Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Tu możesz porozmawiać na tematy dotyczące WoW'a.

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy WoW

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista
Medals: 25

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty
Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » wtorek, 12 lutego 2019, 06:54

Patrząc na aktualną sytuacje otaczającą naszą ulubioną grę, wszyscy doskonale widzimy że nad tytułem zbierają się czarne chmury. Od dłuższego czasu dzieją się złe i bardzo złe rzeczy:
- od miesięcy nasila się konflikt na linii Blizzard - Activision na wielu płaszczyznach
- ze studia odeszli praktycznie wszyscy założycieli oraz inne "legendarne" osoby związane z marką WoW
- katastrofalny marketingowo odbiór najnowszego Blizzconu 2018 (Blizzard został wielokrotnie wybuczany i wygwizdany na własnej imprezie - NIE TYLKO z powodu mobilnego Diablo!)
- wersja 8.0 została wydana ewidentnie niedopracowana - również wspieram prześmiewczą nazwę BETA For Azeroth
- niepokojące ruchy w sklepie; ostatnimi czasy pojawiają się zadziwiające ilości płatnych mountów (czy to przygotowanie do czegoś większego)
- generalnie jakość kontentu w kolejnych dodatkach jest coraz słabsza, jest go coraz mniej i jest coraz płytszy
- całe masy osób, które rezygnują z gry... albo takie, które obiecały wrócić, ale nie wróciły
- odwrót zatwardziałych YouTube'rów i streamer'ówod tytułu... nawet taki "hardkor" jak Nexos od dłuższego czasu deklaruje się, że przestanie nagrywać WoW'a (z którego żyje od kilku lat)

Co do zaplanowanego na "wczesną jesień" Classica nie mam absolutnie żadnych obaw... słuchając szalonego ryku radości na Blizzconie 2017 i czytające entuzjastyczne materiały wydanie to będzie sukcesem na 120%. Owszem, dla wielu osób będzie to powrót zbyt trudny - nikt nie ukrywa, że Vanilla jest trudna, długa, upierdliwa i uciążliwa (choćby z tego powodu, że praktycznie przez 99% levelowania biega się piechotą). Nie mam żadnych wątpliwości że w pierwszych tygodniach/miesiącach serwery będą pękać w szwach, ale rzeczywistość zweryfikuje faktyczne chęci i nastawienie graczy!

To jednak tylko takie małe odstępstwo, mały promyk słońca... osobiście martwię się o przyszłość "głównej linii"... wiem, że brak optymizmu nie jest budujący jednak mam ogromne obawy, czy (biorąc pod uwagę rzeczy z 1. akapitu) jeszcze kiedykolwiek zostanie wydany "dobry dodatek"... w to, że zostanie on wydany nie wątpię - ponieważ mimo wszystko jest to w obecnym modelu finansowania jedyny sposób aby "coś zarobić"... jednak jakie są szanse, że wybije się on na top? osobiście czekam na tegoroczny Blizzcon 2019, gdzie powinna być pierwsza zapowiedź i trailer dodatku (biorąc pod uwagę, że zachowany zostanie około 2-letni cykl wydawniczy, jak do tej pory) - wówczas będzie można wysnuć pierwsze wnioski, w którą stronę to zmierza...

Jest jeden port, do którego nie chcę, żeby ten statek płynął... choć jest coraz więcej wskazówek, że wydawca obrał taki właśnie kurs... ten port nazywa się FREE-TO-PLAY (osobiście będzie to dla mnie ostatni gwóźdź do trumny tego zacnego tytułu)... niemniej w tej chwili czekamy na rozwój wydarzeń i wydanie - zapowiadanego jako rewolucyjny patcha 8.2, oby się sprawdziło bo nadziei na to we mnie jest mało... coraz mniej...
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » wtorek, 12 lutego 2019, 16:37

Jeszcze sprzed chwili, taki kwiatek do ogródka:

https://www.purepc.pl/rozrywka/szykuja_ ... n_blizzard

przy takiej redukcji kosztów i reorganizacjach ktoś jeszcze "wierzy" w dobry dodatek ??

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

jeszcze kolejne smutne fakty:

https://mmorpg.org.pl/news/zobacz/blizz ... e-zaufanie
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 lutego 2019, 23:16 przez Yeleana, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Gwalch
Pretorianin
Senator
Crowfall Centurion
Medals: 14
Kontakt:

Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX WAR Pretorianin Aion Pretorianin WoW Trybun
SWTOR Pretorianin WildStar Centurion GW2 Weteran BD Legionista AO Legionista
Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Gwalch » wtorek, 12 lutego 2019, 21:31

Nie zdziwiłbym się, gdyby BoA było ostatnim pełnoprawnym dodatkiem do WoW-a. Nie zdziwiłbym się też, gdyby nagle w WoW-ie pojawiły się lootboxy itp. bajery. Zobaczymy, co dziś na conference callu powiedzą.

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » wtorek, 12 lutego 2019, 23:23

pierwsze doniesienia:

https://www.mmorpg.com/news/activision- ... 1000051486

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zna się ktoś na analizie sprawozdań finansowych? Ja jedyne co pamiętam z afer to, ze straty są w nawiasach (taki odpowiednik minusa - może łatwo powstać przy kserowaniu):

https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... bles-2.pdf

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze jeden artykuł:

https://www.mmorpg.com/news/blizzard-pr ... 1000051487

zadziwiające, że można zwolnić aż 800 osób "administracji"....
Obrazek

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz
Medals: 5

WoW Optio SWTOR Weteran WildStar St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » środa, 13 lutego 2019, 17:53

Moim zdaniem trochę przesadzasz :)

Gra nigdy nie przejdzie na f2p. NIGDY. Ciągle w wowa gra parę milionów ludzi i lepiej żeby oni płacili co miesiąc. Gdyby gra spadła poniżej 200k to może byłyby jakieś ruchy, ale raczej nie.

Co do dodatku - problem jest taki, że ten dodatek robili ludzie którzy robili WoDa, bo legioniści robią już 9.0. BfA jest niedopracowane, to oczywiste. Błędy były popełnione już na etapie planowania np. azerite armorów, czy "prunowania" klas. Żeby była jasność, nie lubię azeritre armorów, nie lubię faktu, że nie ma talentów na 115 lvl, że wchodząc na 116 czuje się o połowę słabszy niż w legionie. Co lubię? Rajdy. i Uldir i teraz BfD są genialne. Reasumując dodatek wystartował słabo, ale nie jest tragicznie. Można grać czekając na zmiany w 8.2.

Mounty w sklepie - normalna sprawa. Nic oburzającego. Firma ma swoich inwestorów, którzy oczekują kasy na koniec roku więc, blizz pchnął parę mountów, za kasę aby podbudować zyski. Czy pochwalam to? Nie, wolałbym aby każdy mount był dostępny w grze, ale czy rozumiem ich myślenie? Tak.

Classic - moim zdaniem to będzie klapa. Dużo ludzi na start, będzie na pewno bo ludzie będą chcieli zobaczyć co i jak kiedyś bywało. Połowa z tych osób odpadnie przed lvl 10. Do lvl 60 wyleveluje jakieś 10% graczy. A rajdy zobaczy może jakiś 1%, trochę więcej może na pvp, ale dalej uważam, że będzie to klapa totalna. Pamiętajcie o jednym kiedy vanilla startowała to większość z nas chodziła do podstawówki lub liceum. Mieliśmy pierdyliad godzin do wsadzenia w tą grę. A teraz? Większość z nas pracuje, jakieś żony, dzieci. Ja cieszę się, że mam 3 wieczory w tygodniu na raidowanie. A pamiętajcie, że nowych graczy w WoWie jest jak na lekarstwo, a młodzież nie kręci granie w nowoczesnego wowa to jak myślicie co powiedzą jak zobaczą classica? Nawet 5 lvl nie wbiliby. A wisienką na torcie jest fakt, że to będzie płatna gra, a nie darmowy serwer gdzieś w piwnicy u jakiegoś nerda.

Blizconn 2019 nie da ci żadnej sensownej informacji - przypomnij sobie ogłoszenie o bfa w 2017 roku :) miał być ogień i super dodatek :D

Co do redukcji etatów które nastąpiły wczoraj. Każda firma przez takie etapy przechodzi. Każdy kto prcuje/pracował w dużym corpo wie jak to wygląda. Czasami trzeba pozbyć się "balastu" (może strasznie to brzmi, bo chodzi o pracę, życie tych osób, ale tak to jest postrzegane w "wyższej szarży". Kto dostał wypowiedzenie? Nie-developerzy. Obsługa klientów i inne systemy. Po obcięciu tych osób Blizz ogłosił, że w każdy projekt, który teraz prowadzą chcą dodać po około 20% devsów więcej. Jak się to odbije na jakości gry? Może właśnie na plus. Pamiętajcie, że skończyli rozwijać np. HotSa więc moga spokojnie obciąć ludzi zajmujących się np. obsługą graczy itp.

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » środa, 13 lutego 2019, 18:11

Blizzcon 2019 da odpowiedź "czy" dodatek w ogóle będzie... nie jestem jedyną osobą, która wątpi w jego powstanie ;)

grać niby można (mi też się podoba)... ale gdzie są Ci wszyscy którzy mieli wrócić i czemu kolejni wciąż odchodzą? jak to powiedział ktoś dziś na czacie "jeśli top streamerzy uciekli od WoWa, bo wyszedł Apex to źle się dzieje"
Obrazek

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

WoW Optio SWTOR Weteran WildStar St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » środa, 13 lutego 2019, 18:45

Tobie się podoba, mnie się podoba, I tak jeszcze pare milionów osób. Niektórym się nie podoba więc odchodzą i nie wracają. Top streamerzy też się zmieniają, odchodzi Nexos ;) czy ktoś tam, ale masz Preacha, MethodHosh itp. Kolejny dodatek na 100% będzie. kasa musi się zgadzać :D

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz
Medals: 1

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » piątek, 15 lutego 2019, 17:05

Ja poproszę w następnym dodatku brak M+ który IMO zepsuł raidowanie kompletnie (ewentualnie dungeony 10 osobowe niech będą).

Make Raiding Great Again!
RIP max camera distance 20/07/2016

https://i.imgur.com/sQVcynC.jpg

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » piątek, 15 lutego 2019, 18:27

akurat M+ to taki fajny "mini-rajd" dla osób co nie mają kilka godzin.... przecież nawet jak wiesz jak mechaniki działają i nie ma wipe, to zrobienie całego rajdu trwa około 2-3 godzin... a M+ ma dużo mniejsze wymagania czasowe, a wcale nie jest prostsze od pewnego momentu :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » piątek, 15 lutego 2019, 19:17

M+ zostanie na zawsze. Dopóki daje 15 ilvl mniej niż mythic raid nie mam z tym problemu. Gdyby tylko zlikwidowali Warroging i Titanforging, albo chociaż capneli go na warforge+5, titanforge+10 od tego co robisz. Ech.

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » piątek, 15 lutego 2019, 22:30

Nie zauważyłem co jest fajnego w M+, keystone jak w Diablo, a jednak to nie jest gra w którą bym chciał grac. No wlasnie nie powinno byc TW w M+, ew ze skrzynki.

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » sobota, 16 lutego 2019, 09:52

to jest fajne, że nie każdy ma 3 godziny wolnego czasu w kupie a też chciałby mieć coś, co stanowi wyzwanie :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » sobota, 16 lutego 2019, 19:39

Yeleana pisze:
sobota, 16 lutego 2019, 09:52
to jest fajne, że nie każdy ma 3 godziny wolnego czasu w kupie a też chciałby mieć coś, co stanowi wyzwanie :D
To niech sobie stanowi wyzwanie, ale bez nagród przez które później się nie ma spota na raid bo ktoś sobie natrzaskał ilvl na czymś co mi kompletnie nie sprawia frajdy. Sorry ale jednak wolałem jak się robiło hc dungeony aby później iść na normal raid, a teraz jednak jest wymagane aby robić hc, potem mythic a potem jeszcze mythic+ i w tym momencie już mi się nawet raidować nie chce (bo spędziłem x godzin na trybie gry który mnie usypia).

Serio lepsze były challenge mode w MoP

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » niedziela, 17 lutego 2019, 10:48

Wszystko zależy o jakim poziomie raidowania mówimy. Jeżeli grasz w gildiach top 100 to może rzeczywiście trzeba farmić M+ w kółko licząc na jakiegoś proca raz na sto lat. Ja obecnie jestem 4/9M i na m+ nie mam czasu. Robię jeden (po weekly) czasami dwa w tygodniu. Obecnie mam prawie ilvl 410. Kolega, który robi non stop m+, ma obecnie 412. Czyli całe polowanie na forge dało mu +2 ilvl. Jeżeli te +2ilvl decyduje w twojej gildii o miejscu na raidzie a nie np. umiejętności to pewnie grasz w topowej gildii i można było się tego spodziewać.

EDIT: Co do wcześniejszego trybu, dungi hc, normal raid, etc. Zobacz jaki to popieprzony system. W ciągu 1 tygodnia! wszystkie dungi stają się nieużyteczne i przestarzałe. Cała kopa contentu w 1 tydzień staje się czymś czego nikt nie chce robić. Logujesz się tylko w dni raidowe i nic więcej nie robisz. A co z ludzmi, którzy nie rajdują? Nie możesz zapomnieć, że wowa finansują casuale! A nie te kilkanaście procent grających rajdy czy te KILKA procent robiących mythic. Zresztą fajna dyskusja ostatnio była na oficjalnym forum gdzie CM dyskutował z graczami o warforgach i titanforgach. Polecam https://blue.mmo-champion.com/topic/110 ... -me-upset/

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » niedziela, 17 lutego 2019, 15:24

Dla casuali przecież jest LFR xD Czy dungeony były bezużyteczne po tygodniu, nie zgodzę się, plus był taki ze nie chciało się zygać już na sam widok loading screena xD Nie no w sumie racja, zła gildia zmusza ludzi do stawania na głowie...

Jeszcze dobrze by było jak zbieranie AP było by na konto aby można było sensownie grac altami, nie wiem jak teraz jest ale cały ten azerite system na starcie to był rak - itemy z PVP potrzebowały mniejszego lvl naszyjnika etc. Ech nakombinowali się niepotrzebnie, IMO lepszy był system gearowania w WOTLK gdzie się zbierało marki z tygodniowym capem...

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » niedziela, 17 lutego 2019, 17:02

Tak piszesz, że nie do końca rozumiem. Robiłeś jeszcze hc dungi po niebieskie itemy kiedy miałeś już raidowy gear z normala? Bo ja nie robiłem. A komentarz o gildii też nie jasny. Jeżeli gildia daje takie wymogi to albo je spełniasz albo idziesz do innej gildii.

Całe to AP obecnie to jakiś chory system. Chciałbym poznać człowieka, który wysłuchał tego pomysłu i powiedział: "To będzie genialne!". W legionie chociaż każdy punkt coś tam dawał, a teraz oprócz mikro przyrostu secenday statów na necu pozwala ci odblokować skille które już miałeś wcześniej :D A do tego pamiętajmy o UNIKALNYCH skillach i procach które tak urozmaicają grę i zmieniają gameplay. Kolejna wtopa to klasy. Żeby developer na start dodatku mówił, że parę klas jest gównianych i nie da się nimi grać, ale naprawimy to w 8.1! po czym w 8.1 zmieniają tylko wartości aby mocniej biło/leczyło. Bomba.

Ciekawi mnie co 8.2 zmieni. Tzn. coś już tam wiemy, ale czekam na ptr zobaczyć czy to w ogóle ma jakieś nogi i głowę. I jeżeli będzie to dobre to pytanie brzmi, nie dało się tak od początku? :(

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » niedziela, 17 lutego 2019, 18:21

No mi chodziło właśnie o taką gildię co się zarzekali że nie będzie trzeba farmić M+ aby raidować, ale później jak już skład wybierano to jednak pierwszeństwo miały osoby które robią M+ ciągle, no cóż miałem pecha jak zazwyczaj xD. Tak w wotlk sie robiło hc dla marek, RAZ dziennie i było przyjemnie. Za to w CATA hc dungeony (na początku) były dość wymagające bo trzeba było grać taktycznie co mi się bardziej podobało niż M+.

Co do 8.2 to ja zbyt dużych nadziei nie mam, tym bardziej że mnie wkurzyło to jak Jaina jest ostatnim bossem w obecnym raidzie, ale nie można jej zabić :( BS jakich mało

No cóż, nic nie trwa wiecznie...

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » poniedziałek, 18 lutego 2019, 06:34

ja przypuszczam, ze ten dodatek rozwiąże problemy Sylwi, która tak bardzo nie chce być WC... pewnie ktoś ją zlikwiduje w geście dobroci :D ciekawe, czy 9.0 naprawdę będzie "o voidzie" :D nie wiem czemu, ale takie mam skojarzenia po tym 2-bossowym mini-rajdzie (poza tym o Voidzie jeszcze nic większego nie było)
Obrazek

Awatar użytkownika
Alexeht
Patrycjusz

WoW St. Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Alexeht » poniedziałek, 18 lutego 2019, 14:27

Jak Sylvanas ma zginąć to niech zabierze ze sobą przynajmniej psa z alliance, ale szczerze Jaina powinna umrzeć.

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » poniedziałek, 18 lutego 2019, 15:05

jeszcze będzie okazja... Kil'Jadena też się dwa razy zabijało :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Stanis
AO Legionista
Medals: 7

ANNORVM IX AION Legionista WoW Legionista GW2 Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Stanis » piątek, 22 lutego 2019, 08:36

Włączę się do dyskusji, chociaż jestem na "urlopie" od WoW'a. Mam podobne odczucia jak Alexeht.

Posłużę się przykładem Matherlode, czy jak tam się to pisze. Timing w M+, a na pustej przestrzeni tak nadziubdziane pakami mobów, żeby omijać wszystkie z rougiem na plecach. Gdzie sens, gdzie logika?
-Gdybyś mógł wybrać jedną z nadprzyrodzonych mocy, co byś wybrał?
-Zabrzmi jak zżynka z Biblii, ale zamiana wody w wino :)

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » sobota, 23 lutego 2019, 10:59

Hmmm. M+ to specyficzna bestia, masz się wyrobić w czasie ale też nie możesz skipnąć wszystkich mobów. Do Motherloada są różne podejscia. Zabić przed 1 bossem jak najwięcej mobów, potem dobić na ścieżce do 2 i 3 boosa, a potem skipowac (bez rogue, raczej tank puluje all i pada, reszta spokojnie przebiega.). ALBO iść normalnie, zabijać tylko to co jest po drodze i też masz 100%. Trash trzeba bić i tak i tak. Twój zarzut jest taki troche meh. Gdybyś powiedział, że za dużo dali mechanik na trashu, do tego pamiętajmy jeszcze affix infested, że nie dało się zergować, to bym ci przyklasnął. Timer każdej insty jest dopasowany do ilości mobów w tej inście.

Awatar użytkownika
Madi
Patrycjusz
Medals: 4

ANNORVM IX BD Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Madi » czwartek, 18 kwietnia 2019, 09:00

M+, kilka poziomów trudności tego samego rajdu i LFR to rak.

Awatar użytkownika
Tsura
Patrycjusz

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Tsura » wtorek, 23 kwietnia 2019, 18:20

Madi pisze:
czwartek, 18 kwietnia 2019, 09:00
M+, kilka poziomów trudności tego samego rajdu i LFR to rak.
A dlaczego?

Awatar użytkownika
Yeleana
AO Centurion
LoA Legionista

Przyszłosć WOW'a (9.0 +)

Post autor: Yeleana » środa, 25 września 2019, 17:49

Najnowsze filmiki na zakończenie 8.2.5 napawają mnie specyficznym niepokojem... nie wiem co sądzić o tym, że Alliance i Horda tak mocno się zbratali... czyżby wreszczie nastał sielski spokój i nie będzie potrzeby tworzyć WoW'a 9.0??

Filmiki są piękne i można je znaleźć np. na WowHead... dajcie znać, co wy myślicie - podyskutujmy!
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja - World of Warcraft”