Polska język trudna jest...- polemika

... czyli o wszystkim i o niczym ...

Moderatorzy: Konsul, Pretorianin, Moderatorzy Hyde Parku

Awatar użytkownika
Weles
Posty: 1080
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 20:33
Medals: 4
Lokalizacja: Legnica
Gender:
Status:
Offline

BF3 Trybun TERA Optio Uczestnik zlotów IX Kohorty

Polska j

Post autor: Weles » wtorek, 6 września 2011, 17:59

[ obraz zewnętrzny ]
Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Szept » wtorek, 6 września 2011, 18:10

Nie zamienicie kolejnego wątku w offtopa prawda?
To było pytanie retoryczne proszę na nie nie odpisywać.
S.

Awatar użytkownika
Aszua
Posty: 661
Rejestracja: niedziela, 23 sierpnia 2009, 01:00
Medals: 2
Status:
Offline

AION Legionista WoW Legionista

Re: Polska j

Post autor: Aszua » wtorek, 6 września 2011, 18:17

Zrównanie bynajmniej i przynajmniej dla mnie jest nie do przyjęcia. Okropnie mnie to razi, podobnie jak używanie formy swetr, która też już jest poprawna.

Nie cierpię też błędnego, ale jakże popularnego sformułowania "Na dzień dzisiejszy" - dla mnie straszne buractwo.

Zwracam też uwagę na przymiotnik od słowa Bizancjum, otóż poprawna jest : bizantyński a nie powszechny bizantyjski, która to forma jest rysycyzmem a w sumie mało kto o tym wie.

Sama robię błędy stylistyczne i gramatyczne, ale wolę żeby ktoś zwrócił mi uwagę niż pozostawać w błędzie, lub przyzwyczajeniu i narażać się na większą lub mniejsza śmieszność :)

Awatar użytkownika
Brokenwing
Posty: 1423
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:10
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Polska j

Post autor: Brokenwing » środa, 7 września 2011, 00:08

Avi, na mumblu nie słychać, ale za to widać na czacie ;)Dyrek, Ty się wziąłeś za górną półkę, a trzeba było zakasać rękawy i zabrać się do pracy u podstaw.

Na przykład jeden z Senatorów z uporem maniaka pisze "puki" co za każdym razem gdy to widzę, doprowadza mnie do nerwowego chichotu. Kolejny Senator używa namiętnie formy "Tobie" zamiast "Ci" - np. "Broken mówiłem Tobie x razy". Kolejny Senator... to jakaś plaga... użył formy "Kochorta". Ale nic nie przebije błędu z czatu w Wowie: "cholerne muzgi" :D

W moim sercu mam jednak zarezerwowane specjalne miejsce dla Szepta. Po prostu kocham go czytać! To jak spotkanie z obcą cywilizacją :D

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 08:36

Broken,

czy możesz mi wskazać posty napisane przez któregoś z senatorów, gdzie nazwa Kohorta jest napisana przez "ch"? Wrzuciłem w wyszukiwarkę słowo "kochorta" i nie znalazłem w żadnym poście Senatorów tak napisanej Kohorty.

Z.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Kimosabe
Posty: 627
Rejestracja: piątek, 9 kwietnia 2010, 10:57
Lokalizacja: Esbjerg / Kiel
Status:
Offline

Polska j

Post autor: Kimosabe » środa, 7 września 2011, 08:59

Dzien dobry, sorry ze sie mieszam. Ja napewno mam tu najgorszy polski z wszystkich czlonkow. Do polskiej szkoly nie chodzilem a u mnie w rodzinie wiekszosc mowi po niemiecku. Tak ze nie moge powiedziec ze polski jezyk jest taki trudny, wszystko da sie nauczyc. Nie rozumie ale dlaczego Dyrek zaczal ten temat. Mam sie teraz wypisac z kohorty bo nie potrafie sie dobrze wyrazic ? To chyba nie dobrze jak czlonkowie kohorty sobie zarzucaja jake bledy kto kiedys tam popelnial. Jasne chetnie mozecie tutaj rozpisywac rozne reguly polskiego jezyka moze cos ciekawego sie nauczye. Ale ja juz bylem w roznych gildach, niemieckich i internacjonalnych. I w zadnej z niej nikt nie pisal na 100% poprawnie. I tez nikt do nikogo sie nie rzucal albo nie mial do niego pretensje. Mysle ze jak ktos do kogos ma pretensje bo zle pisze to moze sie do niego odezwac na "PW" i mu o tym powiedziec. Ale zaczac taki temat i rozpisywac na innych, to mi wiele nie pomorze.

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 09:19

Kimosabe, myślę że zbyt osobiście potraktowałeś temat założony przez Dyrka :) Jestem przekonany że Dyrek na pewno nie kierował go do Ciebie, tylko raczej do osób które przez 10 lat uczyły się języka polskiego w szkole, a w obecnym momencie poświęcają za mało uwagi na właściwe stosowanie tego co się nauczyli.

Z.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Szept » środa, 7 września 2011, 09:27

Mam sie teraz wypisac z kohorty bo nie potrafie sie dobrze wyrazic ?
No coś ty?!
Nikt mnie tu jeszcze z imienia nie wymieniła ale ;) błędy jakie robię uniemożliwiają poprawne zrozumienie treści jaką chciałem przekazać.
Mój rekord to 7 błędów w jednym krótkim zdaniu.W tym trzy w jednym słowie... na pewno gdzieś go już pobiłem ale niestety nie jestem tego sam stwierdzić puki ktoś mi tego nie wytknie palcem.
I co?
I nic! trudno taki właśnie jestem.
IX kohorta jest tolerancyjna a ten temat jak mniemam powstał po to byś my się wszyscy czegoś nauczyli.
S.

Awatar użytkownika
Marvik
Posty: 716
Rejestracja: piątek, 14 sierpnia 2009, 02:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Status:
Offline

Re: Polska j

Post autor: Marvik » środa, 7 września 2011, 09:33

Nie rozumie ale dlaczego Dyrek zaczal ten temat.
Zaczął bo miał ochotę, bo był ciekawy zdania innych, bo być może interesuje się propagowaniem poprawnej mowy i pisowni, to że w innych gildiach takich osób nie spotkałeś nie oznacza od razu, że są złem wcielonym.
Mam sie teraz wypisac z kohorty bo nie potrafie sie dobrze wyrazic ?
A ktoś gdzieś tak napisał? Dyrek moim zdaniem bardzo delikatnie zaczął, nawet podkreślił:

"Wbrew obiegowej opinii skłania mnie to nie do czepiania się, tylko poszukania odpowiedzi "Właściwie to jak jest dobrze?". "
To chyba nie dobrze jak czlonkowie kohorty sobie zarzucaja jake bledy kto kiedys tam popelnial.
A dla czego? Myślisz, że jak ktoś drugiej osobie w wieku dajmy na to 25 lat uświadomi, że 2+2 to nie 5 to robi mu na złość?

Awatar użytkownika
Dreghtor
Posty: 1547
Rejestracja: poniedziałek, 29 grudnia 2008, 00:49
Status:
Offline

Re: Polska j

Post autor: Dreghtor » środa, 7 września 2011, 09:53

Kimosabe pisze: Nie rozumie ale dlaczego Dyrek zaczal ten temat.
Na pewno nie po to by się kogokolwiek czepiać, tylko po to by się ciekawą wiedzą podzielić. Wykładnia eksperta była w tych przypadkach zupełnie sprzeczna z tym, co potocznie przyjmuje się za właściwe i pomyślałem że może komuś jeszcze przyda się taka wiedza.

Wiem, trudno uwierzyć że ktoś w Polsce zrobił coś "dla kogoś" a nie "przeciwko komuś", ale dokładnie takie były moje intencje.

Awatar użytkownika
Brokenwing
Posty: 1423
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:10
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Polska j

Post autor: Brokenwing » środa, 7 września 2011, 10:56

Zatara pisze:Broken,

czy możesz mi wskazać posty napisane przez któregoś z senatorów, gdzie nazwa Kohorta jest napisana przez "ch"? Wrzuciłem w wyszukiwarkę słowo "kochorta" i nie znalazłem w żadnym poście Senatorów tak napisanej Kohorty.

Z.
Myślisz, że podam Ci nick? Nie ma mowy! Jeszcze by go spotkały biednego represje. Rozwiązanie Zatara jest banalnie proste - zwróciłam mu uwagę i wyedytował posta.

Natomiast Tobie radziłabym użyć wyszukiwarki do słowa "puki". Strasznych rzeczy można się dowiedzieć ;)

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 11:25

Brokenwing pisze:
Zatara pisze:Broken,

czy możesz mi wskazać posty napisane przez któregoś z senatorów, gdzie nazwa Kohorta jest napisana przez "ch"? Wrzuciłem w wyszukiwarkę słowo "kochorta" i nie znalazłem w żadnym poście Senatorów tak napisanej Kohorty.

Z.
Myślisz, że podam Ci nick? Nie ma mowy! Jeszcze by go spotkały biednego represje. Rozwiązanie Zatara jest banalnie proste - zwróciłam mu uwagę i wyedytował posta.

Natomiast Tobie radziłabym użyć wyszukiwarki do słowa "puki". Strasznych rzeczy można się dowiedzieć ;)
Do słowa puki również użyłem wyszukiwarki i zdaje sobie sprawę że wraz z BlackIguaną jesteśmy przodownikami w użyciu tego słowa.

Co do Kohorta przez "ch" to tak jak napisałem wcześniej, nie znalazłem żadnego posta napisanego przez Senatorów z takim gafem. Z tego powodu poprosiłem Cie o linka ponieważ upominanie nas o taką gafę w momencie gdy nie miało to miejsca jest z lekka niesmaczne.

Z.

PS. Jeżeli twierdzisz że ja z edytowałem jakiegoś posta, wskaż proszę którego. Ja ze swojej strony mogę poprosić Zawiszę aby umożliwił Ci dostęp do logów w których jest dokładnie wypisane kiedy i co było moderowane.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Szept » środa, 7 września 2011, 11:28

ależ zaraz kogoś pacnę!
S.
ok podzieliłem watek (na razie dosyć nie udolnie) ;)
tu możecie sobie dywagować do woli.

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Szept » środa, 7 września 2011, 11:43

nie działa mi opcja - połącz watki- więc ten fragment dyskusji zamykam. do czasu aż się z tym uporam.
S.

Awatar użytkownika
Brokenwing
Posty: 1423
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:10
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Polska j

Post autor: Brokenwing » środa, 7 września 2011, 11:53

Hahahha, ale mnie ubawiłeś Zatara. Jak mogę Ci podać linka, jak ta osoba wyedytowała swojego posta :lol:

I zanim się bardziej nadmiesz, zniesmaczysz i zarzucisz mi już wprost kłamstwo to zastanów się, czy jest sens ścigać czyjeś błędy zamiast pochylić się nad swoimi?

Mój pierwszy post był lekko humorystyczny, wiem że masa ludzi pisze z błędami. Trudno i szkoda jednocześnie. Sama piszę z błędami, jednak raczej interpunkcyjnymi niż ortograficznymi. Jednak bardzo się cieszę, że tak się w temat zaanagażowałeś - dzięki temu jeden z czterech Senatorów używający słowa "puki" zacznie je wreszcie pisać poprawnie. :D

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 12:31

Broken, muszę Cię zmartwić, jak na razie oprócz tego że według Ciebie źle piszę/stosuje słowo "puki" i że jak to czytasz to dostajesz "ataku chichotu", nic więcej się nie dowiedziałem :)
Nie napisał co jest "nie tak" i jak powinno być poprawnie. Chętnie dowiem się co robię źle, chyba na tym polega edukacja? :)


Z.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Zawisza
Posty: 10151
Rejestracja: środa, 30 kwietnia 2008, 14:23
Medals: 26
Status:
Offline

Namiestnik Cezara IX Kohorty Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AoC Centurion WAR Trybun
AION Trybun MO Pretorianin BF3 Pretorianin TERA Trybun WoT Pretorianin
SWTOR Pretorianin Sekcja EvE Sekcja FE Uczestnik zlotów IX Kohorty Mecenas IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zawisza » środa, 7 września 2011, 12:49

Szept pisze:nie działa mi opcja - połącz watki- więc ten fragment dyskusji zamykam. do czasu aż się z tym uporam.
S.
Połączyłem i otwieram :)

Awatar użytkownika
Brokenwing
Posty: 1423
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:10
Status:
Offline
Kontakt:

Re: Polska j

Post autor: Brokenwing » środa, 7 września 2011, 12:58

Zatara pisze:Broken, muszę Cię zmartwić, jak na razie oprócz tego że według Ciebie źle piszę/stosuje słowo "puki"...

Z.
Hahahaha, według mnie źle piszesz? Chciałeś powiedzieć chyba: według zasad poprawnej polszczyzny. Nie wątpię, że użyjesz wyszukiwarki i odnajdziesz prawidłową pisownię tego słowa :lol:

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 13:30

Broken jeżeli masz zamiar zwracać komuś uwagę to napisz jak powinno być poprawnie, a nie odsyłasz do wyszukiwarki.

Jeżeli nie masz zamiaru wskazywać poprawnej formy to, moim zdaniem nie powinnaś zwracać innym uwagi ponieważ osoby do których piszesz mogą mieć wrażenie że z nich szydzisz.

Proponuje wziąć przykład z Dyrka.

Z.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Kathrin
Posty: 489
Rejestracja: środa, 5 listopada 2008, 23:12
Medals: 1
Lokalizacja: Warszawa
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Kathrin » środa, 7 września 2011, 13:34

proponuje żeby Zatara i Broken przenieśli swoje utarczki na pw

a co do tematu to gdyby nie słownik to na forum nie zrozumieli byście ani jednego mojego posta :lol:
[ obraz zewnętrzny ]

Hail to the king baby

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 13:36

Kathrin pisze:proponuje żeby Zatara i Broken przenieśli swoje utarczki na pw
Nie nazwał bym tego utarczkami, tylko polemiką :)
Kathrin pisze: a co do tematu to gdyby nie słownik to na forum nie zrozumieli byście ani jednego mojego posta :lol:
:D
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Nishruu » środa, 7 września 2011, 16:10

Zatara pisze:
Kathrin pisze:proponuje żeby Zatara i Broken przenieśli swoje utarczki na pw
Nie nazwał bym tego utarczkami, tylko polemiką :)
Na szczescie to tylko Twoje zdanie panie Z. :)
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

Awatar użytkownika
Zatara
Posty: 2500
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 10:13
Medals: 2
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Zatara » środa, 7 września 2011, 17:15

Nishruu pisze:
Zatara pisze:
Kathrin pisze:proponuje żeby Zatara i Broken przenieśli swoje utarczki na pw
Nie nazwał bym tego utarczkami, tylko polemiką :)
Na szczescie to tylko Twoje zdanie panie Z. :)
Nishruu, chcesz powiedzieć że nie podzielasz jedynego słusznego zdania? :twisted: :twisted:

Z.
"Mistrz walki osiąga zwycięstwo bez gniewu." - Sun Tzu

Awatar użytkownika
Szept
Posty: 2907
Rejestracja: piątek, 20 czerwca 2008, 14:45
Medals: 1
Status:
Offline

Pretorianin Sekcji IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Szept » środa, 7 września 2011, 17:48

hahaha offtop w offtopie!!!
:)
jestescie genialni!
S.

Awatar użytkownika
Nishruu
Posty: 2027
Rejestracja: wtorek, 28 lipca 2009, 23:31
Medals: 7
Lokalizacja: Wrocław, PL
Status:
Offline

Konsul IX Kohorty Pretorianin Sekcji IX Kohorty AION Trybun GW2 Centurion Uczestnik zlotów IX Kohorty

Re: Polska j

Post autor: Nishruu » czwartek, 8 września 2011, 00:57

Zatara pisze:Nishruu, chcesz powiedzieć że nie podzielasz jedynego słusznego zdania? :twisted: :twisted:

Z.
Jedyna sluszna to jest tylko strona - www.9kohorta.com :ugeek:
Wszyscy marzymy,lecz nie tak samo.
Ci,co śnią nocą - w najgłębszych zakamarkach umysłu - budzą się,by odkryć
próżność swych snów; ci natomiast,co za dnia marzą,to ludzie niebezpieczni,
ponieważ mogą - oczy mając otwarte - wprowadzić swoje marzenia w czyn.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolne rozmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości