Co po formacie ?

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Takeo
Co-OP Rekrut
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:37
Status:
Offline

Co po formacie ?

Post autor: Takeo » piątek, 24 czerwca 2011, 22:56

Hej. Planuje zrobić kompletny format, bo trochę się tego syfu nazbierało. Jakie programy radzicie zainstalować żeby utrzymać komputer jak najdłużej w dobrej kondycji ? Ogólnie komputer mam dobry ale czasami mi zamula a pamiętam jak śmigał na początku po zakupie :P

Konkretnie po formacie zrobię defragmentacje dysku, zainwestuje w jakiś antywirus (pytanie jaki), zainstaluje najnowsze sterowniki, Service Pack. Co jeszcze radzicie zrobić ?

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Dreghtor » sobota, 25 czerwca 2011, 12:33

Punkt 0 - podział dysku na partycje:
System
Dokumenty
Programy
Gry

Inne zależnie od potrzeb - mogą być osobna na filmy, na torrenty, na muze.

Tuż po formacie jest jedyny moment kiedy można to spokojnie zrobić, a w przyszłości konserwacja i utrzymanie systemu będzie znacznie łatwiejsza.
OP, you can't teach people to have higher standards.
This should be a bumper sticker for the internet.

Athcore
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Athcore » sobota, 25 czerwca 2011, 21:19

sam mam 2 partycje
c - system
d - wszystko inne

po postawieniu systemu zaladowaniu wszystkich aktualnych sterownikow , serwis pakow , antywirusow , zrobilem obraz systemu , w razie zmuly laduje to na dysk c ,
dysk systemowy przy win7 to 50 giga , nowe programy itd instaluje na d

pamiec wirtualna ustawiona na stala wartosc 1.5 x pamiec fizyczna
dysk w raidzie

poki co od premiery siodemki jeszcze nic w systemie nie grzebalem i smiga, a antywirus mam ten microsoftowy, mial byc na test ale jakos juz zostal na dluzej , a z innych to avg albo norton 360

defragmentacji nigdy nie robilem wczesniej niz po pol roku jakos nie widze sensu poki dysk jest po swiezej instalce systemu, a potem to wiadomo wpada cos niecos to sie przydaje

jak wiesz co robisz mozesz tez pogrzebac w biosie zgrac zegary szyn, pamiec , osobiscie nie lubie kiedy cos dziala na ustawieniach default albo auto i ustawiam tak zeby calosc ze soba grala a przetaktowana pamiec nie dlawila sie na cyklach procesora

Awatar użytkownika
Adrathor
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 10:36
Lokalizacja: UK
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Co po formacie ?

Post autor: Adrathor » sobota, 25 czerwca 2011, 22:57

Dokładnie prawie tak jak kolega pisze wyżej.
Partycje możesz stworzyć już przy instalacji win7 - nie musisz się z tym bawić pózniej.
Osobiście mając dyski po 500GB zawsze robię:
1. Partycja systemowa 50-70GB (podstawowe programy instaluje na C:)
- aktualnie używam 60GB SSD więc reszta jak niżej...
2. Partycja D: 250GB (gry, muza itp)
3. partycja E: 250GB jak ktoś woli... ja zawsze tworzę partycje około 200-250GB co ułatwia utrzymanie porządku, przyspiesza ewentualne defragmentacje, czy też naprawy jak już dysk padnie - no i jak padnie Ci jedna partycja to najczęściej pozostałych nie tracisz - ale to rzadkie przypadki... dodatkowe partycje używasz jako magazyn...
4. i tak dalej... jeśli masz więcej dysków... oczywiście to tylko jeden z wielu przykładów - a jest ich tyle ilu użytkowników...

Po dłuższym czasie jak system zamula robisz tylko format c: i albo ładujesz system z obrazu (jeżeli zrobiłeś) albo robisz reinstalkę...

Po reinstalce robisz update, instalujesz podstawy (jak adobe reader, pakiet office, pakiet graficzny, odtwarzacze multimediów itp, wg potrzeb)
Rzadko używane programy instaluję z czasem kiedy przyjdzie potrzeba ich użycia..

Przykładowe programy: (wg upodobań i potrzeb)

Antivir: od lat używam darmowego Avast i nie miałem nigdy problemów, a śmigam po necie i gram.. do tego nie muli systemu... dodatkowo można zainsatlować Adaware z Lavasoft...

Grafika: Adobe Photoshop, Gimp, ACDsee, Corel,

Multimedia: GoM player, FooBar, WinAmp

Internet: Firefox, Chrome, Opera etc..., JDownloader,

Office: MSOffice (word,exel) lub jakieś darmowe odpowiedniki, Adobe
reader,

Narzędzia : EASEUS, PartitionMagic, Nero, AshampoBurning studio,

... i wiele innych... płatnych lub darmowych programów...


P.S. warto żebyś na system przeznaczył szybszy dysk jeżeli masz ich kilka, a system będzie działał szybciej...

Awatar użytkownika
Takeo
Co-OP Rekrut
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:37
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Takeo » niedziela, 26 czerwca 2011, 08:31

Dzięki wszystkim za pomoc. Aktualnie mam 20GB na systemowym dysku i to jest chyba za mało :P Ogólnie dysk 500GB

Awatar użytkownika
Adrathor
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 10:36
Lokalizacja: UK
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Co po formacie ?

Post autor: Adrathor » niedziela, 26 czerwca 2011, 23:28

Takeo pisze:Dzięki wszystkim za pomoc. Aktualnie mam 20GB na systemowym dysku i to jest chyba za mało :P Ogólnie dysk 500GB
...hmm... no jak na win7 20GB to stanowczo za mało...

Awatar użytkownika
Takeo
Co-OP Rekrut
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:37
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Takeo » poniedziałek, 27 czerwca 2011, 22:00

Skąd przekonanie o Win7 ? Jade na XP :)

Dhencools
Posty: 42
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2011, 23:29
Medals: 1
Status:
Offline

TERA Legionista

Re: Co po formacie ?

Post autor: Dhencools » piątek, 1 lipca 2011, 07:03

Może trochę się z odpowiedzią spóźniłem ale napiszę tak . Stwórz partycje około 60-100 GB na system zasada jest prosta im większa tym lepsza a to dlatego , że system niestety potrzebuje luzu to tak jak z zasilaczem. Wydawać by sie mogło ze skoro system ma 3-8 GB lub więcej razem oczywiście z pakietem Office bo wiadomą rzeczą jest ze po pewnym czasie sie zaśmieca to jezeli będziesz miał zrobiony 5-10 krotny zapas bedzie ci szybciej wszystko latało. A co do systemu to uwierz mi proponuję jak kolega Win 7 ale oczywiscie minimum w wersji Profesional ponieważ ten jest już w pełni kompatybilny z programami na win xp, edycja Home była trochę skopana i mogło sie zdarzyć ze jej sie nie chwali a szczególnie osoby , które przesiadły sie na Windę 7. Proponuję najwyższą półkę Ultimate . :) oczywiście jak masz w granicach 4 GB Ramu to wersja 64 Bit. ale powiem tak że robiłem juz ludziom kompy i 64 Bit spokojnie bez sciny lata na 2 GB Ramu przy dwurdzeniowym procku.

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Dreghtor » piątek, 1 lipca 2011, 09:58

Może trochę off-topic, ale:

1.Po co Win7 Ultimate komuś, kto musi mieć 60-100 GB partycje na system "bo po pewnym czasie się zaśmieca"? Moim zdaniem dla ludzi, którzy nie umieją zadbać o OS wystarczy najtańsza wersja.

2. Na starym XP niereinstalowanym od 4 lat mam system na partycji 10GB i połowa z niej leży odłogiem.
Z tego co słyszałem Win7 miał być bardziej racjonalny, ale nawet jeśli jest dwa razy bardziej zasobożerny to partycja 20GB powinna wystarczyć.. ok, 40 GB dla leniwych lub niekumatych, ale 60-100 GB to już chyba wychodzi poza granice Since-Fiction.
OP, you can't teach people to have higher standards.
This should be a bumper sticker for the internet.

Awatar użytkownika
Takeo
Co-OP Rekrut
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:37
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Takeo » piątek, 1 lipca 2011, 12:05

Parametry komputera.

Procesor:
Intel Core i5 750 4 x 2,66 GHz
Pamięć:
4GB DDR3 (2 x 2048 MB)
Dysk twardy:
HDD 500GB SATA II
Karta graficzna:
nVidia GeForce GTS 250 1024MB DDR3
Karta dźwiękowa:
Realtek ALC888B High Definition Audio
Płyta główna:
GA-P55M-UD2 Socket - 1156

Zrobiłem już format i na C dałem 40GB, następnym razem pobawie się z Win7

Dhencools
Posty: 42
Rejestracja: wtorek, 28 czerwca 2011, 23:29
Medals: 1
Status:
Offline

TERA Legionista

Re: Co po formacie ?

Post autor: Dhencools » sobota, 2 lipca 2011, 20:53

Fajna karta ... miałem taką mozna jej zmienic Bios i podnieśc taktowanie conajmniej do GTX 285 ale trzeba troche chłodzenie zmodyfikować.

Co do 100 GB to wiem z doświadczenia że naprawde lata lepiej niż na 40 GB ...

Nie grzeje ci sie za mocno czasami procek na tym sokecie ?

Awatar użytkownika
Takeo
Co-OP Rekrut
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 12:37
Status:
Offline

Re: Co po formacie ?

Post autor: Takeo » niedziela, 3 lipca 2011, 03:40

Ze 2 razy wywaliło mi blue screena i to właśnie teraz po formacie.. a tak to daje rade bezbłednie, w grach wszystko chodzi płynnie na full detalach.

Awatar użytkownika
Adrathor
Posty: 235
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 10:36
Lokalizacja: UK
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Co po formacie ?

Post autor: Adrathor » poniedziałek, 4 lipca 2011, 12:46

Dreghtor pisze:Może trochę off-topic, ale:

1.Po co Win7 Ultimate komuś, kto musi mieć 60-100 GB partycje na system "bo po pewnym czasie się zaśmieca"? Moim zdaniem dla ludzi, którzy nie umieją zadbać o OS wystarczy najtańsza wersja.

2. Na starym XP niereinstalowanym od 4 lat mam system na partycji 10GB i połowa z niej leży odłogiem.
Z tego co słyszałem Win7 miał być bardziej racjonalny, ale nawet jeśli jest dwa razy bardziej zasobożerny to partycja 20GB powinna wystarczyć.. ok, 40 GB dla leniwych lub niekumatych, ale 60-100 GB to już chyba wychodzi poza granice Since-Fiction.

Kwestia tego kto i jak organizuje swój system. Jak dla mnie przy ilości programów które używam (nie mówię o grach) to 20GB stanowczo za mało. Świerzo postawiony system z aktualizacjami i programami użytkowymi zajmuje w moim przypadku 40GB więc... Jeżeli na systemowej trzymasz goły system to być może 10GB Ci wystarczy... Dla osób, które nie lubią się bawić w porządki itp, a chcą najzwyczajniej w świecie używać kompa bez zagłębiania się w szczegóły systemu itp - lepiej jest zakładać większe partycje systemowe niż 10GB...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości