VPN dla urządzeń mobilnych w publicznej sieci WiFi

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Jaroczaro
Pretorianin
Co-OP Optio
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 3 stycznia 2016, 12:56
Medals: 15
Gender:
Status:
Offline

RO Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

VPN dla urządzeń mobilnych w publicznej sieci WiFi

Post autor: Jaroczaro » wtorek, 28 listopada 2017, 10:58

Ostatnio sporo szumu wywołał fakt złamania zabezpieczeń sieci WiFi. Zacząłem z tego powodu szukać w jaki sposób można się zabezpieczyć korzystając z publicznych sieci WiFi.
W ramach ciekawostek podaję, że firma odpowiedzialna za stworzenie przeglądarki internetowej Opera, stworzyła darmową aplikację VPN na urządzenia mobilne Opera VPN Obsługa jest bardzo prosta i po jednym przyciśnięciu jesteśmy w sieci VPN. VPN obsługuje kanadyjska firma SurfEasy tu jest link do privacy policy
Do tej pory VPN był wbudowany tylko w przeglądarkę Opera i tylko ruch z przeglądarki był kierowany przez VPN. Aplikacja mobilna dodaje konfigurację VPN do urządzenia mobilnego i dzięki temu cały ruch jest przekierowany przez VPN. Dodatkowym bonusem jest możliwość ustawienia konkretnego regionu, z którego chcemy się łączyć.

Jeszcze nie przeanalizowałem dokładnie warunków polityki prywatności tej firmy ale śmiem twierdzić, że i tak będzie to lepsze rozwiązanie niż łączenie się w publicznych WiFi bezpośrednio.

Może ktoś podzieli się swoimi przemyśleniami na temat polityki tej firmy i czy można jej zaufać?

Innym rozwiązaniem jest postawienie u siebie w domu serwera VPN (np pfSense z open VPN) jednak niesie to za sobą pewne ograniczenia bo download na urządzeniu mobilnym =< upload w internecie domowym. Kolega coś takiego zrobił w postaci maszyny wirtualnej na swoim komputerze z Windows ale on ma światłowody. Ja z moją biedną neostradą nie uzyskałbym warunków pozwalających na komfortową pracę.

Awatar użytkownika
Bruner
Co-OP Legionista
Posty: 1610
Rejestracja: wtorek, 16 listopada 2010, 14:33
Medals: 25
Lokalizacja: Grod Kraka
Gender:
Status:
Offline

GW2 St. Legionista ArcheAge Legionista ESO Optio eSport St. Legionista L2C Legionista
BD Legionista AO Legionista D2 Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: VPN dla urządzeń mobilnych w publicznej sieci WiFi

Post autor: Bruner » sobota, 6 stycznia 2018, 20:19

Dzieki za tipa.
Ogolnie bardzo zadko korzystam z publicznych WiFi, a jezeli juz to tylko do przegladania stron. Ale fakt, jak ktos czesto uzywa publicznego i do tego chce korzystac z poczty/bankowosci to rozwiazanie jest calkiem zasadne :).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości