Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Edgarth
Patrycjusz
Posty: 1665
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2012, 17:57
Medals: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista SWTOR Weteran GW2 Optio ArcheAge Optio FF XIV St. Legionista
Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Edgarth » środa, 10 września 2014, 13:27

Przy przerzucaniu ArcheAge na ssdka stwierdziłem że mi się nie zmieści co wymusiło na mnie szukanie sposobu na zwolnienie na nim miejsca. Pomijam tu mainstremowe pomysły jak oczyszczanie dysku, usuwanie folderu temp, cc cleaner

pierwsze pobrałem sobie programik SpaceSniffer, za pomocą którego przeskanowałem swój dysk c (czyli ssdka) od razu rzuciły się w oczy dwa pliki pagefile.sys i hiberfil.sys po 8gb każdy

1.hiberfil.sys to plik hibernacji możemy ją wyłączyć jeśli uważamy że nie jest nam potrzebna, lub zmniejszyć rozmiar pliku

- uruchamiamy cmd z prawami administratora,
- aby wyłączyć wpisujemy "powercfg.exe /hibernate off" (można tak też włączyć tą funkcję zamiast off, on ),
- aby zmniejszyć rozmiar pliku "powercfg -h -size XX" gdzie xx do rozmiar procentowo (2gb powinno wam spokojnie wystarczyć)

2.pagefile.sys to pamięć wirtualna w skrócie potrzebna w razie gdyby wam brakło ramu. Plik zajmuje od 100 do 150% waszego ramu gdy posiadamy 16gb i więcej nie jest wymagany, ryzyko przepełnienia naszej pamięci jest praktycznie równe 0.
W przypadku posiadania mniejszej ilości ramu , możemy przerzucić plik na inny dysk aby nie zaśmiecał nam ssd

- wchodzimy w zaawansowane ustawienia naszego systemu, ikonka komputerka-> PPM -> właściwości-> lista po lewej "zaawansowane ustawienia systemu",
- tabelka wydajność, klikamy "ustawienia",
- przechodzimy do zaawansowane -> pamięć wirtualna klikamy "zmień"
- odznaczamy opcję "automatycznie zarządzaj...",
- zaznaczmy nasz ssd (w moim przypadku dysk c), klikamy "Bez pliku stronicowania i "ustaw" po prawej stronie,
- teraz jeśli chcemy przenieś ten plik na inny dysk, zaznaczamy daną partycję, klikamy "rozmiar kontrolowany przez system" i "ustaw",
-ważne aby NIE zaznaczyć "automatycznie zarządzaj rozmiarem...", bo windows sam wróci do wcześniejszych ustawień,
- teraz tylko 3x ok w pootwieranych okienkach, będzie wymagany restart komputera,


w ten oto sposób w 10 min mam 16gb więcej miejsca na ssd

Zapraszam do komentowania i podzielenia się waszymi sposobami na więcej miejsca.

a ja lecę pobierać AA ;D
“A pessimist is a person who has had to listen to too many optimists.”
―Don Marquis
Masz za dobre serce, z niektórymi nie warto.―Hakuka

Awatar użytkownika
Neraki
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 31 lipca 2014, 10:22
Medals: 1
Lokalizacja: Kraków
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

ArcheAge Legionista

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Neraki » środa, 10 września 2014, 13:58

Edgarth pisze:
Zapraszam do komentowania i podzielenia się waszymi sposobami na więcej miejsca.
;D
Mój sposób kupic nowy dysk ^^

A tak serio to niezłe sam musze sprawdzić swoje ssd bo czasem miejsca brakuje.

Awatar użytkownika
Andarist
Posty: 2722
Rejestracja: środa, 8 lipca 2009, 11:05
Medals: 13
Lokalizacja: Szczecin
Status:
Offline

AION Legionista TERA Centurion WoT Legionista SWTOR Legionista FF XIV Legionista
Skyforge Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Andarist » czwartek, 11 września 2014, 15:37

Kiedyś w tym temacie popełniłem post o dyskach ssd...
Na szybko i dla przypomnienia aby podnieść żywotność urządzenia: na dysku ssd wyłączamy defragmentację, indeksowanie i uruchamiamy od czasu do czasu funkcję TRIM. Część sterowników do dysków ssd odpala to automatycznie ale można wymusić ręcznie z programu zarządzającego dyskiem np dla dysków firmy Samsung - Samsung Magician
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." -Albert Einstein

Canni
Patrycjusz
Posty: 175
Rejestracja: piątek, 11 listopada 2011, 23:37
Lokalizacja: Kielce
Status:
Offline

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Canni » czwartek, 11 września 2014, 16:44

Trochę dziwne ze page file.sys i hiberbile.sys miałeś jeszcze na ssd, każdy kto ma dysk ssd powinien po instalacji nowego systemu plik wymiany ustawić na inna partycje, lub jak ma się dużo ramu to w ramie wirtualny dysk wydzielic na plik wymiany, hibernacje wyłączyć itp. W ten sposób oszczędzamy ilość cykli odczyt/zapis na ssd czyli przedłuża my jego żywotność.

Awatar użytkownika
Edgarth
Patrycjusz
Posty: 1665
Rejestracja: środa, 11 kwietnia 2012, 17:57
Medals: 12
Lokalizacja: Rzeszów
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista SWTOR Weteran GW2 Optio ArcheAge Optio FF XIV St. Legionista
Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Edgarth » czwartek, 11 września 2014, 17:51

Canni pisze:Trochę dziwne ze page file.sys i hiberbile.sys miałeś jeszcze na ssd, każdy kto ma dysk ssd powinien po instalacji nowego systemu plik wymiany ustawić na inna partycje, lub jak ma się dużo ramu to w ramie wirtualny dysk wydzielic na plik wymiany, hibernacje wyłączyć itp. W ten sposób oszczędzamy ilość cykli odczyt/zapis na ssd czyli przedłuża my jego żywotność.
każdy kto się tym interesuje, a że się nie interesowałem to miałem, mogę tu się z tobą założyć że znaczna część normalnych użytkowników nie ma pojęcia o plikach wymiany i hibernacji
“A pessimist is a person who has had to listen to too many optimists.”
―Don Marquis
Masz za dobre serce, z niektórymi nie warto.―Hakuka

Canni
Patrycjusz
Posty: 175
Rejestracja: piątek, 11 listopada 2011, 23:37
Lokalizacja: Kielce
Status:
Offline

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Canni » czwartek, 11 września 2014, 20:02

Oczywiście masz racje ze maly odsetek ludzi wie o tym a takze jak poprawnie skonfigurowac taki dysk :). Niestety duzo ludzi popełnia błąd myśląc ze wystarczy włożyć dysk ssd do PC lub laptopa i po sprawie a po jakimś czasie dysk pada :(. Mozna w necie znaleźć informacje na ten temat bez problemu. Chyba z tego poradnika skorzystałem przy swoim ssd http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... -3230.html

Mefi
Posty: 14
Rejestracja: środa, 24 września 2014, 14:11
Gender:
Status:
Offline

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Mefi » czwartek, 25 września 2014, 23:29

Bardzo przydatny temat dzięki temu wiem że źle używam swój ssd. Własnie wszystko zmieniam według instrukcji. A teraz pytanko duża różnice widać na dysku ssd grając w archeage ?

Athcore
Status:
Offline

Re: Więcej miejsca na SSD/dysku systemowym

Post autor: Athcore » wtorek, 19 maja 2015, 00:57

Edgarth pisze:2.pagefile.sys to pamięć wirtualna w skrócie potrzebna w razie gdyby wam brakło ramu. Plik zajmuje od 100 do 150% waszego ramu gdy posiadamy 16gb i więcej nie jest wymagany, ryzyko przepełnienia naszej pamięci jest praktycznie równe 0.
W przypadku posiadania mniejszej ilości ramu , możemy przerzucić plik na inny dysk aby nie zaśmiecał nam ssd

ogolnie przydatny poradnik , czasem moze zapobiec krwiozerczej frustracji :p

, z punktem drugim bym sie nie zgodzil , lepiej miec nawet 2-4 giga pagefile.sys na ssd niz 20 na innym dysku , w przypadku pliku stronicowania jest traktowany jako bufor/dodatkowy ram wiec im wolniejszy dysk tym wolniej nam sie te dane beda wczytywaly , przyklad - skokowe doczytywanie tekstur lokacji itp

aha jesli ktos uzywa autocada (3dmaxa nie jestem pewien czy na 100% ) jednak do prawidlowego (nawet jesli system ma 16 giga ramu) dzialania wymagany jest jakikolwiek plik stronicowania , dla spokoju 0,5 gb

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości