Warden

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Zych
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 20 listopada 2010, 19:07
Status:
Offline

Warden

Post autor: Zych » środa, 8 grudnia 2010, 09:23

Co sądzicie o tej klasie? Wiem, ze jest kilku wardenów w kinie i chciałbym prosić o rady jak grać i czy w ogóle czy warto.

Co mi się rzuca w oczy po 30 levelach grania tą klasą.

Sety medium sa dla DPSów. Warden teoretycznie jest tankiem, więc ciężko zebrac fajny set do tankowania. Dopóki leveluje to każdy agi się przydaje, ale generalnie to w jakimś celu ta klasa została stworzona.

I tu się nasuwa drugie spostrzeżenie. Okej, mam sporo self heali aoe, całkiem mocnych, burst dps też bywa nieżły, szczególnie jak wejdą krytyki. Natomiast zawze guard będzie lepszym tankiem, a champ lepszym DPSem. Po jaki grzyb jest ta klasa w ogóle? Skili do skutecznego sciągania aggro - brak. Warden's taunt nie jest wystarczająco skuteczny, przynajmniej tak mi się wydaje.

Mocna zaleta to taka, że jest zbalansowana pod względem przeżywalności i szybkości zabjania. W sumie to do 30go lvla nie zdarzyło mi się zginąć jeszcze ani razu, a można przyjąć na klatę dwie elitki i wyjść z tego żywym (swoją drogą im więcej przeciwników tym większa przeżywalność ze względu na selfheale aoe;-). Gra się dobrze solo, ale nie po to się płaci abonament w mmo żeby grac samemu. Sam to sobie mogę pograć w single player crpg.

Czy w ogóle opłaca się jechac ta klasą do endgame i starać się być tam przydatnym? Pograłem chwilę wszystkimi klasami i wydaje mi się że spokojnie mógłbym pograć też champem, runekeeperem, kapitanem, ewentualnie hunterem. Może lepiej zrobić czary mary i zostać którąś z tych klas żeby być w przyszłości przydatniejszym.


edit:
Jeszcze co zauważyłem ciekawego w tej klasie to duża ilość aoe "ToTów" (taunt over time;-) zdejmujących trochę aggro w czasie z każdego członka felouszipa. Może to byc przydatne w przypadku kiedy tankowany mob zerwie się z MT. Nie leci wtedy na healera czy DPSa, a jest szansa, ze przyklei się do wardena. Tyle, że z drugiej strony jak się tankowany mob urywa to leci do tego kto mu to aggro urwał, bo przeaggrował nawet MT.

Awatar użytkownika
Ballarum
Posty: 3966
Rejestracja: sobota, 25 września 2010, 12:50
Medals: 12
Lokalizacja: Gdańsk/Carrigaline
Gender:
Status:
Offline

LOTRO St. Legionista SWTOR Trybun GW2 Trybun WildStar Optio ArcheAge Legionista
Uczestnik zlotów IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Warden

Post autor: Ballarum » środa, 8 grudnia 2010, 18:26

Nie pomoge ci z Wardenem ja gdzies sie zatrzymałem na 16 lvl kiedys tam i zaprzestałem dlaszego rozwoju tej postaci. Według mnie sa dwie opcje grania wardenem - albo jestes bardzo dobry albo jestes ........ Dobry warden potrafi trzymac aggro tak jak tank kwestia jest tylko znalezienie kombinacji gambitów.

Awatar użytkownika
Heymdall
Posty: 105
Rejestracja: sobota, 12 czerwca 2010, 14:32
Status:
Offline

Re: Warden

Post autor: Heymdall » czwartek, 9 grudnia 2010, 07:11

A co mam sądzić ? mając w odwodzie 65 lvl guardiana (typowa puszka do obijania) przeszedłem na wardena - i skoro trzymam się twardo tej klasy po wbiciu 65 lvl, to coś w tym musi być. Jak w każdej grze, był też i kryzys - coś pomiędzy 35 a 47 lvl nie pasowało mi - warden w tym przedziale specjalnie nie błyszczał - co do przeżywalności jest super, ale cała reszta ..
Jakoś jednak przetrwałem nudny okres u teraz mam duuuużą satysfakcję z gry.
Faktycznie, im więcej wrogów, tym lepiej. Aczkolwiek bez przesady - jak każda klasa, jest śmiertelny (chociażby gra przeciwko kilkunastu przeciwnikom ze stunem jest już mało urokliwa).
Co do tankowania - zupełnie inny styl gry niż grd - warden potrzebuje CZASU. Zresztą, wciąż uczę się nowych nawyków na zbieranie aggro. Nie ma nic na zawołanie, ale jak już się rozkręci, to jakoś idzie. Sam do dziś mam trudności z przebiciem się przez naszych czołowych speców od dps.
Co do przydatności - jeśli chodzi o kite'owanie, świetnie sprawdza się jako off-tank. Dobrze zbiera całe tałatajstwo, odciążajac main tanka.W drużynie z grd nigdy nie mam ambicji main tanka. Znam swoje miejsce w szeregu i po walce z samym sobą pogodziłem się z tym. Kwestia akceptacji nowej roli. Naucz się, póki nie dostanie 4-5 elementowych gambitów rezygnować z funkcji main tanka. Póki co, nie ma wtedy nic specjalnego.
Żeby było śmiesznie: obecnie i tak łażę w buildzie dps i nie przejmuję się układem traitów, jak idę na nieco lżejsze 3 os. insty.

Awatar użytkownika
Zuglub
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 16 lipca 2010, 18:32
Lokalizacja: Tarnów/Kraków
Status:
Offline

Re: Warden

Post autor: Zuglub » czwartek, 9 grudnia 2010, 07:30

heymdall pisze:.W drużynie z grd nigdy nie mam ambicji main tanka. Znam swoje miejsce w szeregu i po walce z samym sobą pogodziłem się z tym. Kwestia akceptacji nowej roli.
Bardzo mocne słowa jak na osobę o pochodzeniu Tatarskim :]

Co do Zycha - jeżeli będziemy Ci mówili na instancjach, że "Budujesz agro" to znaczy, że osiągnąłeś poziom Heymdalla :)

Z moim obserwacji wynika, że warden bardzo ładnie spisuje się na instach jako off-tank, jak już napisał Heymdall bardzo dobrze się w tej roli sprawuje. Inna sprawa, że często potrzeba połączenia guard-guard a nie guard-warden... np na DN czy innym BG nie widziałem nigdy aby ktoś brał wardenów...

Pozdrawiam serdecznie
"Say hello to my little friend"

Amarris
Posty: 351
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 10:50
Status:
Offline

Re: Warden

Post autor: Amarris » czwartek, 9 grudnia 2010, 12:29

Z pkt widzenia 65 lvl Wardena, uważam że warden to też tank. Ale... (flame shield on) dla ludzi myślących. W tankowaniu wardenem liczy się planowanie, trzeba zaplanować 1-2 gambity w przód co będziemy robić. (self heal, taunt, ToT, buff). Jeżeli to opanujesz to jesteś praktycznie nieśmiertelny.

My (wardeni) nie mamy porządnego force taunta (defiant chalange się nie liczy), więc walka polega na budowaniu aggro (3-1) dla single mobów, (3-2) albo (3-1-2-3-2) dla grup, a potem transfer aggro z team do siebie (2-3-2-3 albo 2-3-2-3-2). Tak jak już wcześniej napisano, jeżeli jest w fellow guarian i chce tankować, należy mu pozwolić. Nie przebijemy jego force taunta. Co najwyżej jak sie skończy jego force taunt wszystkie moby rzucą sie na nas i jak healer jest nieogarnięty to padniemy :)

W podobnie z "Huntardami" i Championami i Lm-ami. Jak zaczną od swoich najbardziej damage-ujacych skilli, agro złapiemy po 3-4 sek. Jeżeli dadzą 3 sek spokoju (zaczną normalny dps) to nie ma problemu z trzymaniem aggro.

Na niskich levalach warden to męka, nie mamy porządnego dps/heala/tauna.
Warden tak naprawdę daje satysfakcję po 50 lvl, wtedy chyba dostajemy pierwsze 5 gambitowe kombinacje i powinniśmy już mieć skończone masteries.

Na 65 lvl jesteśmy jedyną z niewielu postaci potrafiącą solować szkołę albo GB Maze (do pierwszego bossa). Nie ma problemu z solowaniem CD / URU/ Bogbereth albo nawet Rift, jedyny problem to ograniczenie czasowe.

Z własnej praktyki wiem ze nie zaczepiam już grupek mobów mniejszych niż 4 osobowe. Po prostu taka walka jest nudna :P. W większych potyczek i tak wychodzę na full morale, i może 50% powera (self heal + kradniecie powera FTW).
DN czy innym BG nie widziałem nigdy aby ktoś brał wardenów...
"Maintankowałem " DN, da się i daje to sporo satysfakcji. Na BG wardenem jeszcze nie byłem (za dużo chętnych), ale warden jest tam przydatną postacią. Na Durczescie (korupcje i kolejne dupsko do clave), gauntlecie ze względu na Conviction. Bliżniaki to ranged dps, conv albo spore melee dps w zależności od doboru traitów. Na LT jest brany główne jako DPS.

Jeżeli chodzi o osoby która maintankują na BG wardenem to polecam podglądać WAROTHa jak się pojawi na globallff.


PS. ToT to treat ovet time, ale to twój treat. Do transfetu służy dance of war i Conviction (4 i 5 gambitowy skill)
PPS. Jak masz jakieś pytanie to służę pomocą IG

I na koniec zdanie bardzo dobrze opisujące wardena: "Wardens are like cats. They enjoy your company but don't really need you around."

Awatar użytkownika
Maurycy
Co-OP Legionista
Posty: 3538
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 11:00
Medals: 28
Lokalizacja: Wrocław
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista LOTRO Optio SWTOR Dekurion ESO Trybun Gwiazda Azury
eSport Optio MU Legend Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Warden

Post autor: Maurycy » czwartek, 9 grudnia 2010, 13:15

Amarris pisze: My (wardeni) nie mamy porządnego force taunta (defiant chalange się nie liczy), więc walka polega na budowaniu aggro (3-1) dla single mobów, (3-2) albo (3-1-2-3-2) dla grup, a potem transfer aggro z team do siebie (2-3-2-3 albo 2-3-2-3-2).
tak piszesz cyframi a każdy może mieć inaczej skille ułożone na pasku :P
jak mniemam ty masz fist shield spear? (ja np. mam fist spear shield)
Zwycięstwo nie wymaga tłumaczenia, porażka na nie nie pozwala.

Amarris
Posty: 351
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 10:50
Status:
Offline

Re: Warden

Post autor: Amarris » czwartek, 9 grudnia 2010, 13:36

Masz rację :)

Piszę 1-2-3 bo (o ile dobrze pamiętam) w takiej kolejności sie je zdobywa podczas levelowania i tak podaje 90% poradników. I niestety z racji wieku nie pamiętam wszystkich nazw gambitów. :)

1. spear
2. shield
3. fist :)

Zych
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 20 listopada 2010, 19:07
Status:
Offline

Re: Warden

Post autor: Zych » czwartek, 9 grudnia 2010, 16:52

Też używam spear, shield, fist ;-)

No marudził nie będę, pogram sobie nim do 65 i zobaczymy. pewnie i tak jakiegoś alta zacznę robić jak to mam w zwyczaju ;-)

A co do threat transferu to jest też trzyelementowy do tego afair. 2-3-2 ;]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klasy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości