Monitorowanie pracy podzezpolów naszego komputera

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Barlu » niedziela, 11 kwietnia 2010, 12:12

Programy monitorowania parametrów naszego sprzętu.
Mają za zadanie monitorować prace naszego komputera, oraz pokazywać szczegółowe informacja dotyczące jego podzespołów.

  • Pierwszym najbardziej znanym programem jest CPUz
    Program możecie ściągnąć ze strony producenta:

    http://www.cpuid.com/cpuz.php

    Najprościej ściągnąć program klikając na pierwszy link po lewo gdyż jest to wersja z instalatorem po angielsku.

    Dzięki niemu możemy zobaczyć dokładne dane procesora, płyty głównej, pamięci ram, oraz karty graficznej, oraz wszystkie najważniejsze ustawienia wymienionych powyżej podzespołów. Tutaj drobna uwaga w nowszych procesorach mamy funkcje oszczędzania energii i zarządzania wydajnością. Jeżeli nie wyłączymy tych funkcji program poda nam nie prawdziwe dane, które ulegają zmianie w zależności obciążania procesora. Procesor w systemie nie pracuje ze swoją maksymalną częstotliwością gdy nie ma takiej potrzeby.

    Bardziej rozbudowana wersja programu CPUz nosi nazwę: EVGA E-LEET TUNING UTILITY niestety jest to wersja dostępna jedynie dla posiadaczy płyt głównym marki EVGA warunkiem otrzymania linka do najnowszej wersji jest zarejestrowanie jej na stronie producenta, płyta musi mięć jeden z czterech chipsetów: X58, P55, H57, H55. Jak kogoś interesuje ta wersja, a nie posiada płyty głównej EVGA to może poszukać starszej wersji tego programu opatrzonej numerkiem 1.06.3 nie wszystkie opcje będą dostępne ale program będzie chodził.

    Kolejnym programem jest GUP-z
    Program możemy ściągnąć ze strony producenta:

    http://www.techpowerup.com/gpuz/

    Dzięki temu skromnemu programikowi mamy dostęp do wszystkich danych naszej karty jest to najlepszy program do wyświetlania jej parametrów nie ma znaczenia jakiej karty używacie.
    Czy to będzie Nvidia czy ATI czy inny producent nie ma to znaczenia.

Programy do pomiaru temperatury procesora:

Programy monitorujące wszystkie parametry:

HWmonitor http://www.cpuid.com/hwmonitor.php
Całkiem ciekawy program, podaje napięcia, prędkości oborotowe wnetylatorów, temperatury podzespołów. Wersja darmowa mniej rozbudowana niż wersja PRO.
Jeżeli chodzi o pomiar napięcia to nie liczmy na dokładność wskazań programu, najlepszym i nie zawodnym narzędziem jest multimetr. Oczywiście trzeba wiedzieć gdzie przyłożyć końcówki pomiarowe miernika ( o tym dowiecie się w innym artykule ). Nie używam tego programu gdyż napięcia mierzę przy pomocy miernika.

Awatar użytkownika
Cryangel
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 02:00
Lokalizacja: Dublin
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Cryangel » niedziela, 11 kwietnia 2010, 17:06

Świetny artykuł :)
Może dodam od siebie, że przy testowaniu temperatur waszych lokomotyw przydają się programy do smażenia podzespołów.
Dwa, które ja najczęściej używam to:
- Prime 95 (w połączeniu z Real Temp) do męczenia procesora oraz
- Fur Mark (w połączeniu z GPU-Z) do zadręczania karty graficznej.
Prime 95 będzie wam niezbędny jeśli będziecie używać Real Temp do stres testowania temperatury/czujników na procesorze.
Linki do opisu Prime 95: http://www.techpowerup.com/realtemp/
Link do downloadu: http://www.techpowerup.com/downloads/ i w polu Search wpisać Real Temp.
Link do Fur Mark: http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Barlu » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 00:02

Te programy o których piszesz służą do testowania nie do monitorowania.

Programy do testowania chciałem opisać w innym temacie.
Tak samo zrobię z programami do OC.

I będzie tego znacznie więcej.


P.S
Link do Prime 95 jest błędny. Znam jeszcze kilka ale jak już pisałem opiszę w innym temacie.

Jak używasz Fur Marka to do czego GPU-z jest ci potrzebny, skoro w Fur Marku można włączyć wyświetlanie loga temperatury na ładnym wykresie ?
Chyba że do sprawdzania ustawień Gpu. To tak :).

A do katowania wszystkiego w całości to OCCT Power Supply Test z wszystkimi ustawieniami na max ;> Jak nic się nie wywali po godzinie lub nie spali to jest stabilnie ;>.

