Nasze własne M4

Informacje o craftingu i budowaniu.

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin

Awatar użytkownika
Hauva
Posty: 1466
Rejestracja: poniedziałek, 14 lutego 2011, 08:07
Medals: 9
Lokalizacja: Kraków
Gender:
Status:
Offline

SWTOR St. Legionista GW2 Optio ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Nasze własne M4

Post autor: Hauva » środa, 28 listopada 2012, 16:30

DOMKI


SŁOWEM WSTĘPU:

Czym był by sandbox bez możliwości wybudowania swojego własnego domku?
ArcheAge oczywiście umożliwia nam wybudowanie swojego własnego domu a nawet całego gospodarstwa. Dodatkowo w przeciwieństwie do innych MMO, nie są to miejsca instancjonowane które obejrzeć możemy tylko my i wybrani przez nas znajomi. Nasz wymarzony dom budujemy w otwartym świecie, gdzie każdy przejeżdżający obok wędrowiec może je podziwiać i zazdrościć.


RODZAJE DOMÓW:

Podstawową rzeczą o jakiej musimy zadecydować przed wyborem naszych ciepłych czterech kątów jest styl architektoniczny. Mamy tu do wyboru dwa style, które znacząco różnią się od siebie:
- europejski

[ obraz zewnętrzny ]

- orientalny

[ obraz zewnętrzny ]

Kiedy już zadecydujemy o tym która ogólna stylistyka bardziej nam odpowiada, przechodzimy do dalszego planowania. Tutaj niestety już w grę zaczynają wchodzić różnice cenowe które nie są małe.
W zależności od naszych potrzeb możemy wybudować:
- zwykły dom w którym miło spędzimy czas odpoczywając przed kolejnymi wyprawami,
- atelier, czyli pracownię w której będziemy mogli spełnić się artstycznie,
- magazyn w którym możemy składować nadmiar naszych ciężko zebranych surowców,
- schronienie do którego będzie można uciec przed nieuniknioną walką ze zbliżającym się przeciwnikiem,
- dodatkowo istnieje możliwość wybudowania domku pod wynajem. Gra ma mieć zaimplementowane opcje, dzięki którym ustalona przez nas kwota będzie automatycznie pobierana od lokatora.
Dom przez nas postawiony nie musi służyć jedynie nam. Gra umożliwia nam tworzenie swego rodzaju rodzin, czyli osób które wraz z nami będą mogły zamieszkiwać naszą posiadłość.
Wiemy już do czego ma służyć nasza nowa przestrzeń życiowa więc zajrzyjmy do naszej sakwy i zadecydujmy o rozmiarach naszej inwestycji. Domy można budować w trzech rozmiarach:
- mały (9 wersji kolorystycznych)

[ obraz zewnętrzny ]

- średni (9 wersji kolorystycznych)

[ obraz zewnętrzny ]

- deluxe (3 wersje kolorystyczne)

[ obraz zewnętrzny ]

Kolorystyka naszego domu niestety nie zależy w pełni od nas. Gotowe schematy które kupujemy u odpowiednich sprzedawców mają już wbudowane zestawy barw, podzielonych na trzy składowe części domu:
- elewacja
- dach
- drzwi i okna
Jest jeszcze jedna kwestia która po części decyduje o wyglądzie naszego domu. Mowa tutaj o terenie na jakim budujemy. Istnieją miejsca gdzie domy można stawiać na palach na wodzie. Można więc podejrzewać że jest i więcej takich rozwiązań i smaczków.

[ obraz zewnętrzny ]

[ obraz zewnętrzny ]


GDZIE MOŻNA BUDOWAĆ I JAKIE PONOSIMY RYZYKO?

Sandbox sandboxem, ale nie może być tak by każdy stawiał chałupę na dziko gdzie popadnie. Istnieją wybrane lokacje w których można budować swe gospodarstwa.

[ obraz zewnętrzny ]

Możliwe lokacje z których możemy korzystać to:
- na północnych kontynentach w promieniu 250 metrów od centrum kontrolowanego przez nas terytorium,
- na południowych kontynentach w specjalnych strefach mieszkalnych oznaczonych domkami na mapie. Nie wszystkie strefy są takie same. Niektóre mogą pomieścić kilka domków inne nawet 200. Im bliżej głównych miast i stolic tym te miejsca są pojemniejsze, natomiast im głębiej się zapuścimy w dzikie tereny, tym mniej domków będzie można budować.

Oczywiście nic nie jest trwałe i darmowe.
Dom który wybudujemy na południowych kontynentach jest opodatkowany i musimy regularnie płacić czynsz. Jeśli nie zadbamy o rachunki to nasza siedziba przepadnie i ktoś będzie mógł podkupić nam miejsce. Opłaty są uzależnione od miejsca w którym postawimy dom. Im bliżej miast tym podatek większy.
Północne terytoria nie są tak restrykcyjne pod względem opłat. W końcu żeby tam budować musimy kontrolować dany teren. Lub musimy uzyskać pozwolenie od zaprzyjaźnionej ekspedycji która daną lokacją zarządza. W tym wypadku opłata zależy od dobrego humoru władcy. Jednak tutaj nie tyle koszt finansowy jest problemem co ryzyko związane z utraceniem kontroli nad danym terytorium. Wtedy nasz dom przepada.
W jednej i drugiej wersji opłaty są naliczane raz na jeden lub dwa tygodnie, a urzędowe upomnienia i ponaglenia przychodzą do nas wcześniej za pomocą poczty.
Jest jednak nadzieja dla tych co popadli w finansową niełaskę lub przez ich dom przebiegło stado wrogich graczy. Kiedy utracimy dom zostaje on nam odesłany pocztą i jedyne co tak naprawdę tracimy to miejsce w którym był wybudowany.


BUDOWANIE DOMU:

- zakup plany domu w sklepie.
- wybierz miejsce i postaw fundamenty. Na tym etapie można ustalić położenie domu oraz można obracać fundamentami tak by był ustawiony w odpowiadającym nam kierunku. Każdy dom ma wokoło teren o promieniu uzależnionym od wielkości domu który jest naszym bezpiecznym terytorium. Tutaj nikt nam nic nie ukradnie. Pole to nie może się nanosić na pola innych domostw, i jest to współczynnik który ustala odległości minimalne między kolejnymi gospodarstwami.
- czas na surowce. Transportując surowce łączysz je w paczki po 100. Najprostszy domek wymaga 2 paczek drewna i 2 paczek kamienia. Czyli w sumie 400 surowców. Większe domy wymagają nawet po kilka tysięcy i dodatkowo wymagają jeszcze stali. Oczywiście koszt planów jest także większy wraz z metrażem jaki chcemy posiadać. Dobrze jest poprosić znajomych o pomoc ponieważ transport samemu może zająć trochę czasu.
- dom wybudowany? No to czas go upiększyć.


DEKORATORNIA I PLANOWANIE PRZESTRZENI.

Zewnętrzny wygląd domku mamy już za sobą, więc każdy może go podziwiać przejeżdżając obok na swoim osiołku załadowanym surowcami. A co jeśli chcemy kogoś zaprosić do środka? Lub też po prostu jesteśmy domorosłymi projektantami wnętrz? Nie ma żadnego problemu. Umeblowanie naszego ciepłego gniazdka to tylko kwestia naszych własnych preferencji, dostępnej gotówki i składników. Gdy to mamy pod ręką wystarczy wybrać z dostępnych modeli mebli i poustawiać je jak nam się podoba.

[ obraz zewnętrzny ]

[ obraz zewnętrzny ]

[ obraz zewnętrzny ]

Gdyby postawienie samego domu oraz jego umeblowanie kogoś nie zaspokajało, to teren w około też możemy zagospodarować jak nam się podoba. Czy to będzie zagroda dla trzody, pole uprawne, czy też ogród zaprojektowany wedle zasad feng shui. Mamy tu pełne pole do popisu ograniczone jedynie naszą własną wyobraźnią. Roślin które możemy posadzić na odgrodzonych płotkami działkach jest tak wiele, że każdy miłośnik projektowania przestrzeni znajdzie coś dla siebie. Alejka ogrodzona żywopłotem, czy też zielnik dla naszego alchemicznego zaplecza, a może cały las? Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią ilością czasu by wszystko systematycznie podlewać i pielęgnować, to w tym świecie będziemy mogli w dużej mierze zaspokoić nasze marzenia o rajskim ogrodzie.

[ obraz zewnętrzny ]


NA KONIEC O ZAMKACH

Tutaj tylko krótkie wyjaśnienie. Nie mylcie zamków z wielkimi twierdzami jako osobnymi budowlami w których można mieszkać. Połączcie w wyobraźni kilka, kilkanaście, kilkaset domostw w jedną wieś czy też miasto. Obudujcie to murem obronnym z bramami, basztami, działami, okienkami strzelniczymi. Może dwa kręgi murów, zewnętrzny i wewnętrzny? W formie okręgu, a może gwiazdy?

[ obraz zewnętrzny ]

Gra oferuje nam plany segmentów murów i ich składowych którymi możemy obudować nasze wsie tworząc z nich prawdziwe twierdze.

Artykuł w miarę możliwości i pojawiania się nowych informacji będzie oczywiście rozwijany.

Zablokowany

Wróć do „Crafting i budownictwo”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość