Wymiana oleju w samochodzie

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Medals: 24

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Post autor: Maurycy » czwartek, 5 października 2017, 11:52

Wiem, że lepiej byłoby zapytać na motoryzacyjnym forum, ale wolę tu :)

Silnik w moim aucie (z tego co mówił mi mechanik to on tak ma) zżera litr oleju w okresie 2-3 miesięcy. W takim tempie ja w ciągu roku dolewam powiedzmy 4 litry oleju. Pytanie czy jest w ogóle sens okresowo (co te 15k km) wymieniać cały olej, skoro ja ciągle dolewam świeży?
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.
Obrazek

Awatar użytkownika
Xamerith
Warframe St. Legionista
The Division 2 Legionista
Medals: 1

Mecenas IX Kohorty

Re: Wymiana oleju w samochodzie

Post autor: Xamerith » piątek, 6 października 2017, 14:15

Jestem automatykiem, nie mechanikiem, ale też miewam styczność z tematem.
Krótka odpowiedź: Tak.
Dłuższa: Przy wymianie oleju usuwasz też ewentualne zabrudzenia, opiłki, cuda, wianki i pianki które mogły się tam zebrać i pływają sobie w tym oleju. Poza tym olej z wiekiem traci swoje właściwości i bezpiecznie jest zakładać, że ma takie działanie jak olej po upływie czasu od ostatniej wymiany a nie 'coś pośrodku pomiędzy takim a nowym'. Ot, prawo Murphy'ego.
Przypomnę, że funkcją oleju nie jest tylko smarowanie części ruchomych, ale też ich czyszczenie i odprowadzanie nadmiaru ciepła przy tarciu.
Przy czym, w brykach z małym przebiegiem warto zrobić czyszczenie całego układu smarowania (nie polecam metody chałupniczej; niektórzy ludzie mają dziwne pomysły z płynem do mycia naczyń), a po tym zalanie nowego oleju - na tej samej zasadzie co wymiana oleju po pierwszych paru x kilometrów po docieraniu. Wszystko celem wydłużenia żywotności silnika.
Zdania są podzielone czy powinno się to robić w starszych maszynach (bo jednak wtłaczasz coś w system który działał, żeby był czysty - a system czasem działa tylko dlatego, że jest brudny w swój odpowiedni sposób) i w dużej mierze zależy od wieku i przebiegu samochodu. Generalnie, im starsza bryka tym bardziej bym nie ryzykował czyszczenia, ale wymianę oleju co jakiś czas jak najbardziej, choć w takim wypadku będzie to miało mniejszy wpływ na żywotność.
To those at the crossroads of buying or not, I offer my 'nay, wait for that proper review, laddie'.

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Medals: 24

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Post autor: Maurycy » piątek, 6 października 2017, 14:28

Mam rocznik 2004 wiec dość stary. Ale filtr i tak musze wymieniać wiec olej chciał nie chciał też.

A który olej byś polecił mobil1 czy castrol? Uzywam 5w-30. Obecnie mam mobil1

Sent from my iPhone using Tapatalk
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.
Obrazek

Awatar użytkownika
Avarrel
AO St. Legionista
Medals: 2

AO Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Post autor: Avarrel » sobota, 11 listopada 2017, 15:55

Tak jak kolega mówił wyżej wymiany trzeba robić nawet jeśli regularnie dolewasz, ale jeszcze coś dorzucę.

Nie wiem jaki masz samochód ani jakie ma osiągi i jak nim jeździsz, ale przez głupi olej można zniszczyć silnik (wiem z doświadczenia)
Jeżeli lubisz jeździć bardziej agresywnie a zakręty bierzesz bokiem oraz wbijasz silnik na obroty 6-7k to pomyśl nad olejem np 10w60, który w wyższych temperaturach jest gęstszy oraz pamiętaj by poziom był zawsze na max a nawet leciutko ponad. Na zakrętach siła odśrodkowa powoduje ruch oleju w bloku co może spowodować że jeden z cylindrów nie będzie miał dostatecznego smarowania i się najzwyczajniej zatrze i w najlepszy wypadku będą panewki do wymiany.

Nawet jeśli nie jeździsz tak jak ja to nie pozwól by poziom oleju spadł poniżej połowy między minimum a maksimum. Regularne wymiany oleju co 10-15k i filtrów oraz utrzymanie płynów na normalnym poziomie przedłuża żywotność każdego silnika. Jeżeli chcesz by samochód Ci służył a silnik chodził bez usterek to to jest pierwszy krok by go odpowiednio konserwować.

Co do marki oleju się nie wypowiem bo to zależy od gustu. Przede wszystkim pójdź do sklepu i poproś o sprawdzenie rekomendowanego oleju do Twojego samochodu. To jest taki olej jaki zalewa producent samochodu.

zdzich9876
Status:

Post autor: zdzich9876 » środa, 18 listopada 2020, 13:39

Ja tam wymieniam olej wg przeglądu, co 15000 km. Ale moje auto jest na gwarancji jeszcze, więc rządzi się nieco innymi prawami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”