Znajdę chwilę to napisze artykulik o wszystkich programach, których używam. A jest trochę tego:

Awatar użytkownika
Cryangel
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 02:00
Lokalizacja: Dublin
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Cryangel » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 01:41

Barlu pisze:Te programy o których piszesz służą do testowania nie do monitorowania.
tak właśnie napisałem:
Cryangel pisze:programy do smażenia podzespołów.
Podałem te programy bo z pewnością się przyda informacja, której każdy "monitor" :P temperatur będzie szukał. Zazwyczaj chcemy sprawdzić jak się temperatury klarują przy obciążeniu sprzetu a te programy właśnie do tego służą.
Barlu pisze:Link do Prime 95 jest błędny.
Podałem link do programu, którego używam, który bezboleśnie integruje się z Real Temp i jest sugerowany przez samych twórców Real Temp.
Barlu pisze:Jak używasz Fur Marka to do czego GPU-z jest ci potrzebny skoro w Fur Marku można włączyć wyświetlanie loga temperatury na ładnym wykresie ?
GPU-Z (który Ty również sugerujesz) można zintegrować z Fur Markiem tak by wyświetlał także inne informacje o karcie jak np. prędkość GPU czy pamięci karty. Ponadto GPU-Z wyświetla wiele innych informacji, których nie da się monitorować za pomocą Fur Marka (ale głęboko wierzę, że jesteś tego świadom bardziej niż ja).
Barlu pisze:Programy do testowania chciałem opisać w innym temacie.
Tak samo zrobię z programami do OC.
Dlatego tylko krótko wspomniałem niektóre programy, które uważam za niejako symbianty do programów, które opisałeś w swoim poście.
Jestem świadom, że o podkręcaniu i tuningu masz z pewnością o niebo większą wiedzę niż ja kiedykolwiek będę miał. Nie mam intencji ani kwestionować Twojej wiedzy ani wdawać się w merytoryczną polemikę bo z pewnością na tym polu byłbym wielkim przegranym.
Z niecierpliwością czekam na kolejne Twoje artykuły, szczególnie, że element podkręcania w dużym stopniu będzie wykorzystany w jednym z moich projektów do którego mnie szeryfy w pracy skierowali.

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Barlu » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 13:15

Żebyś czasem się nie przeraził ile tego jest :> A ile czasu zajmuje zrobienie wszystkich możliwych testów :> jeszcze pomnożyć przez liczbę ustawień :>.

Tak wygląda mój pulpit z kilkoma monitorami ( stan bezczynności ):

[img]http://img163.imageshack.us/img163/8969/pulpitww.th.jpg[/img]

Dałem linka z wersją pomniejszoną klikając w niego jest możliwość powiększenia do prawdziwych rozmiarów. ( Niektórym nie zmieści się całość na monitorze ).

Tam na dole mam skróty do wszystkich programów które używam przy sprawdzaniu stabilności i wydajności.

Jak na razie czasu brak Musze wreszcie recenzje budy skończyć, a muszę jeszcze "fotek" trochę popstrykać ;>

A na czym ma polegać ten projekt ?

Awatar użytkownika
Cryangel
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 02:00
Lokalizacja: Dublin
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Cryangel » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 14:51

Aż miło popatrzeć :)
A projekt o którym piszę to w skrócie optymalizacja platformy (digital signage) sprzętowo/programowej do operowania w wysokotemperaturowym środowisku.
Chodzi o taką optymalizację konfiguracji sprzętu i oprogramowania by śmigała w krajach gdzie temperatury sięgają powyżej 50 stopni (głównie Araby się tak smażą).
Póki co to się zapoznaję z tematem stabilności sprzętu, pasywnym/aktywnym chłodzeniem, optymalizacją cyfrowego playbacku itp. Dopiero potem będę jarał wszystko w piekarnikach :D

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Barlu » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 17:18

Jak ma być chłodno to pasywne odpada bo ciężar i wymiary pasywnych elementów przy takich temperaturach będą ważyć drugie tyle co sam komputer :), nie wspominając o wymiarach :>. Złota zasada nie schłodzisz mniej niż temperatura czynnika chłodzącego. Więc jeżeli będzie to powietrze zaciągane z zewnątrz to schłodzisz tylko do temperatury otaczającego powietrza.

Awatar użytkownika
Cryangel
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 8 marca 2010, 02:00
Lokalizacja: Dublin
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Monitorowanie pracy podzezpol

Post autor: Cryangel » poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 17:27

Ilość czynników jakie będę musiał wziąść pod uwagę mnie teraz przeraża. Ale lubię takie wyzwania. Zazwyczaj jest z tego niezły ubaw gdy już wszystko łapiesz :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości