WoW Vanilla

Tu możesz porozmawiać na tematy dotyczące WoW'a.

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy WoW

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » piątek, 24 maja 2019, 13:43

Czekam i nie mogę się doczekać... ściana mądrego tekstu
Obrazek

Awatar użytkownika
Gerdhard
Posty: 8326
Rejestracja: piątek, 2 maja 2008, 08:46
Medals: 34
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX AoC Legionista WAR Centurion
AION Centurion WoW Pretorianin LOTRO Pretorianin SWTOR Trybun WildStar Trybun
L2C Legionista Sekcja FE Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Gerdhard » piątek, 24 maja 2019, 18:56

@Seven tego mi właśnie brakuje 40 ludzi w rajdzie gdzie każdy na gildie wklada każdy na swój sposób to gra na dłuuugie wieczory :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Falka
Posty: 502
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2008, 18:33
Lokalizacja: Mansfield
Gender:
Status:
Offline

WoW Vanilla

Post autor: Falka » piątek, 24 maja 2019, 21:29

A ja nadal bede glosil niepoprawne politycznie przekonanie, ze to wszystko (no moze wiekszosc z tego, o czym pisal Seven) da sie zrobic i w BfA. Kwestia nastawienia.

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » piątek, 24 maja 2019, 22:28

Falka da się. To tylko gra. Można się umówić że przez trzy godziny stoimy i się nie ruszamy. A jutro od 20 do 22 spamujemy spację i kto wyżej skoczy... No i da się zrobić Vanille z BfA. Jak zrobisz sektę a nie Guildię. I narzucisz mnóstwo ograniczeń i zakazów do których wszyscy będą musieli się stosować. Wtedy będziesz tylko Ty i Twoi wyznawcy. Bo reszta mając do dyspozycji narzędzia które doszły w latach ewolucji i wcale nie uważam że wszystkie były dobre, do tego obniżanie poziomu trudności i na siłę wymyślane cross realm LFG itp aby tylko dopasować się do graczy którzy grają w inne tytuły bo jest łatwiej i na ludzie i ... bezosobowo! A to nie Vanilla! I tyle w tym temacie.
A okazja czyni złodzieja, a cukierek kusi. Nie masz szans uzyskać funkcjonalności i przygody którą daje 1.12
Możesz próbować, ale ludzie zawsze będą wykorzystywać okazje żeby Twój honorowy kodeks naginać. Aż pójdą w swoją stronę tak jak tego ich od kilku dodatków WoW nauczył. Bezimienna gra i bezosobowa się zrobiła.
Vanilla jest po to żeby zapewnić czyste nie skażone narzędzie jakim była podstawka. Oni wiedzą ile czasu ją pisali. I jak dopracowali. A ostatnie dodatki to w porównaniu do podstawy to zwykła kpina i taka komercja i konformizm że aż serce boli. Ale kasa... Tylko że... TO NIE DZIAŁA! Zobaczyli ilu graczy tracą. I jakich graczy. Potem usłyszeli głosy i postanowili wskrzesić Vanillę. Też dla kasy. Tylko pozbawili ją wad które zabiły duszę WoWa właśnie ograniczając swoje działania typowe pod publikę.
Czytałem od roku fora zagraniczne. Ilu to się wyśmiewało że to nie ma sensu i buractwo wracać do tego w tych czasach.
A teraz czytam i słucham że ci którzy tak szczekali publicznie wyznają że coś w tym jest... Że to inne doznania niż ta masówka oklepana na codzień, że jeszcze raz nagrali komentarz bo tamten był dobry ale zbyt płytki po 4 dniach gry, że jest coś o czym muszą nam powiedzieć i to jest dziwne, bo się nie spodziewali...
Także Falka nie zbierzesz dwóch tysięcy ludzi którzy stworzą Ci mikroklimat Vanilli. Taką podróbę. Bo ewolucja i zmiany dokonane na WoWie na to nie pozwolą. I bardzo dobrze. To temat rzeka jak rozwija się relacja kilku guildi i konkurencja i łączenie się i wchłanianie mniejszych przez większe. Zupełni inny mechanizm niż ten znany obecnie. Blizz nie chce robić Classica dla esportu i wyścigu szczurów. Od tego ma BfA. A nie wiedząc jak to naprawić musiał posunąć się do projektu Vanilla.
To nie armia Altów. Zero pomocy w czymkolwiek od Maina. Zasoby, Gold, lvl. Teraz łykasz poty i elixiry i nie zastanawiasz się. Poczekaj za 2 miesiące ;) Sprzedać? Czy łyknąć. Oczywiście będą zaraz 60lvl wbite na farmie i tak samo jak szybko wbili tak samo szybko ich przygoda się skończy. BO podstawka daje niesamowite przeżycie którego nie można doświadczyć w obecnym trybie. Po pierwsze jak chcesz teraz od zera robić postać to jesteś sam. TO masz na zawołanie pomoc. Zasoby, gear, mounty, no wszystko. Nie czujesz że spodnie +5agi dają Ci zajebistego kopa! A 10 staminy to już nieśmiertelność w porównaniu do 2 staminy. W 1.12 to czuć. TO daje niesamowite poczucie wartości każdego dropa. I motywuje do kolejnej wyprawy. I sprawia że zasypiasz z uśmiechem bo wbiłeś dziś pół lvl! Albo masz total +30 int! I jutro życie będzie prostsze. Poza tym Dungeony. Czasami sam chodziłem się przejść po starych śmieciach. Bo je uwielbiałem.

Gerdhard, no zanim przeniosłem się na BL to całe Acc było Ally :D Dopiero wtedy Blizz zrobił nam też reroll na Horde.
Po obu stronach frakcji były fajne guildie. I to nie tylko nastawione na progress ale też na PvP i na eksplorację, poza tym wiesz że jest trudno zaczynać od zera. A tylko w ten sposób da się zbudować to coś niepowtarzalnego czego Blizz nas potem nieświadomie pozbawił. Długie wieczory powiadasz... Pamiętam do dziś SmSy o 2 w nocy: Wstawaj. Smoki w Azshara! i widzisz jak się ludzie po kolei logują. I aby szybciej bo ktoś nas uprzedzi. A teraz World Boss klepany raz po raz... CO to jest World Boss... Kpina! Uwierzcie że gra daje wiele jak się chce z tego korzystać. Wiele osób spróbuje i wiele odpadnie bo nie rozumieją takiej rozgrywki albo nie chcą się lub nie umieją wgryźć w fabułę i sens, tylko tak powierzchownie jak kolejny tytuł "przejść grę". Vanilla nie jest dla nich. Koniec kropka. Powstaje coraz więcej tytułów które robią z graczy zwykłych konsumentów. Taki jest model biznesowy współczesnego rynku gier MMO. SErwery upadają, ludzie sięgają po inny tytuł i tak w kółko. Tu ma być inaczej. MA powstać odpowiednik Community na obraz tego jakie było przez pierwsze dwa lata. Nie każdy to zrozumie. Dlatego Classic będzie dzielił abonament z BfA i kolejnymi dodatkami. Na razie w miarę dostępu do informacji będzie można wybrać jakiś serwer i jego typ. Możemy razem levelwoać ale żeby razem rajdować to potrzebujemy czegoś więcej niż mamy teraz. I nie chodzi o zasoby ludzkie. Tylko o podejście. A to się będzie budowało właśnie w czasie tych dłuuugich wieczorów.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dante
Patrycjusz
Posty: 317
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2013, 16:28
Medals: 6
Lokalizacja: Zielona Góra
Gender:
Status:
Offline

WoW Legionista SWTOR Legionista WildStar St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Dante » sobota, 25 maja 2019, 00:30

Time is money, friend. Pozazdrościć czasu bo to czas jest teraz największą barierą. Dla tych co pamiętają i co się starają .

Ps. Ale drzewko będzie!

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » sobota, 25 maja 2019, 06:17

Trzeba powoli sie zastanawiać, nad serwerem i nad rodzajem... tradycyjnie pvp rp? a strona Ally?
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » sobota, 25 maja 2019, 11:03

Nom. W zasadzie najważniejsze. PvP były najlepszymi serwerami. Szczególnie gdy gra ma utknąć na max TBC. I ja jestem za PvP serwerem. Tam nigdy nie było nudy.
Tarren Mill is under attack! World PvP to zabawa na miesiące jak każdy coś tam już osiągnął. Tak samo z robieniem Q. To był ból...
Ale wpierw trzeba przestawić się ze sposobu pojmowania rozgrywki jaki od 10 lat większość praktuje. Tu gra będzie zawieszona w dalszym rozwoju.
Życie towarzyskie będzie się toczyło na placu w Ironforge między bankiem a AH.
Na moście będą 1 gold please spamerzy. Obok Magowie otwierający portale za kasę.
Zmiana speca to wizyta w trenera i gold.
Przez pierwszy rok będzie dużo craftów.
Bandaże wracają do Menu.
Rogue w subtely będzie rogue w subtely. Nie usłyszysz go i nie zobaczysz poświaty obok siebie.
Dopiero jak sprzeda Ci kosę.
Stopnia trudności jaki tam obowiązuje ciężko teraz ogarnąć.
Wszędzie biegać trzeba. Mounta za 40G nie kupisz handlując bo nie będzie tyle kasy w obiegu żeby ludzie wszystko brali z AH. Poza tym każdy będzie swoją kobzę napychał żeby nie musieć już więcej biegać.
Miasta nie będą świeciły pustkami. Będzie ich kilka i ludzie będą stali i gadali zwyczajnie zawieszeni w grze. Wielu będzie tylko handlowało. AH będzie prawdziwym AH z krwi i kości. Profesje będą potrzbne i użyteczne. A nie jak teraz. Można nie mieć żadnej i też jest super.
Jak ktoś się na to decyduje to można powoli zacząć się określać jaki serwer.
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » sobota, 25 maja 2019, 11:32

Ja tak... robie maga jak zawsze... a profesje, moze jakies doradź? Chcialbym herbalizm ale co do tego? A moze to zly wybór?
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » sobota, 25 maja 2019, 15:25

Naprawić cloth będzie najtaniej...
Bo... Będziemy ginąć... Dużo. Od mobów.
Codziennie. Bez przerwy. Będziemy uciekać przed zwierzyną jak tylko zejdziemy ze ścieżki.
Agro range będzie nas prześladować w robocie, bo po powrocie trzeba będzie się przedostać do drugiej krainy... Świat stanie się niebezpieczny. Dwa moby z gearem na swoim poziomie jakoś da radę. Na styk. Czasem nie. Pomarańczowy Q - zapomnij że zrobisz go solo.
Moby będą gubić agro co 15 sec. Jak taunt tanka będzie na CD to masz giniesz. Proste instancje 40lvl to już wyzwanie bez geara.
Profy? Klasycznie tylko. Jak herbalism to i Alchemy itd. Tylko to ma sens.
Potem zmienisz. Jak będzie Cię na to stać. Crafty znowu będą miały sens. Szczególnie guildyjni crafterzy. Recki BoP na itemy z Fire Resist. Każdy będzie musiał mieć płaszcz i oddzielny gear z ileśtam FR i STA. Inaczej oneshot. Szczególnie dla clothów. Intelekt na trzeci plan zejdzie w niektórych miejscach. No dużo by gadać. Wszystkie profy przeżyją renesans. Bo zwyczajnie będą potrzbne. Najlepiej mieć zawsze 2x gathering na początku. Prawda stara jak świat. Potem zależnie od klasy każdy jakiegoś crafta powinien mieć. Bo ceny będą z kosmosu przez pierwszy rok. Pisałem że jeden dzień rajdowania a 4 przygotowań będzie.
Czasami nie dawaliśmy już rady. Wykręcaliśmy się od Molten Core bo to zabijało nasz budżet.
Wysłaliśmy każdego aby nie siebie. Potem było sprzedawanie miejsc i jakaś kasa w końcu za to szła. I było od guildii jakieś wsparcie. Pamiętajcie że to 40 osób... Ile to pot i elixirów przez 3 godziny. I wipe za wipem... I dupa bo... Enrage... Na 3%. Na 5%. Na 2%. Bo przeżyło 10 z 40. Albo za słaby DPS. No to będzie niebezpieczny świat. Z dreszczem. I klimatem. Dopracowany podwójnie. Raz że podstawka była dla programistów cholernie wymagająca a dwa jest już przepisana i poprawiona. Brak botów na serwerze to kamień milowy. Ale nie bójcie się. Będziecie musieli farmić jak boty... Dwie trzy godziny. Raz że XP a dwa drop 3% na coś co da trochę kasy.
Albo biegać i zbierać skałki, kwiaty lub skóry.
Obrazek

Awatar użytkownika
Caico
Posty: 138
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 20:29
Lokalizacja: Glasgow
Gender:
Status:
Offline

WoW Vanilla

Post autor: Caico » niedziela, 26 maja 2019, 03:54

Ja przerobiłem kilka postaci do 20 lvl na Light's Hope (wcześniej nigdy nie tknąłem classica) i zdecydowany jestem na tą samą klasę co grałem na BFA, czyli mag frost. Gra mi się nim najmiodniej. Oczywiście 20 lvl to żaden wyznacznik, ale ten minimalny dysbalans klas na classicu odstrasza mnie, aby zaryzykować grę innymi równie ciekawymi klasami.

Profy najlepsze na start to mining/herbalism i skinning z tego co czytałem i sprzedaż skórek do vendorów. Później zmiana skinning na docelowy craft. Ponoć mining i engineering jest najlepsze na end game, jeżeli chce się rajdować.

Nie mniej jednak nie mogę się doczekać aby pograć wspólnie, mam nadzieję bez spiny :)

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » niedziela, 26 maja 2019, 08:34

Caico nawet nie wiesz ile razy kable ratowały nam dupska...
Za nami respawn trashy na które zeszło by z pół godziny albo lepiej i nagle bah! Zadziałały! A to tylko głupie kable. Nie mówiąc o bocie do naprawy. Wiesz, zebrać 40 osób i które nieraz mają ledwo na poty i opanować frustrację tych którzy nie chcą na takich "nieudaczników" marnować wieczoru ale potrzebują ich jest nie lada wyzwaniem. Pierwsze rajdy takie właśnie będą.
Masz odłożony ciężko wyfarmiony piniądz i musisz go wydać żeby nie odstawać od reszty na rajdzie a nie na swoje potrzeby. Nieraz hunterzy nie mileli pełnego kołczana strzał... A tu okazuje się że idzie nam tak dobrze że ciśniemy dalej a nie stoimy, czekamy aż ktoś dobiegnie czy wipujemy. Ludzie dzielili się czym mieli na miejscu ale nie zawsze się to udawało. Szybki progress to same wyrzeczenia i braki w swojej ulubionej postaci. Po rajdzie nie szło się spać bo na jutro powtórka... I z czym przyjdziesz na rajd? 40 osób było gotowych a 10 czekało w pogotowiu żeby natychmiast zastąpić kogoś w razie wpadki bo 39 osób zostało by na lodzie.
Często tak było że szło się tylko na trashe aby coś dropnęło. Mimo że dużym kosztem bo trashe szły w rajd jak tanki agro gubiły i klapa. Tak wyglądają początki WoWa w 1.12.
Świat jest groźny i mocny. A my słabi i nieudolni.
Dysbalans powiadasz... Tak. Hunterom będzie bardzo ciężko na początku. Właściwie każdemu.
Castujezz frostbolta jeden za drugim a rogal w 3sec Cię wtedy rozjeżdża.
Hunter jak strzela to wpierw obok siebie rozkłada pułapkę której rogal nie widzi żeby drugi raz takiego błędu nie popełnić bo to samo. Hunter ma minimalny zasięg strzału więc może tylko meele walczyć w bezpośrednim starciu. No dużo tego "nowego-starego" będzie.
Pierwszy rok to największa przygoda... Taka do której wzdychają ci co od dawna czekają na Classica i od niedawna ci co byli bardzo sceptyczni bo nigdy nie grali w 1.12.
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » niedziela, 26 maja 2019, 14:30

Często piszę o pierwszym roku bo mniej jak rok nie ma sensu sobie na Classica rezerwować. To już przez pryzmat doświadczenia Blizza też będzie podyktowane. Na początku będzie pierdylion serwerów i pewnie kolejki w okolicach 20tej. Potem za 3-4 miesiące pierwsze czystki na serwerach a po pół roku łączenie mniejszych z większymi. Blizz zobaczy w którą stronę poszliśmy i jak bardzo się różnimy od tego co było 15 lat temu.
A czy bez spiny... Zależy od nas samych i w jakiej guildii będziemy rajdować. Będą sekcje na pewno bo ciężko jest panować nad każdą klasą przez jednego Guild Mastera. W każdej klasie będzie po 5-6-8 Mainów gotowych do rajdowania. Niektóre Bossy będą wymagały 3 warriorów. Nie druidów. Tylko warriorów i o ile nie graliście w 1.12 o tyle nie wiecie jak deficytową klasą jest warrior... Każdy ma to doświadczenie w głowie jak nie było komu tankować i czekało się na warka. Z healem było trochę lepiej. Ale też nie różowo. Generalnie każdy chce iść w DPS. Tylko charyzmatyczni gracze dadzą sobie radę tankiem bo to znienawidzona klasa będzie - nie umiesz tankować, buduj threat, dwa naraz trzeba trzymać, masz 10 sec po pullu na zbudowanie agro. Hunter puluje oczywiście. Pamiętam że kiedyś 6 rogali tankowało jakiegoś bossa. Mieliśmy rotację i wyszło mega!
Wybaczcie te wall-of-texty ale jak mam chwilę to piszę i postanowiłem się podzielić z Wami tym co pamiętam z 1.12 i że można tym długo żyć i się dobrze bawić.
Spiny będą. Bo to naturalne. Dlatego najprościej rzecz biorąc dyktatura znana z IX jest jak najbardziej na miejscu. Guildie zaczną żyć serwerem a serwer guildiami. Ludzie przestaną być anonimowi i jak ktoś będzie odstawał od pewnych wzorców zachowań to będzie spalony w tej czy tamtej. Będziemy ze sobą konkurować jak ogarniemy nasz własny prywatny dobytek do pewnego stopnia ale na początku tak jak pisałem będzie mała zadyszka i niechęć do trwonienia kasy na rajdy. Dropy wszystkie z rajdów do banku idą. Prócz BoP of course.
Wraca fishing bo jest potrzbny. Wraca cooking. W 1.12 każe +10 do stat jest bardzo odczuwalne. Tak że aż chce się mieć te kilka więcej. Pisałem że Boss wiele razy na 3% zostawał... To właśnie te staty które są świetnie zbalansowane. Długo to trwało. Nerf klasy, czy nerf bossa ale w końcu udało się to jakoś dograć.
Time run w październiku próbowaliśmy robić. Na Illidiana.
Skalowanie do 90lvl pokazało dobitnie że znajomość taktyk to 1/4 sukcesu...
UBRS będzie na początku 15man pewnie. Potem zrobią na 10. Przynajmniej tak było na początku.
Kto pamięta? ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » niedziela, 26 maja 2019, 14:46

Dziekuje za worki wspomnien, ja nie pamietam tak dobrze
Obrazek

Awatar użytkownika
Gerdhard
Posty: 8326
Rejestracja: piątek, 2 maja 2008, 08:46
Medals: 34
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty ANNORVM IX AoC Legionista WAR Centurion
AION Centurion WoW Pretorianin LOTRO Pretorianin SWTOR Trybun WildStar Trybun
L2C Legionista Sekcja FE Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Gerdhard » poniedziałek, 27 maja 2019, 00:11

@ Seven ja te półroku będę daleko bo taka robota ale logować się będę o dziwnych porach i na pewno będę dłubał,ale na projekt classic potrzebny nam jest leader który ma czas, samozaparcie i wierzy w classica a co do strony i rodzaju servera trzeba by wybrać ja skłaniam się ku PvP zdecydowanie. Strona dla mnie bez znaczenia pójdę tam gdzie IX jak zwykle:)
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » poniedziałek, 27 maja 2019, 12:52

To pięć spraw wobec tego mamy na początek.
Pierwsza: ludzie którzy wiedzą czym jest i czym będzie 1.12 i chcą poświęcić temu co najmniej rok.
Druga: organizacja, zasady i zarządzanie zasobami ludzkimi na czas levelowania, zanim Gerdhard nie wróci jak mniemam.
Trzecia: Typ serwera.
Czwarta: Frakcja.
Piąta: DKP


Nie szufladkujcie Classica do stylu IX - wychodzi X to gramy w X, nudzi się, a wychodzi dodatek do Z to przerzucamy się na Z, dodatek słaby to wracamy do Y a część wraca do X.
To nie zda egzaminu. Chcąc grać w Classica i mając jego jasne i ciemne strony przed oczami należy być guildią in-game nastawiona typowo na Classica a nie na pykanie sobie razem od czasu do czasu. Gra uzależnia od siebie minimum 60 osób po roku. Bez tej liczby online nie da się rajdować. Ludzie mają chcieć grać z Classica z wyboru, a nie z zabicia nudy albo że wszystkie seriale na Netflixie już obejrzeli to se trochę popykają. To nie zda egzaminu. 1.12 jest zbyt wymagający i zaborczy.
Wszystko wyjdzie po 3-4 miesiącach.

Ja wiem Gerdhard co Ci się marzy. Mi też. To trudne do uzyskania szczególnie na początku gry tj. 6-8 miesięcy.
Pewnie będzie Guild Bank jako zdobycz z dodatków i lekarstwo na kilka bolączek. Zatem Twój system jedności guildii, takiej komuny, można rozwiązać na początku podatkiem. Nie każdy może dawać coś materialnego od razu dla guildii. Raz że to trudne bo trzeba się samemu przemóc mentalnie, a gra będzie wciągać i pierwsze pół roku to inwestowanie w siebie aby dobić do 60lvl, mieć mounta i to nie 40% tylko 60%. Samo to jest już dużym obciążeniem. CO z tego że wbijesz w 3 miesiące 60lvl jak przez pół roku będziesz biegał zamiast jeździć... A tak będzie. Pozdrowienia dla palladynów hahhahaha. Palek dogania kogoś kto na piechotę biegnie i easy kill :D

Stąd DKP. Dla osób które aktywnie wspierają bank, potem podatek od 60lvl dla każdego bez żadnych "ale" i bez DKP.
Bank i kasa w 1.12 jest bardzo ważna bo to nowy serwer i jest jej w obiegu ZERO na starcie.
Bank ma za zadanie zbierać zasoby i obracać nimi aby się bogacić. Będą CD na rożne matsy potrzebne do legendary weapon itp. Długo się to będzie zbierać. Można będzie kupić. Ale to będzie coraz droższe w miarę upływu czasu ze względu na zapotrzebowanie i rosnącą ilość gotówki w obiegu na serwerze.
Potem DKP jest za obecność na rajdzie gdy jesteś w pełni przygotowany. Są addony od sprawdzania tego kto co ma na sobie itp. 1.12 to nie BfA ani poprzednie dodatki. Tu wszystko ma znaczenie. Tak przez 10 lat ta grę pisali wraz z nerfami i boostami aby wypracować jako taki balans. A ten balans to właśnie m.in nasze przygotowanie. Jak się nie wczuwasz i olewasz albo nie stać Cie na pakiet rajdowy to osłabiasz całą grupę. A to 40 osób które zaczynają mieć Ci to za złe bo nie mogą czegoś ogarnąć przez Ciebie. Tak to będzie wyglądało. Nie bez spiny Caico. Nie bez spiny. Bez niepotrzebnej spiny to tak. Ale to marnowanie czasu będzie bo ktoś coś itp. Pamiętacie kolejki na BL? Jak serwery logowania 30-40 min trzymały ludzi. To było odgórne. Dało się ponarzekać i nikt nie miał za złe że o 19:50 się logujesz bo wracasz z pracy. Wina Blizza. Ale potem to już wina Twoja że my na trashach, summon, a Ty bez środków do życia... Po to bank. I tak będziemy się wykręcać i rajdować mniej niż można ze względu na zasoby, często na same trashe będzie się chodziło. Bo z Magma Lorda coś tam może polecieć. O Bossie tylko pomarzyć można będzie zanim się nie dozbroimy i to całkiem nieźle.
Caico przerobił kilka klas do 20lvl - teraz jest inaczej niż w 1.12 i poczujesz ta różnicę jak nie stać Cie będzie na kupno talentów u trenera... A będzie tak nie raz że masz dostępnych 8 a kupujesz 3... Ran 8 i rank 12 peela będzie miał znaczenie gdy tank nie da rady trzymać agro bo wejdą Ci dwa crity i mob leci w rajd = wipe. Wtedy używasz rank 8 i spokojnie patrząc na damage metter castujesz żeby znowu nie znaleźć się blisko tanka. A tanków będzie zawsze 2 albo 3. Takżę 1.12 to nie BfA nawet w levelowaniu do 60.

Pisze to wszystko żeby pokazać Wam obraz 1.12 jaki pamiętam i przerabiałem dwa razy. Wiele osób nie pamięta wszystkiego bo nie sposób to raz, a dwa WoW nie był czymś na co czekali latami tylko kolejną grą w która grali. Całkiem normalna rzecz.
Musicie się mentalnie przestawić z takiego myślenia jak chcecie pograć z Classica. A minimum rok potrzeba na to.
Napiszę Wam jak było z tankiem ubranym do MC na addy. Kupiliśmy jego konto 13 lat temu za 1000pln bo musiał skończyć grę.
Tak bardzo potrzebna była jako tako ubrana postać żeby nie cofnąć nas o dwa miesiące zanim kogoś się ubierze albo zrekrutuje już ubranego. A z tym to nie łatwo. BO DKP skutecznie trzyma ludzi razem. Strzelasz focha, idziesz do innej guildii i rzez 3 meisiące dostajesz ochłapy których nikt nie chce bo itemy są bardzo wartościowe i dostają je pewniaki którzy są zżyci z resztą a nie nowi na okresie próbnym i bez DKP i miejsca w rajdzie. Alty będą często dostawać itemy przed Wami jak pójdziecie gdzieś indziej bo Alty są pewne dla guildii i przydadzą się a nei wyniosą itemy poza guildię.

Zmierzcie się z tym co piszę bo rzeczywistość będzie bardziej brutalna jak wbijecie 60.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wąski
Posty: 733
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2015, 16:27
Medals: 4
Gender:
Status:
Offline

L2C Legionista BD Legionista RO Trybun Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Wąski » poniedziałek, 27 maja 2019, 13:19

Wbicie 60lvl to kwestia ok 200h gry.(bez rushu i ogólna średnia) Teraz świadomie, podejmijcie dezycje, że Kohorta będzie w stanie zebrać tych 40 graczy, którzy mniej więciej w tym samym czasie wbiją ten lvl, a przedewszystkim dotrwają. Będzie to nie lada wyzwanie, dla najwiekszych klanów międzynarodowych, a dla Kohorty w obecnym stanie niemożliwe.

Ale classic nie samymi raidami zyje, IX ma szanse znaleść swoje miejsce o ile coś zacznie się coś rozkręcać w tej kwestii, bo kwestie organizacyjne, administracyjne, techniczne leża i kwiczą.
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » poniedziałek, 27 maja 2019, 14:50

O cześć Wąski! : )
No właśnie też próbują to uświadomić.
Opisuję takie podstawowe aspekty i problemy z jakimi trzeba będzie się zmierzyć bo to nie jest żaden ze znanych i stosowanych mechanizmów gry IX. Trzeba od zero do tego dojrzeć i stworzyć szkielet na Classica. Albo się do kogoś innego podpiąć.
Dużo pracy przed samą premierą. Przy czym nie znam dokładnie sytuacji w chwili obecnej. Mam nasz obraz WoWa z listopada 2018. I na tym opieram moje Hint-Of-The-Day.
Wtrącę że 200 godzin gry to nie 200 godzin stania i szukania party albo czekania na party albo zbierania kwiatków albo 30 min biegania z lokalizacji do lokalizacji albo z cmentarza do naszego truchła albo ucieczki bo gankują i trzeba gdzie indziej Q robić.
Tylko średni czas aktywnego udziału w zdobywaniu XP. Robiąc zielone Q to się będzie ciągnęło w nieskończoność. Trzeba razem robić Q wyższe levelem albo combo z dungeonów. Bicie mobów żeby levelowac mija się z celem. Tylko duży XP za trudne Q daje jakiś progress na pasku. No i przyzwyczailiśmy się do levelowania w dodatkach na easy mode gdzie moby 3lvl wyższe da się solować i to nawet kilka naraz. 1.12 szybko sprowadzi nas na ziemię :D Ileż to ja razy wiałem z 5% hahahahaha
Bez potek, bez flasek tyko buffy od ludzi spotkanych obok jak im się zechce nas bufnąć.
Jest czas żeby o tym pomyśleć, na pewno można razem zacząć grę. To bez dwóch zdań. Jak będą ludzie o takich kryteriach o których pisałem.
Ale powiało pesymizmem w tym wątku co?
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » poniedziałek, 27 maja 2019, 15:24

Mnie nic nie zrazi...
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » poniedziałek, 27 maja 2019, 21:23

Wielu nic nie zrazi. Mnie też. Tu raczej te moje wspomnienia i info to tak bezpośrednio do IX idą. Żeby uzmysłowić ogrom Classica i zasady jakimi się rządzi. Żeby ludzie zaczęli szukać info i wiedzieli co ich czeka. Wielu nie grało od początku. Zastali serwer rozbudowany. Ekonomicznie i społecznie. Nie trzeba było od zera nic budować. Obok biegali ludzie z innych serwerów itp.
A tu nagle koniec z tym. I czy IX jest na to gotowa czy nie bardzo... BO to inna gra niż WoW BfA czy ostatnie 3 dodatki nawet.
Inne zasady. Jak chcesz maga to nie NightElfa tylko Gnoma albo Człowieka.
War prot będzie nie do zajechania... block block -5 block. Pamiętam takie duele z warkiem w prot. Nie sposób go było ubić z dobrą tarczą. Teraz itemy sypią się jeden za drugim i różnią statami tak jak kartofle na polu albo jabłka w sadzie... A tutaj będzie inaczej. Jak dropnie to wielka radość. Bo potem przez 6 leveli żadna nie dropnie... I narzekanie że nie mam czym walczyć... Masz lvl 45 a sztylet z 39... a chcesz bić moby z 47...
Itemy zaczął znowu mieć swoją wartość. Na AH kilka godzin w tygodniu zejdzie, na szukanie party, na bieganie, na profesje... Pisałem Wam, po co lvl 60 jak na piechotę po świecie będziesz biegał i spowalniał innych co na Ciebie czekają... Dużo zależności których teraz nie ma. Albo które są oczywiste.
To tak personalnie.
A jako guildia to wiadomo... W 1.12 to coś innego potrzebne niż w BfA żeby razem grać.
Mamy na to trzy miesiące dokłądnie.
27 sierpnia premiera. Od 13 już postacie można robić i serwer wybrać.
DO tego czasu albo coś się wyjaśni albo każdy pójdzie w swoją stronę.
Balans klas będzie ważny. CZasem na Bossa 2 rogali a 7 magów... Czasem odwrotnie.
No śmiesznie będzie : )
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » wtorek, 28 maja 2019, 08:35

Dlatego tak bardzo prosze od marca o dzial, zeby zaczac sie organizowac.... zeby to jakos podzielic, zeby pokazac ludziom ze nam zalezy... zeby nie wszystko bylo w jednym temacie...

Bogowie, wysluchajcie wreszcie... @Bzyk @Gerdhard
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » wtorek, 28 maja 2019, 12:56

No tu sprawa jest chyba prosta? Bogowie niech się zajmą piorunami i trzęsieniem ziemi, a tymczasem widać jasno że kilka osób tylko stać na fanatyzm i pewnie tak to się skończy. Będziemy na początku razem biegać póki nie poznamy innych ludzi którzy też razem biegają tylko o tym w jakim celu chcą biegać wiedzieli już od lutego czy marca. Tu nie ma się czego bać. Osoba która coś w grę wnosi, nawet nie rajdując, ale udziela się społecznie czy pomaga bo nie stać jej na 3-4 godziny rajdu 3 razy w tygodniu będzie miała większą wartość niż jakieś nieokrzesane banda która tak naprawdę nie wie czego chce.
1.12 pozwala się realizować na wielu płaszczyznach. World PvP, BG, handel czy crafting. Ale to wszystko nie dzieje się samo.
To nasza działka. Poznawanie świata który jest przeogromny i robią Q i tak połowę z niego przegapimy, szczególnie że grafę poprawiają to warto będzie coś gdzieś zwiedzić od czasu do czasu albo farmić coś o czym marzymy.
No ale potrzebny jest na to jakiś mały plan. Szkoda będzie czasu żeby marnować go na zbędne już po premierze pomysły albo gaszenie pożarów.
Zakładam że po roku tylko 10 osób z IX będzie grało dla samej przyjemności przebywania w Azeroth.
Tak jak serwery będą się z czasem łączyły z innymi bardziej zaludnionymi tak samo guildie.
Wiadomo chociaż ilu z IX ma zamiar zacząć grać i do 60lvl dobić?
Obrazek

Awatar użytkownika
Yeleana
AO St. Legionista
LoA Legionista
Posty: 5228
Rejestracja: piątek, 1 listopada 2013, 11:40
Medals: 26
Lokalizacja: Cieszyn
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Gwiazda Zasługi IX Kohorty AION Optio WoW Legionista WildStar Optio
Skyforge Centurion L2C Legionista BS Trybun AO Trybun Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Yeleana » wtorek, 28 maja 2019, 15:22

Chyba nie wiadomo, bo nie ma gdzie zapytac
Obrazek

Awatar użytkownika
Seven
Patrycjusz
Posty: 409
Rejestracja: poniedziałek, 30 lipca 2012, 13:41
Medals: 2
Lokalizacja: Platerów
Gender:
Status:
Offline

ArcheAge Legionista Mecenas IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Seven » wtorek, 28 maja 2019, 19:15

Mała guildia WoW 1.12 to 100 osób.
Duża 150.
Core to 50 - 60.
Jak nie mamy zamiaru spełnić tego warunku to pozostaje nam zwiedzanie, PvP handel i kupowanie itemów od dwóch najlepszych guildii na serwerze. Albo dołączenie do nich. Dla mnie samo poznawanie świata i godziny przesiadywania w dungeonach czekając na porządny upgrade są wystarczającym powodem aby się tam zatracić na kilka godzin dziennie o różnych porach.
Nie ma co się łudzić że od 27 sierpnia nagle zaczniemy szukać 100 osób. Sam proces rekrutacji nie pozwoli kilku osobom grać z resztą. Zanim powstało Acc byliśmy inną guildią, ale koleś próbował nas wyruchać to odeszliśmy i stworzyliśmy Acc. Graczy mieliśmy z łapanki. Jak kogoś zobaczyliśmy że dobrze się z nim gra, że konkret, że dużo gra przede wszystkim to wtedy do nas dołączał. Jak podobało się to zostawał. Stawialiśmy na komunikację i pomoc ze wszystkim. Często ponad siebie i swoje siły. Był na to czas. Nie było dzieci, nie było tyle i takiej roboty. Utopia. Ale w ten sposób zbudowaliśmy coś od zera. Ciężką i długą pracą. Pamiętajcie że teraz jest łatwiej. Od razu starujemy z forum i komunikatorem i garstką osób. Kiedyś to wszystko powstawało w trakcie levelowania. Wszystko było nieznane i nowe, nie można było czegoś przeskoczyć czy przyspieszyć i dało się jakoś jedno z drugim pogodzić. Było zwyczajnie więcej czasu który można było nawet przestać w grze albo śledzić dwie godziny AH i handlować. Albo sprzedawać portale czy crafty, enchanty albo spamować LFG że sprzedam epaxa na 52lvl za pierdylion golda. To też była gra. I też dawała radość. I to wróci bo naturalnym biegiem Vanilla wymusi to na nas.
Także nie ma co się zastanawiać bo ten kto chce grać to już wie że będzie grał. Ale 10 osób to nie 100. Trzeba liczyć siły na zamiary. I wypracować jakieś porozumienie co do naszej obecności na danych serwerze. Pół roku Gerdhard będzie w robocie na wyjeździe. Także to kluczowe pół roku gdzie można rekrutować kogoś z buta in-game ktoś inny będzie musiał ogarniać.
Ale to już nasza świta powinna się tym zająć i wypracować jakieś stanowisko. Widać że zaczyna się zwiększony ruch wokół tematu Classica. Zresztą słuszny dla takich kilku fanatyków jak my.
Obrazek

Awatar użytkownika
Swietomir
Patrycjusz
Posty: 751
Rejestracja: piątek, 22 sierpnia 2008, 08:08
Status:
Offline

WoW Vanilla

Post autor: Swietomir » wtorek, 28 maja 2019, 23:47

Wiadomo, ze z pamiecia to roznie bywa i sie wspomnienia generalnie koloryzuje. Wpadlem niedawno na to kompendium wiedzy o WoW Vanilla. Bardzo solidna robota, moze pomoc sie nakrecic jeszcze bardziej, albo ostudzic zamiary :lol: . Przyjemnej lektury zycze.https://docs.google.com/document/d/1Fw8 ... TsGjA/edit

Awatar użytkownika
Bzyk
Cezar
Konsul
Posty: 4942
Rejestracja: sobota, 28 lipca 2012, 19:25
Medals: 45
Lokalizacja: Warszawa
Gender:
Status:
Offline

Namiestnik Cezara IX Kohorty Złota falera ANNORVM IX WoW Trybun WoW Legionista
SWTOR Trybun SWTOR Order Odrodzenia Imperium SWTOR Gestarum FF XIV Legionista Skyforge Legionista
Warframe Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty Brązowy Medal Igrzysk IX Kohorty

WoW Vanilla

Post autor: Bzyk » środa, 29 maja 2019, 04:10

Yeleana pisze:
wtorek, 28 maja 2019, 08:35
Dlatego tak bardzo prosze od marca o dzial, zeby zaczac sie organizowac.... zeby to jakos podzielic, zeby pokazac ludziom ze nam zalezy... zeby nie wszystko bylo w jednym temacie...

Bogowie, wysluchajcie wreszcie... @Bzyk @Gerdhard
Nic nie stoi na przeszkodzie utworzyć nowy temat w dziale WoW. O czym ci pisałem setki razy.
Jak ktoś chce zająć się WoW Clasic to niech pisze do Pretorii. @Yeleana - ty z całym szacunkiem - masz co robić w innych projektach za które jesteś odpowiedzialny i nie ma co angażować cię w kolejny. Lepiej żebyś wszystkie rezerwowe silu przerobowe zaangażował w Albiona.
Seven pisze:
wtorek, 28 maja 2019, 19:15
Mała guildia WoW 1.12 to 100 osób.
Duża 150.
Core to 50 - 60.
Jak nie mamy zamiaru spełnić tego warunku to pozostaje nam zwiedzanie, PvP handel i kupowanie itemów od dwóch najlepszych guildii na serwerze. Albo dołączenie do nich. Dla mnie samo poznawanie świata i godziny przesiadywania w dungeonach czekając na porządny upgrade są wystarczającym powodem aby się tam zatracić na kilka godzin dziennie o różnych porach.
Nie ma co się łudzić że od 27 sierpnia nagle zaczniemy szukać 100 osób. Sam proces rekrutacji nie pozwoli kilku osobom grać z resztą. Zanim powstało Acc byliśmy inną guildią, ale koleś próbował nas wyruchać to odeszliśmy i stworzyliśmy Acc. Graczy mieliśmy z łapanki. Jak kogoś zobaczyliśmy że dobrze się z nim gra, że konkret, że dużo gra przede wszystkim to wtedy do nas dołączał. Jak podobało się to zostawał. Stawialiśmy na komunikację i pomoc ze wszystkim. Często ponad siebie i swoje siły. Był na to czas. Nie było dzieci, nie było tyle i takiej roboty. Utopia. Ale w ten sposób zbudowaliśmy coś od zera. Ciężką i długą pracą. Pamiętajcie że teraz jest łatwiej. Od razu starujemy z forum i komunikatorem i garstką osób. Kiedyś to wszystko powstawało w trakcie levelowania. Wszystko było nieznane i nowe, nie można było czegoś przeskoczyć czy przyspieszyć i dało się jakoś jedno z drugim pogodzić. Było zwyczajnie więcej czasu który można było nawet przestać w grze albo śledzić dwie godziny AH i handlować. Albo sprzedawać portale czy crafty, enchanty albo spamować LFG że sprzedam epaxa na 52lvl za pierdylion golda. To też była gra. I też dawała radość. I to wróci bo naturalnym biegiem Vanilla wymusi to na nas.
Także nie ma co się zastanawiać bo ten kto chce grać to już wie że będzie grał. Ale 10 osób to nie 100. Trzeba liczyć siły na zamiary. I wypracować jakieś porozumienie co do naszej obecności na danych serwerze. Pół roku Gerdhard będzie w robocie na wyjeździe. Także to kluczowe pół roku gdzie można rekrutować kogoś z buta in-game ktoś inny będzie musiał ogarniać.
Ale to już nasza świta powinna się tym zająć i wypracować jakieś stanowisko. Widać że zaczyna się zwiększony ruch wokół tematu Classica. Zresztą słuszny dla takich kilku fanatyków jak my.
co do "rozmiaru" gildii do rajdowania - wszystko zależy jaki rajd będzie dostępny na release i w jakiej wersji (czy będzie 40ka :?:)
niemniej ze 30 aktywnych osób by się przydało. zawsze można rajd większe łączyć jak to się robiło kiedyś. Szły 2-3 gildie i wspólny TS, Mumble były. Teraz jest discord i łatwość w dodawaniu do serwera ludzi.
Pozdrawiam


[ obraz zewnętrzny ]

The Force is strong in me, obey or die !

ODPOWIEDZ

Wróć do „World of Warcraft”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości