Problem z dyskiem

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Absit
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 01:02
Lokalizacja: Płock
Status:
Offline

Problem z dyskiem

Post autor: Absit » środa, 27 stycznia 2010, 11:56

Może ktoś z Was miał podobny problem albo słyszał kiedyś jak to można samemu naprawić (o ile się da). Mój dysk co chwila "strzela" tzn wydaje z siebie odgłosy przypominające strzelanie z karabinu maszynowego :D Gwarancja się już skończyła a wiem, że jak oddam do naprawy to mi go sformatują bez względu na to czy to będzie konieczne :P Całe to strzelanie jest conajmniej denerwujące zwłaszcza w nocy więc może ktoś będzie wiedział co jest tego przyczyną?

Obi
Posty: 1547
Rejestracja: środa, 1 lipca 2009, 14:27
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Obi » środa, 27 stycznia 2010, 12:02

Jesli masz tam jaies wazne dane to predewszytkim je zbackupuj.
Najlepiej kup nowy dysk i przezuc wszystko na nowy, bo ten stary moze pasc w kazdej chwili.

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Nishruu » środa, 27 stycznia 2010, 13:16

Tak jak Obi powiedzial wyzej - BACKUP przede wszystkim!
Jak strzela to ja bym tego dysku nie naprawial, ani nie dawal do serwisu.
Kupilbym na Twoim miejscu nowy o takiej samej lub wiekszej pojemnosci, sklonowal go i po problemie. Nastepnie bym myslal nad tym co zrobic ze starym dyskiem.
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

Awatar użytkownika
Pająk
Posty: 696
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:24
Lokalizacja: Częstochowa
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Pająk » środa, 27 stycznia 2010, 13:22

Hmmm to się podepnę: czy to "strzelanie" to takie kilkukrotne, następujące po sobie trzaski w coraz krótszych odstępach czasowych? Bo u mnie coś takiego niekiedy występuje i nie namierzyłem po dziś dzień cóż to być może.
Vanitas, vanitatum et omnia vanitas...

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Emyl » środa, 27 stycznia 2010, 13:23

Masz szczęście że ten dysk jeszcze w ogóle pracuje. Natychmiast skopiuj z niego dane najlepiej podłączając do innego w pełni sprawnego komputera - każda minuta pracy zbliża go do całkowitego padu, a np. uruchamianie Windows z niego to spore obciążenie.
Odgłosy tego typu oznaczają usterkę mechaniczną - nienaprawialną. Jeżeli padnie całkiem odzyskać dane może wyłącznie specjalizowane laboratorium - już masz obraz astronomicznej ceny? czy mam pisać dalej?.
Tylko producenci naprawiają/regenerują dyski wymieniając części. Możesz odesłać dysk do producenta jeśli ma mniej niż 5 lat. Usługa jest bezpłatna ale dostaniesz regenerowany dysk - to jest wymiana nie naprawa, zapomnij o danych.

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Emyl » środa, 27 stycznia 2010, 13:33

Pająk pisze:Hmmm to się podepnę: czy to "strzelanie" to takie kilkukrotne, następujące po sobie trzaski w coraz krótszych odstępach czasowych? Bo u mnie coś takiego niekiedy występuje i nie namierzyłem po dziś dzień cóż to być może.
Ciche odgłosy szybkiego chrobotania / skrobania są objawem normalnej pracy podczas czytania/zapisu ale głośne stuki w tempie max 2 na sek. to już ewidentny problem z dyskiem, a jedynym wyjątkiem nie będącym usterką dysku jest przerywający kabel zasilania - co i tak kończy się uszkodzeniem dysku po dłuższym czasie. W razie wątpliwości najlepiej dać posłuchać jakiemuś znajomemu komputerowcowi (najlepiej jak by przeprowadził diagnostykę dysku w tym stress test).

Awatar użytkownika
Pająk
Posty: 696
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 12:24
Lokalizacja: Częstochowa
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Pająk » środa, 27 stycznia 2010, 13:41

U mnie brzmi to mniej więcej tak jak wjazd na ulicy na progi zwalniające jeden po drugim: każdy kolejny trzask jest słyszalny w mniejszym odstępie czasu. Spróbuję dziś zrobić jeszcze update firmware tego dysku, ale na wszelki i tak kupię od razu nowy, żeby później nie mieć problemów.
Vanitas, vanitatum et omnia vanitas...

Absit
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 01:02
Lokalizacja: Płock
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Absit » środa, 27 stycznia 2010, 15:24

U mnie to brzmi jakby wiatraczek o cos zawadzał, dlatego szukałem usterki raczej w wentylatorach ale to nie to. Po czasie domyśliłem się, że to dysk i to co Emyl napisał pasuje do tego co się dzieje u mnie :P Trzeba będzie zainwestować w nowy dysk a przy okazji sprawdzić Win7.

PS. Thx :)

Awatar użytkownika
Barlu
Posty: 664
Rejestracja: sobota, 11 października 2008, 22:42
Lokalizacja: Konin
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Barlu » środa, 27 stycznia 2010, 20:22

Z dysków to Samsung F3 najtańszy i najszybszy w swojej klasie. Albo WD z serii black...

Polecam również programy: HDDHealth oraz HD Tune i coś do "backup'u" Np Norton ghost... lub inny darmowy ;>

Awatar użytkownika
Emyl
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2009, 13:48
Lokalizacja: UK
Gender:
Status:
Offline

Re: Problem z dyskiem

Post autor: Emyl » czwartek, 28 stycznia 2010, 14:26

Barlu pisze:... coś do "backup'u" Np Norton ghost... lub inny darmowy ;>
Proszę tylko nie produkty zepsute przez Nortona!
Paragon udostępnia program do backupu za darmo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości