjańską Księgę Poległych" Eriksona. Facet zna się na pisaniu, strategii i militarystyce a dodatkowo stworzył świat pełen intryg, bóstw, magii i heroicznych czynów. Nie brakuje też realistycznych opisów.
Krótko, lepsze od "Koło Czasu", gorsze od "Diuna" :D

1. Herbert (Diuna), Zelazny (Amber + reszta), O.S.Card (Ender +reszta), W. Gibson, G. Cook - Czarna Kompania, Lem ......
2. Erikson, Malazan book of the fallen
3. Jodan, Koło Czasu
4. R. R. Martin
5. Forgotten Realm, ale tylko w po angielsku, bo nasze przekłady są marne.
6. Polska fantastyka: J. Sobota, Kres, Oramus, Parowski itd

Z klasyką się nie dyskutuje, tylko czyta od deski do deski.
Za duzo żeby wszystko wymienić a i mało czasu na rozpakowywanie pudeł z moją i ojca biblioteczką.
Zresztą kiedyś były ine czasy i dostęp do książek był marny. Brało się wszystko co pod ręką i potem selekcjonowało.
Teraz jest dużo pozycji marnych, nastawionych na lekkie jednorazowe czytanie.
Szkoda

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości