Czyszczenie komputera codziennie

Problemy sprzętowe

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Osmy
Posty: 66
Rejestracja: środa, 18 września 2013, 11:53
Lokalizacja: Dolny-Śląsk
Gender:
Status:
Offline

Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Osmy » piątek, 27 września 2013, 15:32

Hej

Czy czyszczenie codziennie komputera z tzw ; kurzu ..
Pomaga przy jego działaniu / grach wymagających mocnego sprzętu chociaż w minimalnym stopniu ?

Awatar użytkownika
Andariel
Patrycjusz
Posty: 1541
Rejestracja: poniedziałek, 19 listopada 2012, 01:02
Medals: 11
Lokalizacja: 3miasto
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Optio SWTOR Gestarum eSport Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty
Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Andariel » piątek, 27 września 2013, 16:33

W minimalnym stopniu odciąża, aczkolwiek nie wiem czy w "cięższych" grach. Osobiście raz w tygodniu używam CCleanera i system mi chodzi lżej.
pozdrawiam, Andy

Feyy
Posty: 105
Rejestracja: niedziela, 21 marca 2010, 02:02
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Feyy » sobota, 28 września 2013, 00:44

@Osmy
Nie
@Andariel
az tyle rzeczy instalujesz/tak mocno smiecisz tempa ze potrzebuejsz uzywac programu raz w tyg? o_O

Awatar użytkownika
Driam
Patrycjusz
Posty: 2897
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 21:25
Lokalizacja: Aberdeen/Łódź
Gender:
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Driam » sobota, 28 września 2013, 00:57

Czyszczenie kompa ze śmieci aż tak często, o ile nie instaluje i odinstalowuje się coraz to nowych rzeczy, nie ma większego sensu.
Natomiast pilnowanie fragmentacji dysku już jest dość istotne.

Awatar użytkownika
Andariel
Patrycjusz
Posty: 1541
Rejestracja: poniedziałek, 19 listopada 2012, 01:02
Medals: 11
Lokalizacja: 3miasto
Gender:
Status:
Offline

SWTOR Optio SWTOR Gestarum eSport Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty
Srebrny Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Andariel » sobota, 28 września 2013, 13:05

Feyy pisze:@Osmy
Nie
@Andariel
az tyle rzeczy instalujesz/tak mocno smiecisz tempa ze potrzebuejsz uzywac programu raz w tyg? o_O
co ja tam robie to moja sprawa ;)
pozdrawiam, Andy

Awatar użytkownika
Nijel
Posty: 732
Rejestracja: środa, 17 września 2008, 21:59
Medals: 3
Status:
Offline

WAR Optio BF3 St. Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Nijel » sobota, 28 września 2013, 17:58

czyszczenie z prawdziwego kurzu też pomaga :) No nie trzeba codziennie, ale raz na jakiś czas warto :)

Awatar użytkownika
Gvaihir
Posty: 270
Rejestracja: środa, 17 października 2012, 19:26
Gender:
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Gvaihir » sobota, 28 września 2013, 19:40

a przynajmniej raz na rok -_-

Awatar użytkownika
Driam
Patrycjusz
Posty: 2897
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 21:25
Lokalizacja: Aberdeen/Łódź
Gender:
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Driam » niedziela, 29 września 2013, 01:38

Gvaihir pisze:a przynajmniej raz na rok -_-
Byle nie chiński... :lol:

Weratyr
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2013, 16:06
Medals: 1
Gender:
Status:
Offline

GW2 St. Legionista

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Weratyr » piątek, 4 października 2013, 11:23

Fragmentacja na systemie plików NTFS (czyli Windy od XP w górę) prawie nie występuje.

Jeśli chodzi o czyszczenie wszelkich TEMPów wygląda to następująco:
- Temp systemowy - zawsze coś tam będzie - instalatory, aktualizacje systemowe nie zajmuje to jakiegoś wielkiego miejsca jeśli nie instalujesz wielu programów w ciągu krótkiego czasu.
- Temp i cache przeglądarek - warto, domyślne wielkości nie są zazwyczaj podefiniowane, można ustawić w każdym programie taki "bufor na strony" + czyszczenie historii po wyjściu z przeglądarki. Zautomatyzuje to cały proces.

- SWAP - czyli "pamięć" dyskowa - można ograniczyć wielkość, nie przeszkadza, zazwyczaj podczas działania systemu nie ruszysz tego obszaru na dysku (defragmentacją). Nie masz również wpływu na to co jest tam przechowywane. Jeżeli masz dużo pamięci RAM możesz ten obszar ograniczyć (wg M$ od 200M do ...).

Czyszczenie z kurzu, raz na jakiś czas (2-3miesiące) jest bardzo pomocne. Pomaga obniżyć temperatury podzespołów oraz zmniejsza ryzyko awarii. Nie należy tego robić odkurzaczem (ładunki elektrostatyczne oraz możliwość "urwania" np kondensatora).
Nie należy czyścić również kompresorem ( większość kompresorów domowego użytku w powietrzu wydmuchuje olej który jest przewdnikiem prądu).
Sprężone powietrze - ok - w pozycji pionowej. Można do czyszczenia używać pędzli - pomoże usunąć kurz z łopatek wentylatorów.

Warto rozebrać również przód obudowy (najczęściej są ściągane panele) i wyczyścić gdyż tam również zbiera się dużo syfu, a to wpływa na przepływ powietrza i temperaturę dysków.

Do tego można dodać raz na rok gruntowne czyszczenie (czyli np rozkręcenie chłodzenia karty graficznej, czy procesora i dokładne czyszczenie) - pracochłonne, wymaga trochę narzędzi i uwagi aby czegoś nie urwać (ułamać). Jeśli już to się robi można pokusić się o wymianę pasty przewodzącej - dla maniaków.

Mam nadzieje, że pomogłem

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gebbeth
Konsul
Co-OP Trybun
SC Trybun
Posty: 5653
Rejestracja: piątek, 15 czerwca 2012, 12:41
Medals: 11
Lokalizacja: Palatinatus Lublinensis
Gender:
Status:
Offline

Brązowa falera Fabri SWTOR Centurion ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty
Mecenas IX Kohorty

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Gebbeth » piątek, 4 października 2013, 19:30

Ja mam ustawionego CC do czyszczenia przy każdym włączaniu lapka, a że mój lapek chodzi prawie 24/7 to się czyści 2-3 razy w tygodniu. Przy wydajności jakoś super nie pomaga, ale mam masę programów i mało miejsca na partycji systemowej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Driam
Patrycjusz
Posty: 2897
Rejestracja: środa, 30 listopada 2011, 21:25
Lokalizacja: Aberdeen/Łódź
Gender:
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Driam » piątek, 4 października 2013, 22:31

Weratyr pisze:Fragmentacja na systemie plików NTFS (czyli Windy od XP w górę) prawie nie występuje.
Och... szkoda że nie zrobiłem screena jak wyglądały moje zaniedbane twarde dyski :(
Na jednym dorobiłem się 52% fragmentacji, piłował prawie nonstop.
Weratyr pisze:Jeśli już to się robi można pokusić się o wymianę pasty przewodzącej - dla maniaków.
I tu się z Tobą nie zgodzę. Jeśli zdejmuje się radiator z procka należy zawsze dokładnie wyczyścić oba ze starej pasty i nałożyć świeżą.

Weratyr
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2013, 16:06
Medals: 1
Gender:
Status:
Offline

GW2 St. Legionista

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Weratyr » wtorek, 8 października 2013, 10:32

Jeżeli masz partycję, gdzie dużo dodajesz, usuwasz, przenosisz fragmentacja dysku wystąpi ale nie w takim stopniu jak ma to miejsce np na FAT32. Fragmentacja dysków HDD jest względnie nie duża.

W sieci jest wiele programów, które różnie traktują pofragmentowane pliki. Możesz wykonać defragmentację wg:
- najczęściej używanych plików
- czasu dostępu
- miejsca

Zastanawia mnie twój objaw cyt:"Na jednym dorobiłem się 52% fragmentacji, piłował prawie nonstop.". Dyski od kilku lat wstecz mają wbudowaną technologię NCQ która "zaczytuje" wiele sektorów przy jednym obrocie talerza (talerzy).
Swoją drogą, nieźle katujesz dysk :P

Driam, jeżeli chodzi o pastę, napisałem to mało precyzyjnie, już poprawiam.
Oczywiście, jeżeli zdejmiesz całe chłodzenie i odsłonisz procesor (czy to graficzny czy CPU), musisz dokładnie pozbyć się pozostałości poprzedniej pasty. Nakładanie nowej (szczególnie jeżeli chodzi o pastę grafitową) jest trochę "trudne". Jeżeli dasz za dużo pasty, pod wpływem docisku radiatora może się ona "rozlać" poza obszar procesora. Konsekwencje mogą być opłakane.
W drugą stronę, jeśli dasz za mało pasty, nie będzie odpowiedniego odprowadzania ciepła, co skutkuje wyższą temperaturą.

W większości układów, można zdjąć sam wiatrak i wyczyścić, wtedy też uzyskuje się dostęp do radiatora (bez zdejmowania go z podstawki i procesora).

Pozdrawiam i przepraszam trochę za offtop

Awatar użytkownika
Dunkan
Posty: 880
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 10:39
Medals: 11
Lokalizacja: Gdańsk
Status:
Offline

AION Legionista ArcheAge Legionista Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty Złoty Medal Igrzysk IX Kohorty

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Dunkan » wtorek, 8 października 2013, 11:11

Tak se dodam od siebie, jeżeli macie dyski SSD to nie wykonuje się na nich defragmentacji ponieważ ona nić nie zmieni a tylko skrócicie jego żywotność niepotrzebnie.
"jak czegoś nie wiem, to nie myślę że wiem"
[ obraz zewnętrzny ]

transtaxi
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 29 listopada 2013, 13:23
Lokalizacja: Śląsk
Gender:
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: transtaxi » piątek, 29 listopada 2013, 13:35

Dzienie czyścić komputer z kurzu? to chyba drobna przesada :) . Ale raz w roku to już konieczność. Najlepiej po zimie gdyż jak nadchodzą ciepłe dni to napewno pomaga w utrzymaniu odpowiednio niskich temperatur. Co do czyszczenia systemu to osobiście staram się dziennie czyścić cache przeglądarki a od czasu do czasu uruchamiam jv16 power tools i oram rejestr :)

Creazy
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 20 grudnia 2013, 08:57
Gender:
Status:
Offline

Re: Czyszczenie komputera codziennie

Post autor: Creazy » czwartek, 26 grudnia 2013, 15:10

czyszczenie dobra sprawa mi w starym lapku sporo pomogło (ciszej chodził i nie był GORĄCY) ale raz na pół roku imo spokojnie wystarczy + pasta pod procka. Jednak polecam dać to komuś kto się zna (chociaż niby to prosta rzecz to mi przy rozbieraniu ułamało się mocowanie pamięci ram ...) - serws :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział techniczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości